تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
گرچه پیمان صلح کمپ دیوید پس از جنگ اعراب و رژیم صهیونیستی با هدف برقراری صلح به امضا رسید اما با گذشت ۴۰ سال، احساسات ضد صهیونیستی و سردی مناسبات هنوز میان طرفین به چشم می خورد. به گزارش افکارنیوز،

چهل سال پس از امضای پیمان کمپ دیوید، مصر و اسرائیل هنوز در صلحی ناپایدار به سر می برند و مناسبات دیپلماتیک سردشان مانع از یخ زدایی سایر بخش های روابط شده است. در این میان محمد انور سادات، قانونگذار سابق و برادرزاده رئیس جمهوری اسبق مصر تاکید دارد: هنوز موانعی روانشناختی میان ما و مردم اسرائیل وجود دارد.

محمد سادات با افتخار تصویری از عمویش انور سادات، رئیس جمهوری اسبق مصر را در دفترش در قاهره دارد. انور سادات در ۱۷ سپتامبر ۱۹۷۸ همه چیز را به خطر انداخت تا با مناخیم بگین، نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی پیمان کمپ دیوید را به امضا برساند. این پیمان بعدا با پیمان صلحی به سال ۱۹۷۹ تحکیم شد اما موجب شد تا مصر موقتا در جهان عرب نادیده گرفته شود. او اولین رئیس وقت یک کشور عربی از طرفین جنگ اعراب و رژیم صهیونیستی بود که به صلح با این رژیم و به رسمیت شناختن آن اقدام کرد و به سبب این اقدام خود، دو سال بعد در ۶ اکتبر ۱۹۸۱ در هنگام یک رژه نظامی ترور شد.

برادرزاده انور سادات می گوید: او شجاعت بی حدی داشت و چشم اندازی برای آینده مصر متصور بود اما این صلح همواره صلحی سرد بوده است.

در حالیکه بسیاری از مصری ها از عدم وقوع جنگ استقبال می کنند، اما همچنان نگاهی خصومت آمیز به رژیم صهیونیستی دارند. مصطفی کمال سید، استاد علوم سیاسی دانشگاه قاهره می گوید: پذیرش عادی سازی کامل دیپلماتیک و سیاسی به معنای آن نیست که عادی سازی فرهنگی یا مردمی انجام شده باشد.

این وضعیت ناآرام اما باثبات در خیابان های قاهره هم به چشم می خورد و بسیاری از مردم نسبت به سیاست های همسایه شان در قبال فلسطینیان ابراز انزجار می کنند. محمد قسام، کارمند بانکی در مصر می گوید: این عادی سازی روابط نتوانست با حمایت مردم همراه شود و علت آن تحولات مرتبط با فلسطینیان است. من هنوز هم نمی توانم بمباران های اسرائیل علیه مدارس و کمپ های آوارگان را حین جنگ داخلی لبنان بین سال های ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ فراموش کنم.

یک شهروند مصری دیگر هم می گوید، اسرائیلی ها به اصول صلح با فلسطینیان یا اعراب احترام نگذاشته اند. فردی دیگری هم همین احساسات مشابه را دارد. "اسلام امام" با اشاره به فلسطینیان می گوید: ما درباره صلح، عادی سازی روابط حرف می زنیم بعد آنها برادران ما را می کشند تا زمین هایشان را بگیرند. من دولت اسرائیل را سرزنش می کنم نه مردمان آنها را. در نهایت اینکه هیچکس واقعا دولتش را خودش انتخاب نمی کند.

میزان عداوت علیه رژیم صهیونیستی گاها در رویدادهای ورزشی نمایان می شود. محمد صلاح، فوتبالیست مصری و بازیکن تیم لیورپول بابت مسابقات لیگ قهرمانان سال ۲۰۱۳ که مقابل اسرائیل به میدان رفت، هنوز در داخل هدف سرزنش قرار می گیرد. صلاح می گوید که تصمیم های سیاسی نمی گیرد. براساس آمارهای رسمی، بیش از ۶۵ درصد مصری های در قید حیات در زمان نشست کمپ دیوید هنوز متولد نشده بودند اما این احساسات ضد صهیونیستی امری پایدار است.

   #مصر #اسرائیل #قاهره #لیگ قهرمانان #لبنان #لیورپول

محتوای خبر «نظر برادرزاده انورسادات درباره کمپ دیوید» را در سایت «افکارنيوز» ببینید