تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان

دو روز پیش فیلم «بدون تاریخ بدون امضا» وحید جلیلوند به عنوان نماینده ایران برای رقابت در اسکار 2019 انتخاب شد. اما به بهانه این انتخاب رسانه ها یکی از مصاحبه های بهروز افخمی درباره انتخاب نماینده ایران برای شرکت در آکادمی اسکار را باز نشر کردند. افخمی در این مصاحبه به تندی از محسن مخملباف انتقاد و از او به عنوان فردی حسود یاد کرد که نمی خواست دیگران پیشرفت کنند. او همچنین می گوید در سال 76 مخملباف با همکاری وزیر رقت ارشاد، به جای «بچه های آسمان» فیلم خود یعنی «گبه» را به اسکار فرستادند در حالی که آن سال فیلم مجید مجیدی می توانست اسکار بهترین فیلم خارجی زبان را دریافت کند.

بهروز افخمی هفت سال پیش و در گفتگویی مشروح با ماهنامه «نسیم بیداری» روایتی قابل تامل درباره پشت پرده این انتخاب عجیب ارایه کرد که حالا و به بهانه انتشار گزارش رسمی بنیاد سینمایی فارابی بازخوانی آن خالی از لطف نیست.

افخمی در آن گفتگو ضمن اشاره به واکنش به شدت منفی مخملباف به فیلم «عروس» به این نکته می پردازد که «مخملباف اساسا در تمام سال هایی که در سینمای ایران حضور داشت نسبت به همه فیلمسازان دیگر حسادت داشت و هر کار می توانست برای عقب نگه داشتن دیگران می کرد. فرق هم نمی کرد من باشم یا مهرجویی.»

کارگردان فیلم سینمایی «عروس» سپس به عنوان شاهد مثال خود در پاسخ به اینکه «رفتارهای مخملباف حسادت شخصی بود یا از منظر ایدئولوژیک چنین رفتاری داشت؟» گفت: «(مخملباف) آدم حسودی بود اما شکل ایدئولوژیک به کارهایش می داد. رفتارش در برابر فیلم «اجاره نشین ها» و تهدید به ترور مهرجویی را بسیاری شنیده اند اما احتمالاً کمتر شنیده باشند کسی که باعث شد «بچه های آسمان» مجیدی اسکار را از دست بدهد محسن مخملباف بود.»

افخمی در ادامه اینگونه به بازخوانی آنچه در فرآیند معرفی فیلم «گبه» به آکادمی اسکار در سال ۷۶ گذشت، پرداخت: «فیلم مجیدی یکسال پیش از آنکه به اسکار معرفی شود می توانست نماینده ایران باشد و اتفاقاً هیچ رقیب قدری هم نداشت و اگر معرفی می شد همه می دانستند شانس بسیار بالایی برای کسب اسکار دارد. مخملباف اما با یک حرکت کودتایی فرم هایی را که مختص معرفی فیلم به آکادمی اسکار است از وزارت ارشاد خارج کرد و با سیدمحمد خاتمی و چند نفر دیگر در ریاست جمهوری جلسه فوری گذاشت و فیلم «گبه» را به آکادمی معرفی کرد و وقتی که ارزیابان ارشاد متوجه این اتفاق شدند دیگر کاری از دست شان برنمی آمد چراکه اگر می گفتند این فیلم نماینده ایران نیست تلقی آنجا این خواهد بود که دولت فیلم «گبه» را ممنوع کرده و وضع برای «بچه های آسمان» خیلی بد می شد.

این خرابکاری اتفاق افتاده بود. تنها کاری که معاون وقت امور سینمایی توانست انجام دهد این بود که فیلم را اکران نکند تا بتواند سال آینده نماینده ایران باشد سالی که رقیبان قدری مثل روبرتو بنینی با آن فیلم پرخرج با موضوع هولوکاست به اسکار معرفی شده بود و شانس هر فیلم دیگری حتی «بچه های آسمان» به صفر رسیده بود. مخملباف در تمام سال های حضورش در ایران از یک طرف فیلم های مزخرف ساخت و از طرف دیگر سعی کرد جلوی موفقیت دیگران را هم بگیرد.»

9412

برچسب ها:
  • محسن مخملباف حسود بود و باعث شد «بچه های آسمان» اسکار را از دست بدهد!

   #اسکار #محسن مخملباف #آکادمی اسکار #بهروز افخمی #وحید جلیلوند #خاتمی #فیلم سینمایی #مجید مجیدی

محتوای خبر «محسن مخملباف حسود بود و باعث شد «بچه های آسمان» اسکار را از دست بدهد!» را در سایت «آی سینما» ببینید