تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
خبرگزاری رسا، حجت الاسلام صفر فلاحی ظهر امروز در نشست خبری که در سالن جلسات پژوهشکده علامه طباطبایی(ره) حرم مطهر برگزار شد، حضور در پیاده روی اربعین را راهبردی برای انتقال پیام عاشورا به تبعیت از اهل بیت امام حسین(ع) عنوان کرد و اظهار داشت: حضور در پیاده روی اربعین سهم بزرگی در معرفی فرهنگ عاشورایی به جهانیان و پیروان سایر مذاهب و ادیان دارد.

وی خدمت رسانی به زائران اربعین را خدمت رسانی به اهل بیت(ع) توصیف کرد و افزود: آستان مقدس حضرت معصومه(س) به عنوان یکی از پایگاه های مهم نشر معارف دینی در سال جاری برای چهارمین سال در عمود 1080 در مسیر زائران امام حسین(ع) حضور خواهد یافت.

معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها تلاش برای معرفی بانوی کرامت را از جمله ویژگی های این موکب دانست و تصریح کرد: این موکب مردم محور است و با مشارکت خیرین و مردم اداره می شود و محور اصلی خدمات فرهنگی است اما خدمات به صورت جامع برای رفع نیازهای زائر در این موکب دیده شده است.

وی با اشاره به خدمت رسانی به زائران اربعین در آستان مقدس حضرت معصومه (س) خاطر نشان کرد: در ایام اربعین آستان مقدس حضرت معصومه به صورت ویژه از زائران اربعین در قم و مصلی قدس میزبانی خواهد کرد.

حجت الاسلام فلاحی از اعزام نزدیک به 200 نفر از خادمان آستان مقدس کریمه اهل بیت(س) به موکب این آستان یاد کرد و ادامه داد: بیش از 40 نفر از نیروهای هلال احمر و تعدادی از نیروهای صدا و سیما نیز در این موکب طی ایام اربعین به زائران حسینی خدمات رسانی خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه موکب آستان کریمه اهل بیت(س) از 28 مهرماه تا هشت آبان ماه به خدمات رسانی خواهد پرداخت، عنوان کرد: برپایی مجالس مذهبی، اقامه نمازهای جماعت، برپایی نمایشگاه آشنایی با زندگانی حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، زیارت مجازی و واقعیت افزوده، پاسخ گویی به شبهات شرعی با زبان های مختلف، پرده خوانی وقایع عاشورا و اجرای ویژه برنامه های مختلف برای کودکان بخشی از فعالیت های فرهنگی موکب آستان مقدس خواهد بود.

معاون فرهنگی حرم مطهر بانوی کرامت به اعزام سفیران کریمه اهل بیت(س) به مواکب عراقی در راستای تقدیر از آن ها اشاره کرد و افزود: موکب آستان مقدس امسال نیز به عنوان یک پایگاه رسانه ای عمل خواهد کرد و در این راستا نیز اصحاب رسانه در موکب حضور یافته و بسترهای مورد نیاز برای آن ها فراهم شده است تا این افراد بتوانند شکوه و حماسه بزرگ را به دیگران نمایش دهند.

وی از فراهم سازی اینترنت مورد نیاز اصحاب رسانه، استقرار سیستم ماهواره ای اس ان جی یاد کرد و گفت: 30 نفر در تیم رسانه ای موکب فعالیت دارند که تولید کلیپ، فیلم کوتاه، خبر، یادداشت و گزارش را دنبال خواهند کرد.

حجت الاسلام فلاحی خاطرنشان کرد: فراهم سازی بسترهای اسکان، ارائه خدمات درمانی و توزیع غذای تبرکی آستان مقدس کریمه اهل بیت(س) در موکب این آستان مقدس دنبال شده است.

همچنین هادی محمودنژاد، معاون اجرایی حرم حضرت معصومه(س) نیز در این نشست با اشاره به اینکه 160 هزار نفر طی ایام اربعین از خدمات مهمانسرای آستان کریمه اهل بیت(س) در موکب این آستان بهرمند خواهند شد، ابراز داشت: روزانه چهار تا 20 هزار عدد نان در موکب آستان مقدس پخت می شود.

وی افزود: با استفاده از 16 دستگاه ماشین لباسشویی به صورت مستمر در ایام اربعین به زائران اربعین حسینی در بخش خواهران و برادران خدمات رسانی خواهد شد.

معاون اجرایی حرم مطهر حضرت معصومه(س) ارائه برخی از خدمات از جمله تعمیر کفش، کیف و کالسکه در موکب حرم مطهر دنبال خواهد شد.

وی ضمن تقدیر از همکاری هلال احمر در راستای ارائه خدمات درمانی به زائران مطرح کرد: پزشکان عمومی به صورت شبانه روزی زائران را ویزیت می کنند و داروخانه و اتاق عمل سرپایی در موکب ایجاد شده است.

محمودنژاد از انجام هماهنگی های لازم با نیروهای انتظامی عراق یاد کرد و گفت: نیروهای انتظامی و حراستی با هدف تامین امنیت در موکب آستان مقدس کریمه اهل بیت(س) مستقر شده و تمهیدات لازم را پیش بینی کرده اند تا زائران با مشکل خاصی رو به رو نباشند و مسئولان عراق با موکب حرم مطهر همکاری مطلوبی داشته اند.

وی با اشاره به استقرار تیم 22 نفره فنی و مهندسی آستان مقدس بانوی کرامت در موکب این آستان، عنوان کرد: هزار و 100 متر مربع فضای مسقف به موکب آستان مقدس اضافه و بهسازی ساختمان ها و اصلاح ایستگاه های صلواتی انجام شده است.

معاون اجرایی آستان مقدس بانوی کرامت خاطرنشان کرد: کمبود سرویس بهداشتی و حمام از جمله مشکلات زائران اربعین حسینی است که در این راستا نزدیک به 60 چشمه سرویس بهداشتی و حمام به سرویس های موکب آستان مقدس اضافه و چاه نیمه عمیق نیز در موکب حفر شده است تا در تامین آب شرب و مصرفی مشکل خاصی نداشته باشیم.

وی یادآور شد: از 28 مهرماه تا پایان صفر در شهر مقدس قم روزانه دو هزار غذای تبرکی در میان زائران توزیع می شود و همچنین صحن حضرت جوادالائمه(ع) و زائرسرای کوثر در این صحن به زائران اربعین ارائه خدمات خواهد داشت./837/پ۲۰۲/ب۱

   #خدمت رسانی #اربعین حسینی #عراق #عاشورا #هلال احمر #نمایشگاه #نشست خبری #صدا و سیما #اینترنت #زیارت

محتوای خبر «تلاش برای نشر معارف فاطمی ویژگی موکب حرم حضرت معصومه» را در سایت «رسا» ببینید