تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
سامبوفدراسیون ورزهای رزمی ایران برای نخستین بار است که در بازی های آسیایی نماینده دارد و دو رشته پنچاک سیلات و سامبو نمایندگان این فدراسیون در اندونزی هستند.

به گزارش ایسنا، فدراسیون ورزش های رزمی یکی از شلوغ ترین فدراسیون های ایران از نظر تعداد رشته های تحت پوشش است که برای نخستین بار جواز حضور در میدان بازی های آسیایی را کسب کرده است. دو رشته پنچاک سیلات و سامبو نمایندگان این فدراسیون در بازی های آسیایی پیش رو هستند که نخستین تجربه حضورشان در این رویداد بزرگ را تجربه می کنند.

در ادامه این گزارش، در خصوص این دو رشته مطالبی برای آشنایی بیشتر با آن ها آمده است.

الف) پِنچاک سیلات
پِنچاک سیلات واژه ای است که به هنرهای رزمی کشور اندونزی اشاره دارد. این نام در سال ۱۹۴۸ به عنوان یک اصطلاح واحد برای توصیف سبک های مختلف رزمی کشور اندونزی ابداع شد که از دو بخش پنچاک واژه مرسوم برای هنرهای رزمی در "جاوه شرقی و مرکزی" و سیلات واژهٔ مرسوم در "سوماترا" تشکیل شد. در کاربرد امروزی معمولاً پنچاک به بخش های نمایشی و سیلات به جوهره جنگی و دفاع شخصی آن اشاره دارد.

به دلیل مسلمان بودن مردم اندنزی، پوشش این رشته از همان روزهای نخست به گونه ای طراحی شده است که هم بانوان و هم مردان بتوانند به راحتی این رشته را کار کنند. به همین منظور این رشته به راحتی وارد ایران شد و از همان ابتدا، تیم های مردان و زنان ایران تشکیل شدند.

با این وجود، تیم ملی ایران هم که از اوایل دی ماه سال گذشته تمرینات خود برای حضور در بازی های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتارا آغاز کرده است، روز ۲۶ مرداد ماه ۱۳۹۷ با ۹ ورزشکار در مجموع دو بخش بانوان(۳ ملی پوش) و آقایان(۶ ملی پوش) عازم اندونزی می شود.

- تیم جوان با میانگین سنی ۲۰ سال
تیم ملی پنچاک سیلات با میانگین سنی حدودا ۲۰ سال، یکی از جوان ترین تیم های اعزامی کاروان ایران به بازی های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا است. جوانترین ملی پوش اعزامی پنجاک سیلات، نازنین میرمحمدتبار با ۱۸ سال سن است.

- نتایج تیم ملی ایران در رویدادهای مختلف
۱) مسابقات ایندور گیمز: ۲ نقره و ۱ برنز
۲) بازی های ساحلی: ۱ نقره و ۱ برنز
۳) قهرمانی جهان: ۲ طلا و ۲ برنز
۴) تورنمنت باکو: مقام اول تیمی
۵) اورآسیا: مقام اول تیمی

- ترکیب اعزامی ایران به بازی های آسیایی
*مردان:
۱) حامد هوالی
۲) محمد رحیمی
۳) محسن رنج دوست
۴) اکبر کیانیان
۵) بابک هاشم زاده
۶) محمد مرتاضی
هدایت تیم ملی مردان ایران را "همایون خرم" به عنوان سرمربی در اختیار دارد. او ریاست انجمن پنچاک سیلات را نیز بر عهده دارد.
*بانوان:
۱) زهرا فروغی نسب
۲) تهمینه کربلایی صادقی
۳) نازنین میرمحمدی تبار
هدایت تیم ملی بانوان ایان را "سهیلا کیان آزاد" به عنوان سرمربی در اختیار دارد.

- رقبای اصلی پنچاک سیلات کاران ایران
اصلی ترین رقیب در این مسابقات خود کشور اندونزی ابداع کننده این سبک رزمی است که میزبان بازی های آسیایی پیش رو نیز هست. بعد از اندونزی کشور سنگاپور دیگر قدرت این رشته محسوب می شود، بنا به گفته مسئولان فدراسیون ورزش های رزمی، مالزی و ایران نیز از نظر تکنیکال در یک سطح هستند.

