تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
مصباحی مقدمساعت24-سخنگوی جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه رهبر انقلاب از مواضع خود درمورد پیوستن به کنوانسیون ها عدول نکرده اند، گفت: رهبر انقلاب این حق را به مجلس می دهند لوایحی که دولت قصد به تصویب رساندن آن را دارد، از کانال قانونی عبور کند.

حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در گفت وگو با فارس، با اشاره به فضاسازی برخی رسانه های معاند در جهت مغایر جلوه دادن نامه دفتر رهبر انقلاب که توسط علی لاریجانی در جلسه بررسی CFT قرائت شد با موضع قبلی ایشان، اظهار داشت: رهبر انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس فرمودند به جای اینکه به کنوانسیون ها ملحق شویم راه حل دیگری هم وجود دارد و آن اینکه آنچه را در اینگونه کنوانسیو ن ها خوب به نظر می رسد و عقلایی است خود مجلس به عنوان قانون تصویب کند.

* رهبر انقلاب از مواضع خود عدول نکرده اند

وی با بیان اینکه رهبر انقلاب از مواضع خود عدول نکرده اند، تصریح کرد: البته ارسال این نامه به این معنا است که در عین حال رهبر انقلاب این حق را به مجلس می دهند لوایحی که دولت قصد به تصویب رساندن آن را دارد از کانال قانونی عبور کند.

مصباحی مقدم در تشریح روال قانونی تصویب لوایح خاطرنشان کرد: منظور رهبر انقلاب این است که لوایح از مجلس عبور کند و شورای نگهبان اگر مغایر با قانون اساسی می داند نظرات خود را مطرح کرده و مجلس آنها را اصلاح کند. اگر مجلس اصلاح کرد مساله حل است و اگر اصلاح نکرد و اصرار ورزید به مجمع تشخیص می آید و آن مجمع می تواند بین نظر مجلس و شورای نگهبان براساس رعایت مصالح ملی تصمیم گیری کند.

* رهبر انقلاب نمی خواهند شخصا در مورد این لوایح تصمیم گیری کنند

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز تاکید کرد: رهبر انقلاب نمی خواهند شخصا در مورد این لوایح تصمیم گیری کنند.

وی در تشریح موضع رهبرانقلاب پیرامون لایحهCFT خاطرنشان کرد: اگر مبنا لوایح باشد حضرت آقا اعلام نظر نمی کنند ولی راهنمایی خردمندانه ایشان این بود که متن موادی را که مجلس شورای اسلامی مناسب و به مصلحت نظام جمهوری اسلامی می داند خودش در قالب قانون تصویب کند.

* سال 86 لایحه پولشویی را سطر به سطر با آیت الله مومن هماهنگ کردم

نماینده سابق مردم تهران در مجلس با اشاره به نمونه مشابهی درمورد این مساله گفت: نمونه این مساله برای خود من اتفاق افتاد. سال 86 لایحه مبارزه با پولشویی به مجلس ارجاع شد و مجلس این لایحه را به کمیسیون ویژه ای ارسال کرد که من رئیس آن کمیسیون بودم. متن این مصوبه همه موادی است که خودمان آنها را انتخاب کردیم؛ البته دولت لایحه داده بود ولی تغییراتی جدی کرد. تمام آن مواد، موادی است که خودمان تهیه و اصلاح کرده بودیم.

مصباحی مقدم با تاکید بر لزوم مشورت با فقهای شورای نگهبان در تصویب لوایح گفت: شخصاً خدمت آیت الله مومن عضو شورای نگهبان در قم رفتم و ماده به ماده و سطر به سطر آن لایحه را با ایشان هماهنگ و نهایی کردم و سپس آن را در مجلس به تصویب رساندیم.

وی با بیان اینکه اگر به این شیوه عمل می کردند جای هیچ مناقشه ای نمی ماند، تصریح کرد: به این شیوه عمل نشد و حق شرط ها و حق تحفظ هایی قرار دادند که باید دید خلاف اهداف این لوایح هستند یا نیستند.

