تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
n82999293-72488351.jpg

به گزارش ایرنا، قریب به ده سال پیش، در سال 1388 استان فارس در آمار طلاق رتبه سوم کشور را داشت، وضعیت دوام زندگی مشترک نیز به کمتر از چهار سال در 45درصد ازدواج ها می رسید. این آمار برای مسئولان استان در حوزه خانواده بسیار ناگوار بود؛ بنابراین مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی شیراز که امروز به مناسبت سالگرد ازدواج حضرت فاطمه (س) و امام علی (ع) در ایرنا حضور یافت، با یادکرد از آن روزها می گوید: با وجود آمار نگران کننده طلاق در استان فارس، جرقه طرحی در کمیسیون امور بانوان استانداری زده شد که تکمیل آن طرح حدود 7 ماه به طول انجامید.
حجت الاسلام و المسلمین حمید مقامی ادامه می دهد: این طرح براساس افزایش ساعات آموزش ازدواج شکل گرفت و درنهایت نام بهارِ نکو برای آن برگزیده شد.
وی بیان می کند: در این طرح قرار شد دختران و پسران آماده ازدواج به جای 2 ساعت 12 ساعت آموزش ببینند و جزوه ها و کتاب هایی درباره خانواده و زندگی مشترک دریافت کنند و همچنین از مشاوره پیش از ازدواج برخوردار شوند.
رئیس مرکز مشاوره بهار نکو گفت: در آن زمان مدلی وجود نداشت که بتوان از آن الگوگیری کرد و درنتیجه همه چیز با فکر، بدون الگو و با خلاقیت دست اندرکاران پیش رفت و با همکاری تولیت وقت آستان مقدس شاهچراغ (ع) مرحوم آیت الله سید مهدی دستغیب این طرح را آغاز کردیم و تا امروز کمابیش چراغ خاموش به فعالیت خود ادامه دادیم.
مقامی از سختی های بسیار راه افتادن این مرکز آموزش ازدواج یاد کرد و افزود: در حوزه ازدواج متولی زیاد است، از بهزیستی گرفته تا آموزش و پرورش همه مدعی هستند که موضوع خانواده کار ماست و این اشکالی است که در نظام فرهنگی ما وجود دارد و متأسفانه هنوز بعد از 40 سال نتوانسته ایم این هماهنگی ها را ایجاد کنیم.
نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی شیراز که آستان مقدس احمدی و محمدی (ع) را برای کلاس های آموزشی طرح بهار نکو برگزیده بود، می گوید: با گذر زمان دریافتیم آموزش ها به مکمل نیاز دارد و بر همین اساس مرکز مشاوره ای نیز راه اندازی کردیم که به 5 گروه با ریسک بالا که احتمال طلاق در آن ها وجود دارد مشاوره می دهیم؛ البته امروز مرکز مشاوره شاید حتی وسیع تر از مرکز آموزش فعالیت می کند.
مقامی تعداد مراجعه کنندگان به مرکز مشاوره را به طور میانگین 400 نفر در هفته برمی شمرد و می افزاید: در کل استان نیز حدود 290 مدرس و مشاور خانواده داریم که با دقت و به سختی گزینش شده اند و سعی کرده ایم در گزینش توصیه پذیر نباشیم و با این دیدگاه حتی بسیاری از استادان دانشگاه را رد کردیم؛ زیرا پایبندی به نهاد خانواده برای ما بسیار مهم است.
او ادامه می دهد: ادعای بی خطایی نداریم؛ اما سعی کرده ایم کمترین خطا را داشته باشیم و با آموزش های ضمن خدمت و جلسات مفصلی که در این سال ها برای مدرسان داشته ایم، الگوی خوبی برای کل کشور باشیم.
رئیس مرکز مشاوره بهار نکو ماندگاری این طرح را وابسته به بنیان فکری و علمی اش می داند و می گوید: این طرح در کمیته های فرعی شورای عالی انقلاب فرهنگی با طرح هایی همچون خانواده پایدار در مشهد که بیش از دو سال دوام نیاورد، مقایسه شد و امروز با عنوان یک طرح الگو در کشور شناخته می شود.
مقامی دستاورد بهار نکو را خروج فارس از 10 استان بحرانی طلاق در کشور اعلام می کند و یکی از دلایل کسب این موفقیت را ارائه آموزش ها به صورت بسته کامل می داند و اظهار می دارد: علاوه بر 6 ساعت آموزشی که برای دخترها و پسرها در نظر گرفته ایم، یک مجله فرهنگی تا 3 شماره به صورت رایگان به آن ها ارسال می شود؛ همچنین پس از ازدواج همایش های مختلفی در بازه های زمانی 3، 6 و 12 ماهه برای آن ها به صورت رایگان برگزار می شود، افزون بر این در مرکز مشاوره آسیب ها را رصد می کنیم و به زوج ها مدد می رسانیم، گاهی نیز زندگی ها به طلاق ختم می شود؛ اما سعی می کنیم با کمترین آسیب رخ دهد.
