تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
جایگاه آمریکا پس از عبور از توافق پاریس چگونه خواهد بود

آیا آمریکا می تواند با وجود موج مخالفت های داخلی و بین المللی علیه سیاست های ضداقلیمی خود، همچنان جایگاه جهانی خود را حفظ کند؟

مدتی است که پرسش هایی در رسانه ها مطرح است درمورد اینکه آیا آمریکا هنوز موقعیت خود را به عنوان برترین کشور جهان حفظ کرده است یا خیر.

پاسخ به چنین پرسشی تا حد زیادی وابسته به تفکرات و اعتقادات شخصی افراد خواهد بود. اما برای استدلالی دقیق، شاید نیاز به درکی عمیق تر از تاریخ و آشنایی با دیگر کشورهای جهان داشته باشیم.

در شرایط فعلی، اقتصاد این کشور در وضعیتی مطلوب و قدرت نظامی آن، بلامنازع است و تمامی این مزایا به لطف فناوری پیشرفته ی این کشور میسر شده است. اما آیا کشوری در این موقعیت، می تواند فاجعه ی اقلیمی عظیمی را که در کمین جهان نشسته است، نادیده بگیرد؟ آیا رهبری واقعی جهان می تواند از بزرگترین دستاورد بیش از ۹۷ درصد از دانشمندان حوزه ی اقلیم در جهان روی برگرداند؟

مسلما چنین قضیه ای دیگر درباره «پیروزی با هر بهای ممکن» نیست.

حفظ اعتماد

جیم فالوز، نویسنده و روزنامه نگار آمریکایی در انرژی خورشیدی (فتوولتائیک) با اشتغال ۳/۱ میلیون نفر، بیشترین اشتغال زایی را داشته و پس از آن، بخش انرژی بادی با ۱/۲ میلیون نفر میزان اشتغال، در رتبه دوم قرار گرفته است.

خودآزمایی

این گرایش نسبت به مشاغل سبز، یک بازی برد-برد محسوب می شود، از یک سو به بازسازی اقتصادهای محلی کمک می کند و از سویی دیگر، با تغییرات اقلیمی مقابله خواهد کرد. آموزش ها و فرصت های حاصل از آن نیز کلید کار هستند. مدارس باید در کنار تعالیم دیگر، ذهن های جوان را برای مشاغل فردا تربیت کنند، چرا که آمریکای سال گذشته هرگز قرار نیست تکرار شود.

امروزه بیش از هر زمان دیگری، آموزش های نوین تر و وابستگی بیشتر به انرژی های سبز مورد نیاز است. به خصوص اینکه در گزارش مجمع بین المللی تغییرات اقلیمی (IPCC) که روز دوشنبه ی گذشته منتشر شد، عنوان شد که محدود کردن گرمایش زمین به میزان ۱/۵ درجه تا سال ۲۰۵۰، برای پیشگیری از وقوع فاجعه اقلیمی کافی نیست. خبر بدتر این است که با روند فعلی، میزان افزایش دمای جهان از سه درجه نیز تجاوز خواهد کرد.

Andrew Steer، مدیر اجرایی انجمن منابع جهانی می گوید:

اختلاف بین ۱/۵ و ۲ درجه در گرمایش جهانی، اختلافی بزرگ و تعیین کننده است. همچنین میزان تخریب ناشی از روند فعلی که منتهی به افزایش دمای ۳ الی ۴ درجه ای خواهد شد، بسیار فاجعه بارتر خواهد بود. ما می دانیم که تسریع اقدامات اقلیمی، منافع اقتصادی بزرگی را در پی خواهد داشت که حجم آن به ۲۶ تریلیون دلار می رسد. اما عملی ساختن این مهم، نیاز به یک رهبری جهانی دارد که متاسفانه امروزه از آن بی بهره ایم.

پیوستن ۲۳۰ شهر از ایالات متحده به بیانیه ای با محوریت التزام به توافق پاریس، نشانگر حمایت بی سابقه افکار عمومی در این کشور از عزم جهانی برای توقف تغییرات اقلیمی است.

در شرایط کنونی که دولت فدرال، وضعیت خطرناک پیش آمده را به ریشخند می گیرد، این مقامات محلی در آمریکا هستند که پیشگام شده اند. در این راستا، ۲۳۰ شهر بزرگ و کوچک در آمریکا به بیانیه مشترکی با نام توافق نامه پاریس تاکید دارد. بنابراین شرکت های بزرگی و غول های انرژی نظیر رویال داچ شل، برکشایر هاتاوی، اکسون و تسلا همگی پشتیبانی خود را از اهداف اقلیمی جهان اعلام کرده اند.

حال اگر بخواهیم به پرسش ابتدایی این مطلب بازگردیم که آیا آمریکا می تواند همچنان یکه تازی خود را حفظ کند یا به حاشیه رانده خواهد شد، باید در پاسخ گفت به این بستگی دارد که مخاطب سوال ما چه کسی است.

اگر صرف نظر از پیام دولت فعلی، آمریکا به عنوان یک ملت متعهد، تصمیم به اقدام در جهت منافع واقعی خود بگیرد، ممکن است بتوان همچنان آینده ی روشنی را برای این کشور متصور شد.

سیستم های تسلیحاتی آمریکا در برابر حملات سایبری آسیب پذیر هستند
هیچ مهلت 12 ساله ای برای اقدام در برابر تغییرات اقلیمی وجود ندارد
وزارت دفاع آمریکا سه شرکت را برای توسعه موشک های امنیتی ملی برگزید
چین با جاده ابریشم دیجیتال، سیلیکون ولی را نشانه گرفته است
هشدار مجمع جهانی تغییرات اقلیمی برای اقدام فوری در مقابله با گرمایش زمین

   #پاریس #اشتغال #چین #هشدار #جاده ابریشم

محتوای خبر «جایگاه آمریکا پس از عبور از توافق پاریس چگونه خواهد بود» را در سایت «زومیت» ببینید