* حق شرط ها و حق تحفظ های CFT مغایر اهداف لوایح باشند از نظر مجامع بین المللی پذیرفته نیستند

مصباحی مقدم در همین راستا ادامه داد: اگر این حق شرط ها و حق تحفظ ها خلاف اهداف این لوایح باشند از نظر آن مجامع بین المللی پذیرفته نیست و اگر خلاف اهداف این لوایح نباشند این حق شرط ها ممکن است از ناحیه دیگران باشد و پذیرفته شود.

* شورای امنیت سازمان ملل فقط طالبان، القاعده و داعش را تروریست می شناسد

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز افزود: نمایندگان مجلس که لایحه CFT را تصویب کردند اعلام نمودند که این لوایح را با مواد قانون اساسی جمهوری اسلامی تفسیر می کنیم. این در حالی است که درخصوص لایحه تامین مالی تروریسم، شورای امنیت سازمان ملل تنها سه گروه طالبان، القاعده و داعش را تروریست می شناسد و غیر از این سه گروه هیچ گروه دیگری را تروریست نمی داند.

مصباحی مقدم در همین زمینه تاکید کرد: این کشورها هستند که یک گروه را تروریستی به حساب می آورند یا نه؛ و در این مورد اختلاف شدیدی در جهان وجود دارد.

وی افزود: براساس قانون اساسی ما، گروه هایی که برای دفاع از کشور خود در برابر بیگانگان و بر ضد اشغال مبارزه می کنند، تروریست نیستند. این سخن بسیار شفاف است و اگر قانون اساسی را مبنا قرار دهیم و براساس آن عمل کنیم، هیچکس نمی تواند به ما ایراد بگیرد.

* نامه طیب نیا به بانک ها برای عدم تامین مالی موسسات تحت تحریم

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز با اشاره به نامه ای که توسط وزیر سابق اقتصاد به بانک ها درمورد لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم ابلاغ شده بود، گفت: متاسفانه بانک مرکزی قبلا بخشنامه ای براساس امضای دکتر طیب نیا ابلاغ کرده و بانک ها را مکلف کرده بود که این قانون را اجرایی کنند و اجرایی کردن این قانون منجر به این شد که بدون تصویب حدود توسط مجلس در این بخشنامه آمده است موسساتی که از ناحیه آمریکا، اروپا و سایر مراکز تحریم هستند نمی توانند تامین مالی شان کنند.

مصباحی مقدم با بیان اینکه این اقدامات موجب این می شود که عده ای دلسوز به خود بگویند که قبول این لوایح به معنای خودتحریمی است، تصریح کرد: یعنی در حالی که هنوز قانون تصویب و ابلاغ نشده و از نظر جمهوری اسلامی رسمیت پیدا نکرده و حد و حدود پذیرش آن مشخص نشده اجرایی کرده اند.

وی افزود: این دستپاچگی ها و اقدامات خودسرانه موجب می شود عده ای به حق نگران شوند و بگویند شما چیزی را تصویب می کنید ولی آنچه اقدام به اجرا کرده اید، قدم هایی است که دشمن می خواهد و ما را دچار تحریم علیه خود می کند.

* خروج از FATF از نظر واقعی امکان پذیر نیست

مصباحی مقدم در پاسخ به برخی که می گویند می توان به این کنوانسیون ها پیوست و در صورت تمایل از آن خارج شد، تصریح کرد: اگرچه از نقطه نظر شکلی سخن درستی است ولی از نظر واقعی خیلی نمی توان به آن اعتنا کرد چون وقتی از آن ها خارج شویم دشمنان نظام جمهوری اسلامی فشارهای خود را مضاعف می کنند و می گویند جمهوری اسلامی عهدشکن است؛ همان چیزی که ما اکنون نسبت به آمریکا می گوییم چون عهدشکنی کرده و از پیمان هایی چون کیوتو و پیمان چندجانبه برجام خارج شده است.

   #رهبر انقلاب #مصباحی مقدم #شورای نگهبان #قانون اساسی #نمایندگان مجلس #شورای امنیت #سازمان ملل #داعش #برجام #تروریسم

محتوای خبر «مصباحی مقدم: رهبر انقلاب شخصاً در مورد لوایح تصمیم گیری نمی کنند» را در سایت «ساعت24» ببینید