تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
n82999283-72488336.jpg

به گزارش دوشنبه ایرنا به نقل از تارنمای هیل، تجمع کوچک افراطی ها با نام «جناح راست را احیا کنید2» برگزار شد. تنها بیست و چند نفر به تجمع هواداران برتری نژادی سفیدپوستان در پارک «لافایت» در نزدیکی کاخ سفید ملحق شدند. حتی برخی رسانه ها شمار آنها را 10 تا 15 نفر اعلام کردند.
قرار بود این تجمع دو ساعت به طول انجامد اما شرکت کنندگان پس از چند دقیقه تحت اسکورت پلیس محل تجمع را ترک کردند، در حالی که شمار زیادی از مخالفان نژادپرستی با سروصدا آنها را بدرقه کردند. سخنرانی «جسیون کسلر» سازمان دهنده تظاهرات پارسال و امسال نیز لغو شد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، بارش باران باعث شد که تجمع افراطی ها زودتر از برنامه تمام شود.
این در حالی بود که هزاران نفر دیگر در نزدیکی کاخ سفید تجمع کردند تا مخالفت خود را با نژادپرستی اعلام کنند. از کودکان گرفته تا افراد بازنشسته در این تجمع حضور داشتند. به گزارش تارنمای هیل، صدها نفر از این افراد در پارک لافایت و هزاران تن دیگر در خارج از آن دست به تظاهرات زدند. بنا بر برخی آمارها، حدود دو هزار نفر در لافایت و اطراف آن حضور داشتند.
بعدازظهر یکشنبه به وقت محلی فضای پارک لافایت ملتهب بود. بنابراین پلیس در محل مستقر شده و برای جلوگیری از درگیری میان معترضان هر دو جناج موانعی مستقر کرد. با این حال، گروه های مخالف نژادپرستی علیه افراطی ها شعار می دادند: «شرم، شرم، شرم»، «نازی ها بروید به خانه» و «زندگی سیاهان مهم است.»
در شهر «شارلوتس ویل» در ایالت ویرجینیا نیز که سال گذشته شاهد تظاهرات هواداران برتری نژادی سفیدپوستان و مخالفان آنها بود، تظاهرات مشابهی برگزار شد. شماری از معترضان در مراسم یادبود «هیتر هایر» که سال گذشته توسط یک فرد افراطی کشته شد، حضور یافتند. طبق گزارش ها، در پی درگیری میان افراد دو گروه، چهار نفر در پایین شهر شارلوتس ویل و دو نفر دیگر در حوالی مجسمه «رابرت لی» از فرماندهان نظامی ایالت های هوادار نژادپرستی در قرن نوزدهم بازداشت شدند.
دقیقا یک سال پیش جمعیتی پنجاه نفره از هواداران برتری نژادی سفیدپوستان و گروه های راست افراطی در شهر کوچک شارلوتس ویل در ایالت ویرجینیا گردهم آمدند. آنها در حالی که مشعل های روشن یا سلاح های نیمه خودکار در دست داشتند، به سوی تندیس «ژنرال رابرت لی» از رهبران جبهه طرفدار برده داری در دوره جنگ های داخلی آمریکا راهپیمایی کرده و شعار می دادند: «زندگی سفیدها اهمیت دارد» و «یهودیان جای ما را نخواهند گرفت.»
در پایان تجمع افراط گریان یا به عبارتی «راست جایگزین»، یکی از راهپیمایان تندرو با خودرو به میان جمعیت دیگری که علیه نژادپرستان تظاهرات کرده بودند، رفت و زن جوانی به نام «هیتر هایر» را زیر گرفت و کشت.
آمریکایی ها چشم به دهان «دونالد ترامپ» دوخته بودند تا ببیند او چه می گوید. او نه تنها سخنی در محکومیت اندیشه هواداران برتری نژادی سفیدپوستان نزد بلکه اعلام کرد: «آدم های بسیار خوبی در هر دو جناح پیدا می شود.» ترامپ پیش از تجمع امسال نیز در توئیتی نوشت که با «هر نوع نژادپرستی» مخالفت است اما اشاره مشخصی به سفیدپوستان نژادپرست نکرد.
افراطی ها سال گذشته تظاهرات خود را تحت عنوان «جناح راست را احیا کنید» و در اعتراض به طرح برداشته شدن تندیس رابرت لی سازماندهی کرده بودند. ژنرال لی از فرماندهان ایالت های جنوبی آمریکا یا «ایالات موتلفه آمریکا» (موافق برده داری) بود که در قرن نوزدهم با ائتلاف شمال به جنگ پرداخت و در نهایت شکست خورد. هر ساله تجمعات ریزی به یاد دوران استقرار ایالات موتلفه برگزاری می شود. گروه دیگری نیز تظاهراتی علیه آنها بر پا می کنند.
«نیکویاه واکر» شهردار شارلوتس ویل گفته که زخم های این شهر پس از اتفاقات سال گذشته هنوز التیام نیافته است. واکر به شبکه سی.بی.اس گفت: یک سال کافی نیست. ما از مسائلی حرف می زنیم که قرن ها اینجا جریان داشته است.
شبک**9423**3404

انتهای پیام /*

   #کاخ سفید #واشنگتن #خودرو #بارش باران

محتوای خبر «مخالفان نژادپرستی در واشنگتن تظاهرات کردند» را در سایت «ایرنا» ببینید