تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
به گزارش بلاغ،
واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند!
رئیس دفتر رئیس جمهور می گوید دولت عذرخواهی از مردم را بد نمی داند اما عذرخواهی دلیل می خواهد(!)
محمود واعظی در گفتگو با خبرآنلاین در پاسخ به این سوال که آیا مجلس در تعامل با دولت تغییر رویه داده گفت: خیر این طور نیست، آقای رئیس جمهور در گفتگوی تلویزیونی با مردم درباره روابط با مجلس خیلی خوب صحبت کرد و گفت «سیاست ما این است که به جد با مجلس کار کنیم و سران سه قوه مسائل کشور را با هم حل کنند».
وی ادامه داد: در دولت فکر نمی کنیم سئوال از رئیس جمهور، سوال همه مجلس است بالاخره هم در این مجلس و هم در مجلس قبل جبهه پایداری گروهی بود که همواره با دولت مخالفت می کرد،حالا آنها رفتند تعدادی امضا جمع کردند. ما حساب این گروه را از همه مجلس جدا می دانیم.
رئیس دفتر رئیس جمهور درباره این اظهارنظر که «چرا رئیس جمهور از مردم عذرخواهی نکرد؟» گفت: در دولت یازدهم هم شاهدش بودیم آقای رئیس جمهور هر جا لازم دید از مردم عذرخواهی کرد. یعنی دولت عذرخواهی از مردم را هیچ بد نمی داند بلکه افتخار هم می کند.
وی با بیان اینکه رئیس جمهور و دولت خود را خدمتگزار مردم و مردم را ولی نعمت خود می دانند بنابراین وقتی از مردم عذر بخواهند کوچک نمی شوند ادامه داد: برای آقای رئیس جمهوری که در همان مصاحبه و سخنان قبلی اش گفت «من خم می شوم و دست مخالفانم را می بوسم برای اینکه به این مردم خدمت کنیم» عذرخواهی کردن مسئله ای نیست اما عذرخواهی کردن دلیل می خواهد.
واعظی یادآور شد: اگر هر زمانی یک دلیلی وجود داشته باشد و اشتباهی در کار دولت رخ دهد، حتما آقای رئیس جمهور و همه اعضای کابینه از مردم عذرخواهی می کنند.
اظهارات رئیس دفتر رئیس جمهور مبنی بر اینکه دولت دلیلی برای عذرخواهی نمی بیند، در حالی است که سوءمدیریت اقتصادی دولت به ویژه در یک سال پس از انتخابات ریاست جمهوری(29 اردیبهشت 96)، موجب تورم 35 تا 150 درصدی در بازارهای ارز و سکه و مسکن و خودرو و گوشی موبایل و... شده است. تصمیم ارزی 5ماه قبل دولت نیز، موجب هدر رفت 30 میلیارد دلار ارز کمیاب در جیب رانت خواران شد و تا حالا که دولت مجبور شد آن مصوبه پرهیاهو را ابطال و تصمیم جدیدی بگیرد. آیا همین رفتار توأم با آزمون و خطا و اذعان عملی به غلط بودن تصمیمات اتخاذ شده که موجب فشار اقتصادی بر مردم شده، دلیل کافی برای عذرخواهی از مردم نیست؟!


مخالفت اروپا با تحریم های آمریکا فقط نمادین است
در حالی که آقای روحانی اخیرا گفت «اروپا به لحاظ سیاسی، در حمایت از برجام سنگ تمام گذاشت»، مقامات اروپایی در عمل چنین اصراری نشان نمی دهند.
همزمان با برخی لفاظی های مقامات اروپایی، آنچه در عمل اتفاق افتاده به عدم مخالفت و مقابله با تحریم های آمریکاست که موجب تردید در برخی شرکت ها می شود.
در همین زمینه مینا آندریوا سخنگوی کمیسیون اروپا گفت گرچه این نهاد تحریم های آمریکا علیه ایران را به رسمیت نمی شناسد، اما قصد دخالت در تصمیم های تجاری شرکت ها را هم ندارد و مدیران کسب و کارهای اروپایی آزادند خود درخصوص همکاری با تهران تصمیم گیری کنند.
