تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
18-8-10-114243turtle_eating_plastic_bag.jpgدانش > محیط زیست جهان - همشهری آنلاین:
دولت نیوزیلند به تمام فروشگاه های این کشور شش ماه فرصت داد به استفاده از کیسه های پلاستیکی پایان دهند یا با ۱۰۰ هزار دلار نیوزیلند جریمه مواجه شوند.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، نخست وزیر نیوزیلند هدف از این جمع آوری کیسه های پلاستیکی یکبارمصرف را محافظت بهتر از محیط زیست و شهرت این کشور در داشتن سرزمینی پاک و سبز اعلام کرد و افزود: «هر سال در نیوزیلند صدها میلیون کیسه پلاستیکی یکبارمصرف تبدیل به کوهی از کیسه می شود و به سواحل ارزشمند و محیط زیست دریایی ما آسیب های جدی وارد می کند. این در حالی است که برای پلاستیک جایگزین های در دسترس وجود دارد.»

به گفته خانم جاسیندا آردرن، 65 هزار از شهروندان نیوزیلندی با امضای یک درخواست خواستار پایان دادن به استفاده از کیسه های پلاستیکی شده بودند و به همین دلیل دولت تصمیم گرفت برای رسیدگی به درخواست آنها اقدام عملی انجام دهد. ضمن اینکه آلودگی محیط زیست با کیسه های پلاستیکی بزرگ ترین موضوعی بوده که بسیاری از دانش آموزان نیوزیلندی درباره آن به نخست وزیر کشورشان نامه نوشته اند. 100 هزار دلار نیوزیلند برابر 66 هزار دلار آمریکا و 51 هزار پوند است.

نیوزیلند یکی از بالاترین سرانه های مصرف کیسه پلاستیکی را در میان کشورهای پیشرفته دارد و هر شهروند این کشور سالانه به طور میانگین 154 کیسه مصرف می کند. این عدد را اگر در جمعیت نیوزیلند ضرب کنیم، به رقم خیره کننده 750 میلیون کیسه پلاستیکی در سال می رسیم. از این رو، بسیاری از فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای اعلام کرده اند تا پایان سال 2018 به استفاده از کیسه پلاستیکی پایان می دهند. فرصت شش ماهه دولت از روز 14 سپتامبر آغاز می شود.

در سراسر جهان بیش از 40 کشور پیش تر استفاده از کیسه پلاستیکی را کنار گذاشته اند و بر اساس گزارش سازمان ملل، بنگلادش نخستین کشوری بود که در سال 2002 به این پویش پیوست. آفریقای جنوبی هم به لطف جریمه های سنگین و حتی زندان توانست در سال 2003 برای همیشه از شر پلاستیک های سبک رهایی یابد. در استرالیا تصمیم دو فروشگاه بزرگ زنجیره ای برای استفاده از کیسه پلاستیکی با واکنش منفی مردم مواجه شد و یکی از آن دو فروشگاه از ایده خود عقب نشینی کرد.

   #همشهری #دلار آمریکا #دانش آموزان #بنگلادش #استرالیا #آفریقای جنوبی

محتوای خبر «جریمه ۱۰۰ هزار دلاری | پایان عمر کیسه پلاستیکی در نیوزیلند» را در سایت «همشهری آنلاین» ببینید