وی عنوان می کند: در بحث مددکاری تمام هم و غم خود را بر تلاش برای ادامه زندگی گذاشته ایم و در همین زمینه شاهد افزایش طول زندگی مشترک بوده ایم که از سال 80 تا حدود 95 از 28درصد به 48درصد در چهار سال اول زندگی رسید و جدایی در یک سال نخست از 8/ 14 به 8/ 4 تقلیل یافت.
این مقام فرهنگی تأکید می کند: سال اول زندگی بسیار مهم است و به دقت باید رصد شود؛ بنابراین بیشترین مداخله مرکز در این یک سال است؛ درواقع ما در این مرکز گلوگاه ازدواج را گرفته ایم و کسانی را تحت پوشش قرار می دهیم که از محضر برای آزمایشگاه نامه می آورند.
مقامی بیان می دارد: از 12 ساعت آموزش، 6 ساعت آموزش روان شناسی و بهداشت جنسی است؛ گرچه با 6 ساعت زمستان بهار نمی شود؛ اما شاید گل همیشه بهاری بروید، به هر حال آنچه از دستمان بر می آید همین است.
او با بیان اینکه در فاز جدید فعالیت ها با مطرح کردن طرح شهر خانواده وارد فاز جدیدی از آموزش ها می شویم، می گوید: کارگاه ها را از شیوه سنتی خارج کرده ایم و سعی کرده ایم از همه ظرفیت ها استفاده کنیم، از جامعه شناسی و حقوق و مسائل دینی گرفته تا روانشناسی و اقتصاد و فلسفه، همه حول محور خانواده و آموزه های هنگام ازدواج می گردد.
رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشکی شیراز اذعان می دارد که کار عجیبی انجام نداده ایم، بلکه در ظاهر طرحی ساده را پیاده کرده ایم که سال ها پیش سازمان ملی جوانان رویای گسترش و ادامه آن را در سر می پروراند؛ اما نشد ولی در قالب بهار نکو در شیراز ادامه و رشد یافت.
مقامی واگذاری امور به جوانان، طولانی شدن دوره مدیریتی و پیش برد کار خارج از اصول اداری را از دلایل اصلی موفقیت بهار نکو می داند و این طرح را با عنوان نمونه ای از یک کار جهادی فرهنگی مثال می زند که موفق شده خود را به ساختار بقبولاند.
رئیس مرکز مشاوره بهار نکو که هم اکنون با 16 شعبه در سراسر استان فارس فعالیت می کند امیدوار است این طرح تا پایان شهریور یا اوایل مهرماه در همه شهرستان های استان اجرایی شود.
او که موفقیت ها و گسترش طرح را در گرو همکاری های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز می داند، خاطرنشان می کند: آموزش 270هزار نفر زوج در استان و آموزش صددرصدی همه زوج هایی که در این مدت برای عقد اقدام کرده اند که به صورت میانگین شامل 80 زوج در روز می شود، ثمرات بهار نکوست.
او می افزاید: ما 5 سال نخست زندگی مشترک را حمایت میکنیم و آموزش های لازم را برای ورود فرزند به خانواده فراهم می کنیم.
مقامی بهار نکو را مرکزی دانش بنیان می داند که در پژوهش ریشه دارد و آموزش های آن حتی پس از 5 سال، متقاضیان را از روش های گوناگون همراهی می کند.
بنا بر اعلام مقامی بیشترین فعالیت بهار نکو در سال 96 و با آمار برگزاری صد کارگاه بوده است؛ همچنین بیش از ده هزار عضو در شبکه های مجازی و هزاران نفر در کلاس های آموزشی از کارگاه های این مجموعه بهره مند شده اند.
یکم ذی الحجه که سالروز پیوند حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) است در تقویم رسمی کشور به عنوان روز ازدواج نامگذاری شده است. این روزدر سال 97 مصادف با بیست و دوم مرداد است.
7375 /1876

انتهای پیام /*

   #ازدواج #خانواده #شیراز #استان فارس #مقام معظم رهبری #پژوهش #مشهد #حضرت علی #امام علی #تقویم

محتوای خبر «طرحی که از شکوفگی به بهاری نکو رسید» را در سایت «ایرنا» ببینید