وی در یک کنفرانس خبری گفت: بر مبنای قانون مسدودساز تحریم های آمریکا، نهادهای اروپایی مجازند تا در چارچوب قوانین اتحادیه اروپا و قوانین ملی خود تجارت کنند.
این به معنی آزادی عمل آنها در تصمیم گیری برای آغاز، تداوم یا قطع همکاری های تجاری با ایران و همچنین فعالیت در حوزه اقتصادی این کشور بر مبنای ارزیابی های اقتصادی صورت گرفته است.
آندریوا تاکید کرد کمیسیون اروپا حق آزادی انتخاب را محدود نکرده است و مدیران شرکت ها برای ماندن یا نماندن در ایران «نیازی به کسب مجوز ندارند».
اظهارات سخنگوی کمیسیون اروپا یک روز پس از آن بیان می شود که «ناتالی توچی» دستیار ویژه مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، از احتمال تحریم شرکت ها در صورت پیروی آنها از تحریم های یکجانبه آمریکا گفته بود.
وی این اقدام را بخشی از تلاش ها برای حفاظت از شرکت های اروپایی در برابر تحریم ها دانسته و گفته بود که این نهاد همزمان بیشترین تلاش خود را برای نگهداشتن ایران در توافق هسته ای انجام خواهد داد.
از سوی دیگر شبکه تلویزیونی فرانس 24 گزارش داد: قانون مسدودسازی اروپا علیه تحریم های واشنگتن علیه ایران، فقط حالت نمادین دارد و در حقیقت اروپا در حمایت از ایران، از آمریکا می ترسد.
مجری فرانس 24 پرسید: آیا قوانین مسدودسازی اروپا برای مقابله با تحریم های واشنگتن علیه ایران نتیجه بخش خواهد بود؟ آرمل شاریه کارشناس شبکه پاسخ داد: خیر. در واقع باید بگویم که این قانون فقط حالت نمادین دارد.
وی در ادامه گفت: باید گفت که کشورهای اروپایی از آمریکا می ترسند.


سؤال چه دادیم و چه گرفتیم من را از روحانی جدا کرد
مشاور و سازنده فیلم تبلیغاتی روحانی در انتخابات 92 می گوید پس از آنکه ایده داده ها و ستا نده ها در برجام متوازن نیست، معترض دولت روحانی شده است.
حسین دهباشی در گفت وگو با شرق اظهار داشت: در ماجرای برجام من گفتم که به هیچ وجه با آمریکا مشکل ندارم. من حتی در چارچوب منافع ملی کشور و نظام، با مذاکره با هیچ کشوری مشکل ندارم؛ اما این نکته وجود دارد که من با عقل خودم سنجیدم چه چیزی به طرف مقابل دادیم و چه چیزی گرفتیم! من می گویم هرکسی سهمی داشت و به اندازه سهمش مسئول است.
وی در پاسخ این سؤال که برخی ها در تحلیل سخنان شما معتقدند که به دلیل اختلافتان در گرفتن مسئولیت در دولت روحانی، حب مسئولیت باعث شده که دچار چنین چرخش هایی شوید. نظرتان چیست؟می گوید: این افراد شاهدمثال یا دلیلی هم برای این تحلیل شتابزده و نادرست خود دارند؟ اولین یادداشت های انتقادی من زمانی بود که بیشترین مسئولیت را در دولت داشتم. زمانی که در مرکز استراتژیک ریاست جمهوری و سازمان مناطق آزاد حضور داشتم.
