تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
بنیاد ملی گندمکاران در نامه ای خطاب به رئیس جمهور نوشت: نرخ خرید تضمینی گندم به گونه ای لحاظ شود که افرایش هزینه سربار تولید لحاظ شود که در غیر این صورت با کاهش تولید گندم و واردات مواجه خواهیم شد. به گزارش صبحانه،طی دو سال اخیر با وجود آنکه بر اساس قانون مصوب مجلس باید هر ساله نرخ تضمینی کالاهای استراتژیک از جمله گندم هر ساله تا پایان شهریور و بر اساس نرخ تورم توسط دولت تأیید و اعلام شود، اما این اتفاق در دو سال اخیر نیفتاده و نه تنها نرخ خرید تضمینی با تأخیر چندماهه اعلام شده، بلکه میزان افزایش آن صفر تا ۲ درصد بوده است، در حالی که نرخ تورم بر اساس اعلام بانک مرکزی رقمی بین ۱۲ تا ۱۷ درصد بوده است.

تمام این مسائل در حالی است که به دلیل نوسانات نرخ ارز طی ۶ ماه اخیر هزینه های تولید گندم در داخل کشور افزایش داشته است تا جایی که به گفته گندمکاران قیمت سموم مصرفی در بخش کشاورزی چند برابر شده، قیمت بذر و کود افزایش ۲۰ درصدی داشته و هزینه ماشین آلات و مکانیزاسیون کشاورزی ۴۰ درصد افزایش داشته است.

طی دو سال گذشته واردکنندگان همواره برای آنکه بتوانند راهی برای واردات گندم پیدا کنند، کیفیت گندم داخل و قیمت بالای آن را چماقی بر سر این محصول می کردند که نتیجه ای نداشت. اکنون که نرخ گندم داخلی به مراتب پایین تر از نرخ جهانی است باید دولت فکری به حال افزایش هزینه های سربار تولید در بخش کشاورزی بکند.

علیقلی ایمانی رئیس بنیاد ملی گندمکاران در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با انتقاد از عملکرد شورای عالی اقتصاد نسبت به تعیین نرخ خرید تضمینی گندم و حمایت از تولید داخل گفت: با آنکه مقام معظم رهبری در راستای اقتصاد مقاومتی بر حمایت از تولید داخل به ویژه کشت گندم تأکید دارند، اما متأسفانه طی دو سال گذشته بیشترین بی توجهی نسبت به افزایش نرخ گندم و اعلام به هنگام آن صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه فصل کشت گندم در استان های سردسیر کشور آغاز شده تصریح کرد: اما هنوز همچنان خبری از تعیین نرخ گندم نیست و این نگرانی وجود دارد که مانند سال های گذشته افزایشی متناسب با افزایش هزینه کشاورزان از سوی دولت نداشته باشیم. در همین راستا نامه ای خطاب به رئیس جمهور نوشته و ارسال کرده ایم که شاید در این زمینه فکری بکند.

بنیاد ملی گندمکاران در نامه ای خطاب به رئیس جمهور این مشکلات را تشریح کرده است.

متن نامه به شرح زیر است:

محضر مبارک جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با عرض سلام و احترام همان طور که پیداست در دولت یازدهم و دوازدهم با مساعدت های حضرت عالی، برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی و همراهی و تلاش کشاورزان سخت کوش ایران اسلامی ضریب خوداتکایی کشور در محصولات کشاورزی علیرغم شرایط سخت اقلیمی و کاهش نزولات جوی در حد قابل قبولی افزایش داشته تا جایی که در محصول استراتژیک گندم و شکر به خودکفایی و در سایر محصولات چه کامی چه زراعی چه باغی و طیور در وضعیت بسیار خوب و مناسب تولیدی هستیم.

متأسفانه علیرغم تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از بخش کشاورزی و کشاورزان و عنایت و توجه حضرت عالی به بخش کشاورزی دو سالی است که تیم اقتصادی دولت محترم خصوصاً سازمان مدیریت و برنامه ریزی و شورای عالی اقتصاد در شرایطی که کشاورزان در وضعیت سخت اقتصادی حاکم قادر به تأمین معیشت خود نیستند حمایت های خود از جمله قیمت گذاری مناسب محصولات را با توجه به افزایش هزینه های خانوار کشاورز و هزینه های تولیدمثل سم، کود، بذر، ماشین آلات، ادوات و دستمزدهای حمل ونقل، برق، گاز و ... از ۲۰ تا ۱۰۰ درصد در بخش کشاورزی رشد پیدا نموده اسم چند برابر تراکتور ۲۰ درصد، ادوات ۴۰ درصد و افزایش نداده اند که این موضوع گلایه مندی کشاورزان را به دنبال داشته و دارد لذا هم اکنون که در آغاز سال زراعی ۹۸ -۹۷ قرار داریم خواهشمند است دستور فرمایید شورای عالی اقتصاد نظر کارشناسی متولی تولید محصولات کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی و تشکل های مردم نهاد که خود مستقیماً با کشاورز و کشاورزی سر و کار دارند را در قیمت گذاری محصولات مدنظر قرار دهند.

زیرا اگر این اتفاق نیفتد با توجه به شرارت های دشمنان قسم خورده انقلاب در بحث تحریم های ظالمانه و همراهی بعضی از افراد داخل فرصت طلب و زالوصفت و بی انصاف که به نوعی با آنها همراهی می نمایند و شرایط را بر تولیدکنندگان بسیار سخت نموده اند تولید محصولات کشاورزی تحت تأثیر قرار گیرد زیرا وقتی کشاورز بنیه اقتصادی اش تضعیف شود قادر به ادامه فعالیت نمی باشد و در این شرایط تولید کاهش می یابد در آن صورت باید به واردات روی آوریم که این فعل مسبوق به سابقه می باشد و هم زندگی کشاورزان دچار مشکل خواهد شد که باید آن ها را تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار داد که این نیز خود مشکلات عدیده ای را به دنبال دارد.

بدین وسیله به عنوان تشکل مردم نهاد از جنابعالی تقاضا داریم دستاوردهای بزرگ در بخش کشاورزی در دولت یازدهم و دوازدهم را با تصمیمات افرادی که هیچ گونه ارتباطی با کشاورزان ندارند و هیچ اطلاعی از وضع کشاورز و کشاورزی گره نزنند و طوری تصمیم بگیرند که هم تولید، پایدار بماند و هم کشاورزان با امید به آینده روشن به تولید محصولات کشاورزی ادامه دهند و در این شرایط سخت مملکت را از واردات محصولاتی که امکان تولیدشان در کشور وجود دارد بی نیاز سازند.

علیقلی ایمانی

مسئول بنیاد توانمند سازی گندمکاران ایران

منبع:فارس

   #رئیس جمهور #جهاد کشاورزی #وزارت جهاد کشاورزی #مقام معظم رهبری #نرخ ارز #روحانی #دکتر روحانی #بانک مرکزی