تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
تیم کشتی فرنگی جوانان ایران با کسب ۴ مدال طلا و ۲ مدال برنز و ۱۳۶ امتیاز از عنوان قهرمانی خود در جهان دفاع کرد و برای اولین بار در تاریخ برای دومین بار پیاپی قهرمان دنیا شد.

ایران ورزشی آنلاین / تیم کشتی فرنگی جوانان به عنوان قهرمانی جهان دست پیدا کرد. در ادامه مسابقات کشتی فرنگی جوانان جهان به میزبانی اسلواکی 3 فرنگی کار ایرانی برای کسب مدال های برنز و طلا روی تشک رفتند. در حالی که شب گذشته 3 ملی پوش توانسته بودند 3 مدال طلا برای ایران کسب کنند و نتیجه فوق العاده ای را رقم بزنند، در 5 وزن دوم ایران فقط یک فینالیست داشت و 2 فرنگی کار نیز برای کسب مدال برنز تلاش کردند.

امین کاویانی، تنها فینالیست ایران در 5 وزن دوم در کمتر از سه دقیقه نیکولوز تچیکایدزه از گرجستان را در فینال وزن ۷۲ کیلوگرم کشتی فرنگی جوانان قهرمانی جهان ضربه فنی کرد و به مدال طلا دست یافت. این چهارمین طلای ایران در این رقابت ها بود که از 10 وزن به دست آمد. این ستاره اندیمشکی که طلای نوجوانان جهان و یک برنز امیدهای جهان و دو طلای آسیا را در کارنامه دارد، با طوفانی که در اسلواکی به پا کرد، به حریف اجازه نفس کشیدن نداد و چهارمین نشان زرین را کسب کرد تا ایران در روز آخر هم بدون طلا نماند. این طلا در کسب عنوان قهرمانی تیمی برای ایران اهمیت فراوانی داشت.

همچنین علیرضا نجاتی در وزن ۶۰ کیلوگرم با شکست ۹ بر صفر کوروچکین از اوکراین به مدال برنز جوانان جهان دست یافت. در ادامه نیز یوسف حسینوند با شکست ۱۱ بر ۵ الساید از مصر به مدال برنز وزن ۶۷ کیلوگرم کشتی فرنگی جوانان جهان دست یافت.

در حالی که تا آخرین مسابقه هم رقابت نزدیکی بین ایران و روسیه برای کسب قهرمانی وجود داشت، در پایان تیم ایران با کسب 4 مدال طلای پویا ناصرپور، امین کاویانی نژاد، محمد هادی ساروی و امین میرزازاده در اوزان 55، 72، 87 و 130 کیلوگرم و 2 مدال برنز علیرضا نجاتی و یوسف حسینوند در اوزان 60 و 67 کیلوگرم با کسب 136 امتیاز به عنوان قهرمانی رسید و از عنوان قهرمانی خود در سال گذشته نیز دفاع کرد. پس از تیم ایران تیم روسیه با 131 امتیاز دوم شد و ارمنستان با 83 امتیاز به عنوان سوم رسید.


عملکرد ۱۰ فرنگی کار ایرانی

* در وزن ۵۵ کیلوگرم پویا ناصرپور در دور اول با نتیجه 8 بر صفر از سد راماز سیلاگاوا از گرجستان گذشت. او در دور بعد مقابل امین سفرشایف دارنده مدال برنز جوانان جهان از روسیه با نتیجه 7 بر صفر پیروز شد. ناصر پور در دور سوم با نتیجه 5 بر 4 از سد فلورین تیتا دارنده مدال برنز زیر 23 سال اروپا از رومانی گذشت و به مرحله نیمه نهایی راه یافت. وی در این دیدار با نتیجه 7 بر یک نورتاجین کریمبردی اولوا از قرقیزستان را با نتیجه 7 بر یک از پیش رو برداشت و راهی دیدار فینال شد. وی در این دیدار تیگران میناسیان قهرمان جوانان اروپا از ارمنستان را با نتیجه 9 بر 4 از پیش رو برداشت و صاحب مدال طلا شد.

01337732.jpg

* در وزن 60 کیلوگرم علیرضا نجاتی پس از استراحت در دور اول در دور دوم مقابل ایوو ایلیف از بلغارستان با نتیجه 10 بر صفر و ضربه فنی به پیروزی رسید وی در دور سوم مقابل آندرج گاینس از آلمان با نتیجه 9 بر صفر به برتری دست یافت و راهی مرحله نیمه نهایی شد. نجاتی در این مرحله در حالی که با نتیجه 4 بر 4 و با ضربه فنی مقابل ویجی از هند شکست خورد و به دیدار رده بندی رفت. او در این دیدار ایهور کوروچکین از اوکراین را با نتیجه 9 بر صفر شکست داد و به مدال برنز رسید.

