تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
22-11-37.jpg

شهردار تهران با اشاره به ایام محرم و عاشورای حسینی، گفت: یزید در چهار سال حکومت خود سه فاجعه به بار آورد که هر کدام می توانست یک حکومت را سرنگون کند؛ یکی حادثه عاشورا، دیگری واقعه حمله به مدینه و دیگری به منجنیق بستن کعبه بود.

سیدمحمدعلی افشانی در نشست هم اندیشی با شهرداران ۱۲۲ ناحیه تهران ، مهمترین درس های عاشورا را آزادگی و ذلت ناپذیری دانست و گفت: امام حسین (ع) در لحظه آخر حیات خود به دشمنانش فرمود اگر دین ندارید آزاده باشید، او درس آزادگی و ذلت ناپذیری داد و این دو شاخص ترین درس اباعبدالله الحسین است. وی در ادامه با طرح این سئوال که «چرا وقتی نام دستگاه های فاسد را می برند نام شهرداری جزء اولین هاست؟» ادامه داد: این مساله روشن است که اکثر نیروها و مدیران شهرداری افرادی سالم و پاکدست هستند اما عملکرد نادرست معدودی از نیروهای شهرداری، عملکرد اکثریت سالم و درستکار را زیر سئوال برده و به حیثیت اکثریت ضربه زده است.

شهردار تهران گفت: ما نیاز به افراد متملق و چاپلوس نداریم، زیرا چاپلوس ها با تعریف های بی مورد و دروغین روحیه فرعونی را در انسان متبلور می کنند، نباید تعریف های آنها را باور کرد.

وی سیاست شهرداری مبنی بر احترام به کارمندان جزء این سازمان را مورد تاکید قرار داد و گفت: با زیردستان خود با تکریم رفتار کنید، البته من همچنان که با شما جلسه داشتم با تمام کارمندان شهرداری هم دیدار خواهم کرد. ما باید کاری کنیم که جمعیت صد هزار نفری کارمندان شهرداری تنها یک هدف داشته باشند که همان خدمت به مردم است. وی افزود: مهمترین وظیفه ما عمل به قانون است. فساد آنجاست که به قانون عمل نمی شود همچنین شما باید به مردم پاسخگو باشید. برخی از شما خیلی در دفترتان سرور هستید و مردم شما را نمی توانند پیدا کنند. در حالی که انتظار این است که با مردم مهربان تر باشید و سطح تحمل خود را بالا ببرید.

شهردار تهران با تاکید بر ضرورت بازنگری و اصلاح روند صدور پروانه های ساختمانی خطاب به معاون معماری و شهرسازی گفت: حداکثر زمانی که برای اینترنتی کردن صدور مجوز ساخت و ساز دارید تا پایان سال است، با این کار بخش عظیمی از فساد در شهرداری از بین می رود. باید هر منطقه و هر قطعه زمین شرایط مشخصی برای ساخت و ساز داشته باشد که ذره ای تخلف از آن نشود. باید بساط تخلف و بعد جریمه تخلف را جمع کنیم. به هیچ وجه اجازه ندهید در ساخت و ساز ها تخلف شود که بعد صاحب آن زمین بخواهد با جریمه آن را جبران کند. وی گفت: شهرداری باید در هر محله ای یک طرح عمرانی اجرا کند. سعی کنید مشکلات و مسائل محلات را پیدا کنید و بر اساس اولویت بندی مهمترین آن را معرفی کنید که آن را حل کنیم. هدف ما این است که در هر محله تهران حداقل یک پارک و یک کتابخانه وجود داشته باشد.

افشانی از برخی برخوردها با مردم توسط عناصر منتسب به شهرداری انتقاد کرد و گفت: اجازه ندهید هیچ نیرویی در شهرداری با مردم بد رفتاری کند و هر کسی که این کار را کرد عذر او را بخواهید حتی او را به مراجع قضایی معرفی کنید. وی به «ماجرای صحنه سازی برخورد با یک کودک کار» اشاره کرد و گفت: این ماجرا توطئه ای علیه نیروهای خدوم شهرداری بود که به لطف خداوند و پیگیری سریع و دقیق دستگاه های ذیربط ، ناکام ماند.

