تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
گروه حوزه های علمیه ــ رئیس موسسه مسجد با بیان اینکه فلسفه مسجد، هدایت مردم است، گفت: هزار و 200 خرافه و بدعت پیرامون مسجد درست شده است که باید مسجد را از این مسائل تطهیر کنیم.

1200 بدعت و خرافه پیرامون مسجد درست شده استحجت الاسلام والمسلمین تقی قرائتی، رئیس موسسه مسجد در گفت وگو با ایکنا؛ اظهار کرد: اگرچه در تقویم روزی به نام مسجد نامگذاری شده که در این روز صهیونیست های جنایتکار، مسجد الاقصی را به آتش کشیدند، اما باید بدانیم که نه یک روز، بلکه هر روز، روز جهانی مسجد است؛ زیرا مسجد برای همه مردم، همه امور و همه روزهاست.

رئیس موسسه مسجد ادامه داد: وقتی می گوئیم مسجد برای همه مردم است، یعنی برای زن و مرد و کودک و پیر و جوان و نوجوان است و اختصاص به قشر و گروه خاصی ندارد. حتی مسجد باید پذیرای کسانی باشد که ممکن است از دید ما ظاهر مناسبی هم نداشته باشند.

قرائتی اظهار کرد: وقتی می گوئیم مسجد برای همه امور است یعنی اینکه در مسجد همه کارهای سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی باید مورد بررسی قرار گیرد و به رفع مشکلات در این زمینه ها بپردازیم.

رئیس موسسه مسجد با بیان اینکه مسجد هیچ روزی تعطیلی ندارد، بیان کرد: مسجد مانند بدن انسان و غذایی است که می خوریم؛ وقتی هر غذایی را می خوریم هر جای بدن به انرژی آن نیاز داشته باشد، آن را دراختیار او قرار می دهد و نیازش را تامین می کند؛ ما به معده دستور نمی دهیم که چه باید بکند؛ مسجد هم خودش مدیر است و قابل مدیریت توسط ما نیست.

قرائتی تصریح کرد: مسجد مشکلات را برطرف می کند، ولی ما چون از مسجد گریزان شده ایم و مساجد کم جمعیت شده است، هر روز و هر هفته مشکلی جدید برای نظام و جامعه پیش می آید و تا به مسجد بر نگردیم و جایگاه آن را احیاء نکنیم، مشکلاتمان بیشتر خواهد شد.

وی با محکومیت جنایات صهیونیست ها در تخریب مسجد الاقصی اظهار کرد: ما اگر همه کشورهای سوریه و اردن و لبنان و ... را هم داشته باشیم، ولی مسجد الاقصی را در اختیار نگیریم، باز هم باخته ایم، ولی اگر این کشورها را نداشته باشیم، ولی مسجد الاقصی را داشته باشیم، برده ایم، زیرا تا غده چرکین رژیم جعلی اسرائیل در منطقه وجود دارد، اجازه نمی دهند میان مسلمین وحدت واقعی و هم افزایی صورت بگیرد.

قرائتی تصریح کرد: تا مسجد الحرام در دست آل سعود باشد، ما هر ساله به حج می رویم و کشته می دهیم و تحقیرمان می کنند، چون مسجد را که برای همه مسلمین است، برخی به انحصار خود درآورده اند.

رئیس موسسه مسجد با بیان اینکه مسجد زمان ندارد و برای عاشورا و عرفه و روز قدس و شب قدر هم هست، عنوان کرد: مسجد، سیبل انقلاب و نظام و محور وحدت مسلمین است، به همین دلیل هم دشمنان مسجد را هدف قرار داده اند تا نقطه مرکزی اسلام را بزنند؛ وقتی صهیونیست ها مسجد الاقصی را به آتش می کشند و آل سعود مسجدالحرام را به اختیار خود در آورده است، نشانگر نقش متعالی و کانونی مسجد در دین اسلام است.

قرائتی تاکید کرد: در چنین شرایطی، وظیفه اصلی ما هم دفاع از مسجد است؛ دفاع از مسجد بر همه چیز اولویت دارد، زیرا دفاع از مسجد است که منجر به دفاع از دین و خاک خواهد شد، زیرا مسجد برای هدایت ناس وضع شده است، همان طور که قرآن شریف فرموده است: إِنَّ أَوَّلَ بَیْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِی بِبَکَّةَ مُبَارَکًا وَهُدًى لِلْعَالَمِینَ(آل عمران/ 96).

قرائتی با بیان اینکه اگر مسجد نباشد، جامعه اسلامی هم قوام ندارد، تصریح کرد: 1200 بدعت و خرافه در مورد مساجد درست شده است که باید دامن مسجد را از آن ها تطهیر کنیم، همان طورکه انبیاء و بزرگان دینی برای تطهیر مردم مسجد بناکردند.

وی افزود: در داستان حضرت ابراهیم در قرآن و در آیه شریفه 125 سوره بقره «وَإِذْ جَعَلْنَا الْبَیْتَ مَثَابَةً لِلنَّاسِ وَأَمْنًا وَاتَّخِذُوا مِنْ مَقَامِ إِبْرَاهِیمَ مُصَلًّى وَعَهِدْنَا إِلَى إِبْرَاهِیمَ وَإِسْمَاعِیلَ أَنْ طَهِّرَا بَیْتِیَ لِلطَّائِفِینَ وَالْعَاکِفِینَ وَالرُّکَّعِ السُّجُودِ» بر تطهیر مسجد برای نمازگزاران و عاکفین در مسجد تاکید شده است، بنابراین اگر زمینه حضور مردم را در مسجد فراهم کنیم، همه مشکلات کشور هم حل خواهد شد، زیرا پازل اسلام با مسجد تکمیل می شود.

رئیس موسسه مسجد به برخی مشکلات و موانع در رونق مسجد اشاره کرد و گفت: مسجد خانه سالمندان و کودکستان نیست و باید همه اقشار در آن حاضر شوند، پرده های میان زنان و مردان در مساجد اسلام، سابقه نداشته و باعث تفرقه و دوری زنان از مسجد می شود.

وی افزود: همچنین عموما در مسجد نماز جماعت و تعقیبات وجود دارد و مراسم دیگر نداریم یا کم داریم، در صورتی که مسجد می تواند محور بسیاری از برنامه های فرهنگی و سیاسی و اجتماعی باشد.

قرائتی با بیان اینکه در مسجد، اتاق دربسته نباید باشد، گفت: مسجد خودش همه را مدیریت می کند، بنابراین چیزی به عنوان هیئت امناء برای مدیریت مسجد به تنهایی کارساز نیست و همه مردم در تمامی امورات مسجد باید مشارکت داشته باشند.

وی افزود: اگر امام جماعت در جلو می ایستد چون کارشناس دین است، ولی وقتی مسجد به حضور همه نیاز دارد، همه باید در رفع مشکلات مسجد مشارکت داشته باشند و هر کسی وظیفه خود را در مورد مسجد انجام دهد.

انتهای پیام

   #قرآن #عاشورا #لبنان #سوریه #روز قدس #تعطیلی #تقویم #اسرائیل

محتوای خبر «1200 بدعت و خرافه پیرامون مسجد درست شده است» را در سایت «ایکنا» ببینید