* در وزن ۶۳ کیلوگرم بهرام معروف خانی در دور اول مقابل حسن محمد دارنده مدال برنز جوانان جهان از مصر با نتیجه 5 بر 2 مغلوب شد و با توجه به حضور این کشتی گیر در دیدار فینال وی به گروه بازنده ها رفت. معروف خانی در این گروه در مصاف با لری ابولادزه از گرجستان با نتیجه 5 بر 3 شکست خورد و از دور رقابت ها کنار رفت و پانزدهم شد.

* در وزن 67 کیلوگرم یوسف حسینوند در دور نخست مقابل محمود بخشیلوف از ازبکستان با نتیجه 5 بر 3 مغلوب شد و با توجه به حضور این کشتی گیر در دیدار فینال، وی به گروه بازنده ها رفت. حسینوند در این گروه ابتدا مری بکینوف از قزاقستان را با نتیجه 9 بر صفر مغلوب کرد و در کشتی بعد با نتیجه 5 بر صفر از سد یون هو هان از کره جنوبی گذشت و به دیدار رده بندی راه یافت. وی در این دیدار سید السید از مصر را با نتیجه 11 بر 5 از پیش رو برداشت و صاحب مدا برنز شد.

*در وزن 72 کیلوگرم امین کاویانی نژاد در دور اول با نتیجه 8 بر صفر علی جان حسین اف از ازبکستان را شکست داد. وی در دور بعد مقابل پاول پوکلاویچ از کرواسی با نتیجه 9 بر صفر به برتری دست یافت و در کشتی سوم مقابل آنتونی ساندرز از آلمان با نتیجه 8 بر صفر پیروز شد و به مرحله نیمه نهایی راه یافت. کاویانی نژاد در این مرحله و برای حضور در دیدار فینال با نتیجه یک بر یک از سد ماگومد یاربیلوف از روسیه گذشت. وی در دیدار پایانی در یک کشتی زیبا با نتیجه 12 بر 2 و ضربه فنی نیکولوز تچیکایدزه از گرجستان را مغلوب کرد و به مدال طلا دست یافت.

01337734.jpg

* در وزن ۷۷ کیلوگرم شاهین عفیفی در دور اول با نتیجه 10 بر یک مغلوب آکژول محموداف قهرمان بزرگسالان آسیا و دارنده مدال نقره بازی های آسیایی 2018 از قرقیزستان شد. و با توجه به شکست کشتی گیر قرقیزستانی مقابل حریف روس، عفیفی از دور رقابت ها کنار رفت و بیست و یکم شد.

* در وزن 82 کیلوگرم حسین فروزنده در مبارزه نخست با نتیجه 8 بر 3 این سئوب کیم از کره جنوبی را مغلوب کرد. وی در دور دوم سانجیت از هند را با نتیجه 6 بر صفر شکست داد. فروزنده در دور سوم مقابل الکساندر کوماروف قهرمان جوانان جهان از روسیه با نتیجه 3 بر 2 مغلوب شد و با توجه به حضور این حریف روس در دیدار فینال، فروزنده به گروه بازنده ها رفت وی در این گروه مقابل ایستوان تاکاس از مجارستان با نتیجه 3 بر 2 مغلوب شد و از دور رقابت ها کنار رفت.

* در وزن ۸۷ کیلوگرم محمدهادی ساروی در دور اول تموری تچکاسلیدز قهرمان جوانان اروپا از گرجستان را با نتیجه 10 بر 3 از پیش رو برداشت وی در دور دوم مقابل ایگور یاراشویچ از بلاروس با نتیجه 8 بر 2 به پیروزی رسید. ساروی در دور سوم الکس زوکه دارنده مدال نقره جوانان اروپا از مجارستان را با نتیجه 6 بر یک مغلوب کرد و راهی مرحله نیمه نهایی شد. وی در این دیدار با نتیجه 3 بر یک ایلیا ارمولنکو از کشور روسیه را شکست داد و راهی دیدار فینال شد. ساروی در دیدار فینال مقابل رومان بتسچارت از کشور سوئیس را با نتیجه 5 بر صفر پیروز شد و به مدال طلا دست یافت.

