تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
مدیر مجتمع معدنی چادرملو با اشاره به این که 30 تا 35 درصد از کل تولیدات فولاد کشور توسط معدن چادرملو تامین می شود گفت: ذخیره زمین شناسی معدن چادرملو بالغ بر 400 میلیون تن است که در حال حاضر تنها 62 میلیون تن از این ذخایر باقی مانده و پیش بینی می شود طی 4 سال آینده به اتمام برسد. -
به گزارش ایران اکونومیست؛ سید محمد ابریشمی در جریان بازید خبرنگاران عضو انجمن خبرنگاران و نویسندگان بازار سرمایه از این مجتمع افزود:با توجه به وابستگی یک سوم واحدهای فولادی کشور به سنگ آهن چادرملو و کاهش عمر اقتصادی این معدن، دسترسی و بهره برداری از معادن جدید از جمله معدن دی 19 اجتناب ناپذیر است.
وی با اشاره به این که هدف ما استخراج سنگ آهن با خلوص بالا است اضافه کرد: در حال حاضر عیار سنگ آهن مزبور بالغ بر 53.5 درصد است.
وی گفت: این عیار در فرآیند تولید کنسانتره به 67 و نیم درصد ارتقاء می یابد و خلوص فسفر موجود در سنگ آهن معدن چادرملو نیز از 9 دهم درصد است در فرایند تولید کنسانتره آهن به یک دهم درصد کاهش یابد.
ابریشمی پیش بینی تولید سال جاری کنسانتره در 5 خط تولید چادرملو را 9 میلیون تن عنوان کرد و افزود: تمامی تولید کنسانتره چادرملو برای تامین نیاز کارخانجات فولادی داخل کشور مصرف می شود و هیچگونه صادراتی صورت نمی گیرد.
به گفته وی، در صورت دسترسی به ذخیره سنگ آهن انومالی دی 19 پیش بینی می شود، این معدن جدید بتواند تا 15 سال نیاز چادرملو برای تولید سنگ آهن را مرتفع کند.

