تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
حاجی زاده _مشهد

در ۲۶ مرداد ۶۹ میهن اسلامی شاهد حضور عزیزانی بود که پس از سال ها اسارت در زندان های مخوف رژیم بعث صدام، قدم به خاک پاک میهن اسلامی خود می گذاشتند.

این روز یکی از خاطره انگیزترین روزهای تاریخ انقلاب اسلامی است که شاهد حضور و آزادی مردانی بود که در راه عهد و پیمانی که با خدا بسته بودند، مجاهدت و استقامت ورزیدند و بعد از بازگشت به ایران اسلامی در صحنه های مختلف اجتماعی، و سازندگی سرمشق و نمونه ای برای صلابت و استقامت مردان و زنان ایران اسلامی شدند.

ستاد رسیدگی به امور آزادگان که در ۲۲ مرداد ۶۹ به همت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی رییس جمهور وقت تشکیل شده بود، به تبادل انبوه اسرا پرداخت. این ستاد با مساعدت و همراهی دیگر دستگاه ها، تبادل حدود چهل هزار آزاده را با همین تعداد اسیر عراقی انجام داد.

این رویداد دو هفته پس از اشغال نظامی کویت توسط ارتش صدام و ۲ روز پس از آن صورت گرفت که صدام در نامه ای به آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور وقت ایران بار دیگر عهد نامه ۱۹۷۵ الجزیره را پذیرفت و به شرایط ایران برای پایان جنگ تسلیم شد و از جمله قول عقب نشینی از مرزهای ایران و آزاد سازی اسیران ایرانی را داد.

سرانجام در تاریخ ۲۶ مرداد ماه اولین گروه اسرای جنگی آزاد شده و به آغوش ملت بازگشتند. تمامی مردم ایران این پیروزی را جشن گرفته و شور و هیجانی در خانواده ها و محله ها ایجاد شده بود.

اسرای سرافراز ایرانی از چند نقطه مرزی با تشریفات وارد کشور شدند و نخستین واکنش آنان بوسه بر خاک ایران و اشک شوق بود. زیارت حرم امام خمینی و همچنین دیدار با آیت الله خامنه ای از نخستین برنامه ها و اقدامات مشترک آزادگان ایرانی بود.

   #آیت الله هاشمی #رییس جمهور #زیارت #رئیس جمهور #خانواده #الجزیره #انقلاب اسلامی