تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
n83064730-72600323.jpg

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، انتخابات میان دوره ای مجلس نمایندگان مالزی از منطقه پورت دیکسون در غرب این کشور روز گذشته برگزار شد و در آن انور ابراهیم معاون پیشین ماهاتیر محمد و شش نامزد دیگر به رقابت پرداختند.
طبق گزارش مسؤولان برگزار کننده انتخابات، انور ابراهیم بیش از 71 درصد آرای رأی دهندگان در این منطقه را به خود اختصاص داده است.
انور که از وی به عنوان رهبر آتی ائتلاف پاکاتان هاراپان نیز یاد می شود، توانسته است اکثریت آرای 23 هزار و 500 نفر از رأی دهندگان در این منطقه را به دست آورد که رقم بالاتری نسبت به نماینده پیشین این منطقه است.
دانیل بالاگوپال نماینده سابق این حوزه در دوره قبل توانسته بود با کسب بیش از 17 هزار رأی به مجلس نمایندگان راه یابد.
ناظران منطقه ای می گویند؛ اگرچه پورت دیکسون در بخشی از مالزی و این انتخابات نیز میاندوره ای بوده اما نتایج آن پیروزی دیگری برای ائتلاف پاکاتان هاراپان به رهبر ماهاتیر محمد به همراه داشته است.
انور هفتاد و یک ساله معاون پیشین ماهاتیر محمد، قرار است روز دوشنبه به عنوان نماینده مجلس مالزی سوگند یاد کند.
ماهاتیر محمد نخست پس از موفقیت در چهاردهمین انتخابات سراسری در سال جاری و کسب جایگاه نخست وزیری، با درخواست عفو از پادشاه مالزی، انور را که از اعضای ائتلاف پاکاتان هاراپان بود از زندان آزاد و اعلام کرد که قدرت را بزودی به وی واگذار خواهد کرد اما طبق قوانین مالزی، انور برای کسب جایگاه نخست وزیری ابتدا باید از طریق انتخابات میاندوره ای به عنوان نماینده وارد مجلس و پس از آن وارد دولت مالزی می شد.
ائتلاف پاکاتان هاراپان به رهبری ماهاتیر محمد در روز 9 ماه مه (19 اردیبهشت) پیروز چهاردهمین دوره انتخابات سراسری این کشور شد و توانست با اکثریت پرقدرت در مجلس نمایندگان، کابینه دولت جدید را تشکیل دهد.
این ائتلاف در جریان رقابت های انتخاباتی وعده داد پس از نخست وزیری ماهاتیر محمد، این جایگاه به انور ابراهیم رئیس کاریزماتیک حزب عدالت مردم واگذار شود.
انور ابراهیم از سال 2015 به اتهام مسأله اخلاقی در زندان بود. اتهامی که هر از گاه در زندگی سیاسی وی سبب چالش های قضایی برایش شده اما این سیاستمدار کهنه کار هیچ گاه این اتهامات را نپذیرفته و آن را اقدامی سیاسی از سوی دشمنانش دانسته است.
انور ابراهیم به دلیل اینکه هنگام برگزاری چهاردهمین انتخابات سراسری در زندان بود، نتوانست در این انتخابات به عنوان کاندیدای مجلس نمایندگان شرکت کند.
حزب پی کی آر به رهبری انور، از سال 2008 تاکنون کرسی پورت دیکسون در مجلس مالزی را در اختیار داشت و انتخابات میاندوره ای روز 13 اکتبر (21 مهر) نیز با پیروزی وی رقم خورد تا پس از سال ها دوباره به عرصه سیاست این کشور باز گردد.
شبس**آساق**1599**1504

انتهای پیام /*

   #انتخابات #مالزی #عدالت

محتوای خبر «انور ابراهیم به پارلمان مالزی راه یافت» را در سایت «ایرنا» ببینید