01337733.jpg

* در وزن 97 کیلوگرم وحید دادخواه در دور اول مقابل ساوولاینن دارنده مدال برنز جوانان جهان و برنز زیر 23 سال اروپا، از فنلاند با نتیجه 5 بر یک مغلوب شد و با توجه به حضور این کشتی گیر در دیدار فینال وی به گروه بازنده ها رفت. دادخواه در این گروه مقابل آرتور سارگسیان از روسیه با نتیجه 9 بر صفر شکست خورد و از دور رقابت ها کنار رفت.

* در وزن ۱۳۰ کیلوگرم امین میرزازاده در دور اول مقابل فاتح بوزکورت از ترکیه با نتیجه 4 بر یک به پیروزی رسید. وی در دور دوم سرخان ممدوف از آذربایجان را با نتیجه 10 بر یک شکست داد. میرزازاده در دور سوم با نتیجه 2 بر یک فرانز ریچتر دارنده مدال نقره جوانان اروپا از آلمان را مغلوب کرد و به دیدار نیمه نهایی راه یافت. وی در این مرحله در یک کشتی زیبا و با نتیجه 9 بر صفر بر بکا ماکاریدزه از گرجستان غلبه کرد و به دیدار فینال راه یافت. وی در این دیدار داوید اواساپیان از کشور ارمنستان را با نتیجه 5 بر صفر از پیش رو برداشت و صاحب مدال طلا شد.

01337735.jpg

رده بندی انفرادی و تیمی در پایان مسابقات ۱۰ وزن

55 کیلوگرم: 1- پویا ناصرپور (ایران) 2- تیگران میناسیان (ارمنستان) 3- ویجی (هند) و امین سفرشایف (روسیه)
60 کیلوگرم: 1- کرم کامل (ترکیه) 2- ویجی (هند) 3- علیرضا نجاتی (ایران) و کازوکی یابه (ژاپن)
63 کیلوگرم: 1- اربول باکایروف (قرقیزستان) 2- حسن احمد محمد (مصر) 3- کریستین وانسزا (مجارستان) و عظمت کایروف (روسیه) ... 15- بهرام معروف خانی (ایران)
67 کیلوگرم: 1- مالخاز آمویان (ارمنستان) 2- محمود بخشیلوف (ازبکستان) 3- یوسف حسینوند (ایران) و پرویز نصیب اف (اوکراین)
72 کیلوگرم: 1- امین کاویانی نژاد (ایران) 2- نیکولاز تچیکایدزه (گرجستان) 3- ماگومد یاربیلوف (روسیه) و ارکان ارگن (ترکیه)
77 کیلوگرم: 1- اسلام اوپیف (روسیه) 2- ساجان (هند) 3- پر کوری (نروژ) و آکژول محموداف (قرقیزستان) ... 21- شایان عفیفی (ایران)
82 کیلوگرم: 1- الکساندر کوماروف (روسیه) 2- آندره برییسا (آمریکا) 3- محی الدین سارجیجک (ترکیه) و استوان تاکاس (مجارستان) 8- حسین فروزنده (ایران)
87 کیلوگرم: 1- محمدهادی ساروی (ایران) 2- رامون بتسچارت (سوئیس) 3- نظرشاه فتح اله یف (آذربایجان) و ایلیا ارمولنکو (روسیه)
97 کیلوگرم 1- مارتین ساوولاینن (فنلاند) 2- مارکوس راجینگر (اتریش) 3- آرتور سارگیسیان (روسیه) و بالینت واتزی (مجارستان) ... 20- وحید دادخواه (ایران)
130 کیلوگرم: 1- امین میرزازاده (ایران) 2- داوید اواساپیان (ارمنستان) 3- فرانز ریچتر (آلمان) و کولتون شولتز (آمریکا)

رده بندی تیمی

1- ایران (136 امتیاز)
2- روسیه (131 امتیاز)
3- ارمنستان (83 امتیاز)
4- ترکیه (79 امتیاز)
5- هند (73 امتیاز)
6- گرجستان (60 امتیاز)
7- مجارستان (59 امتیاز)
8- قرقیزستان (50 امتیاز)
9- اوکراین (47 امتیاز)
10- آمریکا (45 امتیاز)

   #روسیه #مدال طلا #کشتی فرنگی #نیمه نهایی #ضربه فنی #قرقیزستان #هند #مصر #اوکراین #آلمان

محتوای خبر «جوانان کشتی فرنگی دوباره قهرمان شدند / تاریخی ترین تکرار» را در سایت «ایران ورزشی» ببینید