دهباشی در پاسخ این سؤال که با این نگاه چرا زودهنگام از دولت خارج نشدید؟، گفت:
یعنی شما نمی دانید من در هیچ سمتی برکنار نشده و همه جا و با وجود اصرار مقامات بالاتر خودم استعفا دادم؟ من مدتی را در ابتدای دولت تحمل کردم. چون فکر کردم اگر کمی تحمل کنم، شاید وضعیت بهتر بشود. تا اینکه برجام اتفاق افتاد و برای من حکم تیر خلاص داشت. روزی دوست عزیزم، دکتر هادی خانیکی، من را به دفترشان دعوت کردند. آن روز به من گفت: «حسین! آقای روحانی و اطرافیانش تو را دوست دارند و به همین دلیل نگاه به تو مثل نگاه به یک کارمند نیست؛ اما سؤالی از تو دارم: آیا دوست داری روشنفکر باشی یا فعال سیاسی؟». پرسیدم که فرق آن دو چیست؟ دکتر گفتند: معنی فعال سیاسی این است که شما در یک تیم کار می کنید و در قالب آن تیم نظرات خودت را مطرح می کنی.
تا جایی که توانستی از آن دفاع می کنی اما اگر به نظرات تو تمکین نکردند، در نهایت باید حرف رئیس تیم را گوش دهی. اما روشنفکر یعنی داور وسط بازی فوتبال. او به نفع هر کسی که از نظر داوری خودش درست باشد، سوت می زند. حالا تو می خواهی کدام یک را انتخاب کنی؟ همان موقع گفتم آقای دکتر بار سنگینی را از دوش من برداشتید. با این تعریف شما از واژه ها، من می خواهم روشنفکر باشم. گفت: پس دیگر تو نمی توانی داخل تیم باشی. همان موقع کاغذ و قلم برداشتم و از تمام مسئولیت هایم استعفا دادم. خانیکی به من گفت: منظورم این نبود که استعفا بدهی؛ هدفم این بود که رفتارت را اصلاح کنی. اما من خودم را می شناسم و نمی توانستم فعال سیاسی باشم. آمدم بیرون و کل حقوقم را برگرداندم به جز سکه ای که آقای روحانی یادگاری به من داده بودند.
مشاور سابق روحانی در پاسخ این سؤال که «از اکثر اصلاح طلبان چه دیده اید که فکر می کنید براندازند؟»، اظهار داشت: من شخصی نیستم که در هسته مرکزی همه جناح های سیاسی باشم، ولی وقتی به یادداشت های آن نگاه می کنم که منتقد ولایت فقیه، منتقد شورای نگهبان و به قرائت امروز مخالف حتی ظواهری مثل حجاب اجباری اند، خب نتیجه می گیرم قائل به نظام جمهوری اسلامی نیستند!


ضرورت عذرخواهی از بسته قبلی و رفع ایرادات بسته ارزی جدید
یک خبرگزاری حامی دولت می گوید: این بار برخلاف سکوت تحمیلی بسته ارزی قبلی جهانگیری به رسانه ها و مجلس، بهتر است بسته جدید مورد نقادی و آسیب شناسی قرار گیرد.
خبرگزاری ایلنا در یادداشتی با عنوان «بسته ارزی جدید بدون عذرخواهی از بسته قبلی» می نویسد:
اگرچه دولت تبلیغات فراوانی برای این بسته جدید ارزی کرده است و می کوشد آن را داروی شفابخش التهابات ارزی و سکه قلمداد کند، اما عملاً این بسته جدید ناقض بسته قبلی دولت مبنی بر تک نرخی کردن ارز با قیمت 4200 و بازگشت به قبل از فاجعه بسته ارزی جهانگیری است با تفاوت های اندک که همین تفاوت های اندک هم کار را برای موفقیت این بسته جدید سخت خواهد کرد.
کلاً دولتمردان یاد نگرفته اند از اشتباهات درس بگیرند و وقتی با یک تصمیم یک شبه که چوب حراج به 30 میلیارد دلار سرمایه ارزی زد و به التهابات و رانت خواری دامن زد، حداقل یک عذرخواهی ساده کنند. تصمیمی که یک شبه گرفته می شود، 3 ماه طول می کشد تا اصلاح شود.
