تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
2018_9_4_18_15_52.jpgزندگی > سلامت - همشهری آنلاین:
این روزها، موضوع تامین دارو برای بیماران، یکی از مباحث جدی است که اتفاقا درباره آن، حرف و حدیث های مختلفی هم به گوش می رسد. اظهاراتی که برخی واقعیت دارد و برخی هم از اساس، خلاف واقع است.

اظهارنظرهایی که تنها سبب می شود تا بیماران و خانواده های آنها، علاوه بر درد و رنج بیماری، نگران باشند و دغدغه داشته باشند و آرامش نسبی آنها، به هم بخورد. درباره وضعیت صنعت داروسازی ایران با دکتر سید حمید خوئی رئیس انجمن داروسازان تهران و عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت و گو کرده ایم.

رئیس انجمن داروسازان تهران به همشهری آنلاین می گوید: مردم نگران نباشند، داروسازان تمام قد در خدمت مردم و تامین نیازهای دارویی آنها ایستاده اند.

دکتر سید حمید خوئی اضافه می کند: داروسازان، در هر شرایطی تلاش خواهند کرد که مردم در زمینه دارو مشکلی نداشته باشند و به زحمت نیفتند. مردم و بیماران، نگران تامین دارو نباشند. به عنوان نماینده صنف داروسازان، به مردم اطمینان می دهم که برای تامین داروهای مردم از هیچ تلاشی همچون قبل دریغ نخواهیم کرد.

رئیس انجمن علمی داروسازان ایران می گوید: داروسازان در ایران و سال های بعد از انقلاب، کارنامه درخشانی دارند. در سال های بعد از انقلاب که شرکت های چند ملیتی ایران را ترک کردند و جنگ شروع شد، داروسازان ایرانی، در شرایط دشوار، توانستند بیش از 95 درصد داروی مورد نیاز را در شرایط بحرانی آن روزها، تامین و از بروز بحران جدی تر، جلوگیری کنند. حتی وقتی که بمباران های شیمیایی عراق و صدام آغاز شد، همکاران داروساز ما در دانشکده داروسازی دانشگاه تهران و در اقدامی جهادی، در چند ماه، ضد سم های سموم شیمیایی صدام را تولید کردند و این کار توانست تا حد زیادی تلفات بیماران شیمیایی عراق را کاهش دهد.

خوئی تاکید می کند: امروز هم داروسازان ایرانی، همان داروسازان سال های جنگ هستند و اطمینان می دهند که تمام توان خود را می گذارند و تلاش می کنند که مردم در زمینه داروهای خودشان به زحمت نیفتند.

رئیس انجمن علمی داروسازان ایران می گوید: در چند سال گذشته، تلاش داروسازان بود که سبب شد تا مردم مشکل نداشته باشند. داروسازان، پذیرفتند که سرمایه هایشان ماه ها و حتی سال ها، در سازمان های بیمه و نهادهای دولتی بماند و مطالبات خود را با تاخیرهای زمانی چند برابر دریافت کنند که این موضوع کل توجیه پذیری اقتصاد داروخانه ها را زیر سئوال می برد. اما با این حال، هرگز اجازه ندادند که مردم متضرر شوند.

رئیس انجمن داروسازان تهران می گوید: متاسفانه دولت و سازمان های بیمه هم تا حد زیادی از نجابت داروسازان سوء استفاده کردند. داروسازی در ایران، مظلوم واقع شده است.

خوئی اضافه می کند: صنعت داروسازی ایران به طور مشخص در 10 سال اخیر، خیلی مظلوم واقع شده است هم از جانب وزارت بهداشت و وزارت صنایع و هم از طرف سازمان های بیمه و هم برخی از همکاران پزشک.

رئیس انجمن داروسازان تهران می گوید: اینکه گاهی گفته می شود که داروی ایرانی از لحاظ کیفیت از کیفیت مطلوب، برخوردار نیست ، فقط محصول تبلیغات شرکت های وارد کننده داروست و تبلیغ و ترویج کسانی است که از مصرف داروهای خارجی عواید مادی دارند و گرنه در حال حاضر حدود 95 درصد تعدادی داروهای مصرفی کشور در داخل تولید می شود. اگر مردم داروی ایرانی را قبول ندارند، پس این 95 درصد کجا تولید می شود؟ زیر سوال بردن کیفیت داروهای داخلی جنجال تبلیغاتی افرادی است که به خودشان اجازه می دهند، به جای مردم سخن بگویند.

رئیس انجمن علمی داروسازان ایران تاکید کرد: از سوی دیگر، اگر کیفیت داروی ایرانی در معرض اتهام است، پاسخگوی اصلی سیاست گذارانی هستند که در سال های گذشته با ثابت نگه داشتن قیمت دارو، اجازه ارتقاء کیفیت را ندادند و لذا متهم اصلی نه داروخانه ها نه داروسازان، بلکه دولت است.

خوئی خاطرنشان می کند: در بحث کیفیت داروهای ایرانی باید به دو نکته مهم توجه داشت اول آنکه، داروهای ایرانی جای ارتقاء کیفیت دارند و نکته دوم اینکه، ارتقاء کیفیت هزینه بر است و این در حالی است که شش سال است که قیمت داروهای ایرانی ثابت نگه داشته شده است.

رئیس انجمن علمی داروسازان ایران تصریح می کند: وقتی درباره کیفیت دارو صحبت می شود فقط به کیفیت داروی ایرانی پرداخته می شود در حالی که هم داروی ایرانی و هم داروی وارداتی در طیفی از کیفیت قرار دارند. یادمان نرود که دارویی که پارسال چشم 32 نفر از هموطنانمان را در کشور کور کرد، داروی وارداتی بود نه داروی ایرانی و بسیاری از داروهایی که الان از کشورهای هند و چین وارد و تبلیغ می شوند، کیفیتی بهتر از کیفیت داروی ایرانی را ندارند اما شیوه های تبلیغ و حمایت کانون های قدرت، آنها را در برتری قرار می دهد.

خوئی می گوید: در زمینه 16 قلم دارو هم داخلی و هم خارجی کمبود داریم. عرضه و تقاضا به هم خورده است. بنابراین، لازم است که سیاست های مقابله با بحران و پیشگیری، به کار گرفته شود.

رئیس انجمن علمی داروسازان ایران در پاسخ به اینکه چرا برخی از داروخانه ها از دادن دارو به مردم اجتناب می‎ کنند، گفت: متاسفانه برخی از داروخانه ها عملا توسط افراد غیر داروساز اداره می شود و این سبب می شود که جایگاه اخلاقی و حرفه ای همکاران داروساز زیر سئوال برود.

خوئی تاکید کرد: اشتباه هر داروخانه ای نباید به پای دکتر داروساز نوشته شود از همکاران داروساز به طور جد، می ‎خواهم که در شرایط کنونی، جایگاه حرفه ای خود را درک کنند و تکلیف اخلاقی و صنفی خود را زیر سئوال نبرند ما در این شرایط باز هم باید دین خود را ادا کنیم. حتما کمترین رفتار غیر حرفه ای خلاف و قابل توجیه نیست. از سازمان های نظارتی، می خواهیم، با هر نوع تخلفی برخورد کنند.

   #همشهری #عراق #چین #هند #خانواده #جنجال #سلامت

محتوای خبر «تولید ۹۵ درصد داروها در داخل | سازمان های نظارتی با هر نوع تخلف برخورد کنند» را در سایت «همشهری آنلاین» ببینید