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود، بر مدیریت درست پسماند در تهران تاکید کرد و گفت: موضوع پسماند در تهران تبدیل به یک موضوع تاریخی شده است. این که ما هنوز تفکیک از مبداء نداریم و کسب انرژی از پسماند هنوز خیلی کم است. در این زمینه وضع ما نامطلوب است. در برخی شهرهای بزرگ دنیا، پیمانکارانی هستند که حاضرند پول بدهند و پسماند یک منطقه و محله را بخرند، آن وقت ما هنوز برای جمع آوری زباله و پسماند باید به پیمانکار پول بدهیم. شهردار تهران از برخی پیمانکاران شهرداری انتقاد کرد و گفت:پیمانکاران ۱۷ هزار کارگر اتباع غیرقانونی خارجی را بدون مجوز فعالیت در ایران به کار گرفته اند و بابت دستمزد و حتی حق بیمه اینها از ما میلیاردها پول گرفته اند و خبر داریم که با ترفندهایی ، کاری می کنند که این کارگران از ترس دستگیری بدون گرفتن حقوقشان فرار کنند و تمام پول ها راپیمانکاران به جیب زده اند. من تک تک قراردادها را بررسی کرده ام و جلو این ها را خواهم گرفت. وی دربخش دیگری از سخنانش درباره ضرورت نظافت شهری گفت: گفته می شود شرایط نظافت شهری بهتر شده است اما من هنوز راضی نیستم و نظافت شهرداری خیلی بهتر از این می تواند باشد. دو چیز همواره مرا رنج داده است یکی خشک کردن درختان باغ های تهران با هدف تغییر کاربری و دوم کثیفی شهر.

افشانی گفت: برای مقابله با تغییر کاربری باغ های تهران جلسات موفقی با مسئولان ذیربط داشته ام. بدانید اجازه هیچ تغییر کاربری را نخواهم داد. نباید اجازه بدهیم که درختی قطع و به جایش آپارتمانی سبز شود،شهرداری تهران نیازی به چنین درآمدی ندارد و شما باید نظارت کنید که چنین اتفاقی نیفتد.

وی از برخی کارتراشی های غیرواقعی برخی پیمانکاران انتقاد کرد و گفت: چرا باید بلوک های سیمانی کنار خیابان و جدول های میادین شهر را هر از چند گاهی کنار بگذارند و بلوک ها و جدول هایی با کیفیت بدتر را نصب کنند؟ این کارها اتلاف منابع است و اجازه چنین کارهایی را ندهید. شهردار تهران درباره پدیده تکدی گری در تهران هم گفت: انسانی که برای یک لقمه نان به سوی دیگران دست دراز می کند انسانی تحقیر شده است و برنامه ما زدودن پدیده تحقیر در تهران است؛ البته برخی به اشتباه این را برخورد با متکدیان مطرح کرده اند در حالی که ما با مسئولان ذیربط توافق کرده ایم که برخی از متکدیان تحت پوشش کمیته امداد قرار گیرند ، برخی که معلولیت دارند از سوی سازمان بهزیستی حمایت شوند و برخی هم که از شهرهای دیگر آمده اند به شهر زادگاه خودشان بازگردند و برای مقابله با معتادان متجاهر هم برنامه ویژه ای داریم.

افشانی ضمن ابراز خشنودی از برنامه هایی که برای بافت های ناکارآمد شهری در حال انجام است گفت: خوشبختانه در این زمینه کارها شروع شده است. یکی از برنامه های شهرداری انتقال شرکت های دانش بنیان به این بافت هاست و طبق هماهنگی ها آنها در سوله ها و مکان های مناسب کار کرد شرکت های دانش بنیان مستقر خواهند شد و با حضور آنها این بافت ها هم جان دوباره خواهند گرفت. وی با انتقاد از تصمیمات غیرکارشناسی برخی شهرداری های مناطق،گفت: چرا باید تصمیماتی گرفته شود که تصویر شهرداری را مخدوش کند. این که تصمیم گرفته می شود یک میدان حذف شود بدون در نظر گرفتن این که نام فردی که روی آن میدان گذاشته شده روی یک بلوار یا جای دیگری گذاشته شده باشد. این ذهنیت را ایجاد می کند که شهرداری با آن فرد مشکل داشته است. در حالی که چنین نیست و آن فرد هم فرد بسیار محترم و بزرگی است. باید در این گونه تصمیمات هنجارهای جامعه را در نظر بگیریم.

شهردار تهران در پایان بر حضور بیشتر زنان در مناصب مدیریتی در مدیریت شهری تاکید کرد و گفت: انشاءالله تا سه ماه آینده حداقل ۲۲ ناحیه شهرداری به زنان واگذار خواهد شد زیرا تجربه نشان داده است زنان در مدیریت شهری سالم تر و بهتر عمل می کنند.

   #شهرداری #حکومت #عاشورا #ایام محرم #امام حسین

محتوای خبر «شهردار تهران: مدیریت ۲۲ ناحیه شهرداری به زنان واگذار می شود» را در سایت «روزنامه اطلاعات» ببینید