- برنامه مسابقات
مسابقات پنچاک سیلات از روز ۲۳ آگوست(۱ شهریور ماه) شروع و تا ۲۹ آگوست(۷ مرداد ماه) به پایان می رسد.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.
فایل آن را از اینجا دانلود کنید: video/mp4

ب) سامبو
سامبو (به روسی: са́мбо) یک ورزش رزمی روسی است. سامبو یک رشته نسبتاً جدید رزمی محسوب می شود که دهه ی ۱۹۲۰ در ارتش سرخ شوروی به منظور تقویت توانایی مبارزه ی تن به تن سربازان، پایه گذاری شد. این رشته بر فنون گلاویزی و پرتابی تأکید دارد و تلفیقی از مؤثرترین تکنیک های چندین رشته دیگر از جمله جودو ژاپنی، کشتی آزاد و فرنگی و سبک های محلی کشتی آسیای میانه و قفقاز است.

با این که رشته سامبو ورزشی ابداع شده توسط کشور روسیه است، ازبکستان پیشرفت بسیار زیادی در این رشته رزمی جدید داشته و از اصلی ترین قدرت های آسیا محسوب می شود. ازبکستان در هفت دوره اخیر مسابقات قهرمانی آسیای این رشته میزبان بوده و مدال های طلای بسیار زیادی را به دست آورده است.

نکته مهم: ازبک ها با نفوذ در شورای المپیک آسیا این رشته را وارد بازیهای آسیایی 2018 کردند و قصد دارند مدال های طلای این رشته را (۴ مدال طلا در بازی های آسیایی سهم سامبو است) کسب کنند و این مسئله می تواند جایگاه کاروان ایران در جدول مدال ها را به خطر بیاندازد!

- ۳۲ مدال حاصل تیم سامبو در ۷ دوره اخیر قهرمانی آسیا
تیم ملی سامبوی ایران در هفت دوره پایانی رقابت های قهرمانی آسیا که به میزبانی ازبکستان برگزار شده، ۴ مدال طلا، ۸ مدال نقره و ۲۰ مدال برنز را در بخش آقایان به دست آورده است.
تیم سامبوی ایران در بازی های داخل سالن ۲۰۱۷ ترکمنستان نیز به سه مدال برنز در بخش مردان دست یافت.

- ترکیب اعزامی تیم سامبو به جاکارتا
*مردان:
۱) سهیل جمال آبادی، وزن ۵۷- کیلوگرم
۲) ایرج امیرخانی، وزن ۹۰- کیلوگرم
*بانوان:
۱) الهام بهرامی، ۴۸- کیلوگرم
۲) اکرم خانی اسدآبادی، وزن ۶۷- کیلوگرم

- نکات مهم
۱) تیم ملی سامبوی بانوان ایران تاکنون در هیچ یک از رویدادهای بین المللی حضور نداشته و نخستین تجربه اعزام خود را با حضور در رویداد مهمی چون بازی های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا کسب می کند.
۲) سامبو نخستین حضور خود در بازی های آسیایی را تجربه می کند.

- رقبای اصلی سامبوکاران ایران
تیم ازبکستان اصلی ترین مدعی برای کسب عنوان قهرمانی در این رقابت ها است. پس از ازبک ها تیم تایلند نیز می تواند برای رقبای خود مشکل ساز باشد.

- برنامه مسابقات
مسابقات رشته رزمی سامبو از تاریخ ۳۱ آگوست ۲۰۱۸ (۹ شهریور ماهه) آغاز شده و روز ۱ سپتامبر (۱۰ شهریور ماه) به پایان می رسد.

انتهای پیام

   #بازی های آسیایی #اندونزی #ازبکستان #کاروان #مدال طلا #مالزی #کشتی آزاد #روسیه #المپیک #بازیهای آسیایی

محتوای خبر «پِنچاک سیلات و سامبو تجربه اولی های بازی های آسیایی» را در سایت «ایسنا» ببینید