** پروژه کارخانه احیای مستقیم چادرملو به مراحل پایانی خود نزدیک می شود
بنا بر این گزارش این گروه از خبرنگاران بازار سرمایه در نشست خبری با محمود مصری نژاد مدیر مجتمع صنعتی چادرملو و سید محمود سیدی مدیر امور مالی و اقتصادی شرکت چادرملو به طرح سوالات خود پرداختند.
مصری نژاد با اشاره به دلایل تاخیر در مراحل راه اندازی پروژه ساخت واحد مگامدول احیای مستقیم چادرملو گفت: موانع به وجود آمده در ترخیص برخی قطعات این واحد صنعتی از گمرگ، مانع از راه اندازی آزمایشی کارخانه تولید آهن اسفنجی چادرملو که قرار بود تا پایان شهریور ماه انجام شود، گردید.
وی با بیان اینکه میزان تولید گندله آهن در کارخانه گندله سازی چادرملو به ظرفیت 12 هزار تن در روز رسیده است گفت: طی 5 ماهه گذشته نیز بیش از 330 هزار تن شمش فولادی در کارخانه فولاد چادرملو تولید شده است و پیش بینی می کنیم تا پایان امسال 800 هزار تن شمش فولادی تولید کنیم.
مدیر مجتمع صنعتی چادرملو همچنین با اشاره به اینکه فولادسازی مصارف انرژی بالایی دارند، گفت: یکی از ویژگی های مجموعه کارخانه فولاد و احیای چادرملو این است که فولاد به روش هات شارژ یا شارژ داغ تولید می شود و در این روش آهن اسفنجی پیش از سرد شدن و با دمای تا 700 درجه وارد کوره ذوب می گردد.
وی افزود: بر این اساس انرژی مورد نیاز حدود یک سوم کاهش پیدا خواهد کرد و از طرفی با کاهش زمان ذوب سبب افزایش میزان تولید فولاد نیز خواهد شد، بطوری که در این واحد تولید که دارای ظرفیت اسمی یک میلیون تن است، می توان تا یک میلیون و 300 هزار تن شمش فولادی تولید کرد.
وی از سرمایه گذاری عظیم چادرملو در شهر اردکان برای تامین پساب از طریق جمع آوری و تصفیه فاضلاب بهداشتی این شهر خبر داد و گفت: این شبکه رسما وارد مدار شده و مشغول فعالیت است.
وی افزود: همچنین با مشارکت سه شرکت چادرملو، گل گهر و مس سرچشمه طرح راه اندازی خط انتقال آب از خلیج فارس برنامه ریزی شده و در حال حاضر خط لوله از بندرعباس به گل گهر در حال اجراست پس از آن از 'کگل' به مس سرچشمه بررسی می شود و فاز سوم این طرح شامل انتقال آب از مس سرچشمه به چادرملو است که قراردادهای لازم در این زمینه بسته شده و در حال اجراست به طوری که در آخرین مراحل مقداری خاکبرداری نیز صورت گرفته است. بزودی سرمایه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو بین 30 تا 40 افزایش می یابد.
سید محمود سیدی مدیر امور مالی و اقتصادی چادرملو نیز در این نشست خبری با اعلام اینکه به پیشنهاد هیات مدیره سرمایه شرکت از محل سود انباشته بزودی 30 تا 40 درصد افزایش می یابد گفت: این تامین مالی برای هزینه در معدن جدید، سرمایه گذاری در سایر شرکت های سرمایه پذیر، خرید ماشین آلات تکمیلی معدنی و جبران مخارج سرمایه ای ناشی از تفاوت قیمت واقعی و برآوردی طرح توسعه ای فولاد صرف خواهد شد.
وی با تاکید بر ضرورت کنارگیری دولت از قیمت گذاری های دستوری برای تولید کنندگان فولاد گفت: تولید کنندگان محصولات فولاد از دیر باز در تعاملی دو سویه و توافقات مشترک قیمت قیمت مورد توافق را تعیین می کردند تا نه تولید کننده و نه مصرف کننده متضرر شوند، اما دخالت دولت در قیمت گذاری موجب به وجود آمدن رانت خواری در بازار فولاد گردید که به نفع هیچ گروهی نیست.
وی افزود: در حالی که اکنون هزینه تولید هر کیلو شمش فولاد بیش از 3 هزار تومان است دولت دستور عرضه این محصول را به قیمت 2 هزار و 7 تومان در بورس کالا داده بود و این یک انتظار نابجا و غیر عقلایی است و طبعتاً واحدهای تولید کننده شمش فولاد ترجیح می دهند در این شرایط تولیدات خود را متوقف کنند.
سیدی همچنین با انتقاد از برخی تصمیم گیری های ناپخته و موانع بازدارنده رونق اقتصادی که همگی ناشی از سوء مدیریت داخلی و هیچ ارتباطی با تحریمها ندارد گفت: هر روز تاخیر در راه اندازی کارخانه آهن اسفنجی چادرملو که بدلیل عدم ترخیص تجهیزات این کارخانه که سال گذشته خریداری و وارد گمرک شده است، 3 میلیارد تومان بار مالی به این شرکت تحمیل می کند.
وی با اشاره به اتمام ذخایر قطعی سنگ اهن کشور تا 20 سال آینده افزود: چادرملو در نظر دارد با همکاری دو شرکت گل گهر و فولاد هرمزگان در معادن سنگ آهن استرالیا سرمایه گذاری کند در این زمینه سه پهنه معدنی در این کشور شناسایی شده که مجموع ذخایر آن از کل ذخایر سنگ آهن ایران بیشتر است.
مدیر امور مالی و اقتصادی چادرملو، همچنین یکی دیگر از برنامه ای چادرملو را سرمایه گذاری و مشارکت در ساخت واحدهای فولادی در منطقه مکران عنوان کرد و گفت: چشم اندار ترسیم شده، تضمین کننده آینده فولاد کشور و تدوام بخش فعالیت های شرکت معدنی و صنعتی چادرملو خواهد بود.
وی در خصوص عرضه محصولات در بورس کالا گفت: با توجه به اینکه اساس ارزش یک کالا در بورس بر مبنای عرضه و تقاضا است، ما با عرضه محصولات در بورس کالا موافق هستیم مشروط به اینکه قیمت گذاری ها دستوری نباشد.

   #بورس #گل گهر #بورس کالا #نشست خبری #بازار سرمایه #هرمزگان #خلیج فارس #استرالیا #بندرعباس

محتوای خبر «تولید 30 تا 35 درصد از مواد اولیه فولاد کشور توسط معدن چادرملو انجام می شود» را در سایت «اکونومیست» ببینید