در بسته قبلی ارزی دلار با نرخ ثابت 4200 به همه وارد کنندگان و مسافران و دانشجویان داده می شد و فقط به خریداران ارز خانگی توجهی نشده بود و داشتن ارز خانگی را بیش از 10/000 دلار قاچاق اعلام کرده بود و صرافی ها رسماً تعطیل شد. بی توجهی به نیاز بازار آزاد، خریداران خانگی و وارد کنندگان جزء، باعث شد که دلار انفجاری رشد کند و با ثبت قیمت 12000 تومان گپ 8000 تومانی با دلار جهانگیری پیدا کند و حتی دلار محاسبه شده برای هر سکه به 17000 تومان برسد و سکه حباب مثبتی 1/5 میلیون تومانی پیدا کند. از طرفی زمینه رانت خواری و ثبت سفارش های کاغذی چند برابری نسبت به سال گذشته را باعث شد.
لذا این بار برخلاف سکوت تحمیلی بسته جهانگیری به رسانه ها و حتی مجلس، بهتر است که طرح جدید در همان ابتدا نکات ضعف و قوتش شکافته شود و امکان موفقیتش ارزیابی شود.
تفاوت بسته جدید ارزی با بسته جهانگیری در این است که این بار صرافی و بازار آزاد به رسمیت شناخته شده است که نکته مثبتی است و دولت قرار است صرفاً به کالاهای اساسی از جمله غذا و دارو ارز 4200 تخصیص دهد و واردات و بقیه نیازهای تعریف شده توسط بانک مرکزی از محل ارز صادراتی در بازار ثانویه تأمین شود و مبنای تعیین قیمت ارز بازار ثانویه هم بازار آزاد است. اما در این بسته نیز به خریداران خانگی و واردکنندگان جزء باز بی توجهی شده است. در این بسته خریداران فقط می توانند دلار به صراف بفروشند اما امکان خرید ارز به هر تعداد برای خریدار خانگی دیده نشده است که همین می تواند پاشنه آشیل طرح جدید شود.
در بسته جدید ارزی مسافران خارجی می توانند ارز خود را از صراف با ارایه مدارک معتبر سفر دریافت کننداما چون امکان خرید ارز برای خریدار خانگی وجود ندارد پس قطعاً بازار سوم سیاهی تشکیل می شودکه شکاف قیمتی بالایی نسبت به ثانویه خواهد داشت که همین موضوع زمینه رانت جویی بالایی را از محل ارز مسافرتی بازار ثانویه به وجود می آورد. می توان سفرهای صوری و مدارک مسافرتی کاغذی زیادی را در این طرح دید. زمانی که دولت کف قیمت را با شرایط فروش خاص در بسته جهانگیری 4200 دید، دلار تا 12000 تومان رشد کرد و حال که کف قیمتی با همان شرایط فروش ارز حدود 8500 تا 9000 در بازار ثانویه بسته شده است، مطمئناً سقف قیمت در بازار سیاه سوم می تواند همانند رشد دو برابری کف به دو برابر قیمت رشد کند و چون بازار سوم سیاه بر روی بازار ثانویه تأثیر دارد این رشد در بازار سیاه، رشد بازار ثانویه را هم همراه داشته باشد.
در تبلیغ بسته جدید ارزی، طوری عنوان می شود که گویا این طرح به تنهایی می تواند بازار ملتهب ارز را متعادل کند و ثبات را به بازار ارز برگرداند و به عوامل برونزای رشد دلار توجهی نمی شود. دولت صرفاً به شیوه تبادل دلار پرداخته و برآورد واقعی از عرضه و تقاضا در آن دیده نشده است. بالاخره ارز صادراتی با وجود تحریم دلار، طلا و ریال به راحتی امکان ورود ندارد و زمانی که عرضه محدود شود، طرف تقاضا تقویت می شود که رشد انفجاری قیمت را باعث می شود.
به طور خلاصه می توان گفت، تثبیت دلار حول قیمت 9000 تومان موقتی است و با توجه به باقی ماندن عوامل رشد قیمت، حرکت به اندازه مسیر 6 ماهه قبلی در نمودارها مستتر است. مگر آنکه عوامل بنیادی و شتاب دهنده قیمت دلار تغییر کند.


سیاست ترامپ ساده لوحانه است مردم ایران، ضد آمریکایی هستند
یک مدیر «انجمن آلمانی برای سیاست خارجی» تصریح کرد سیاست ترامپ برای شوراندن مردم ایران علیه جمهوری اسلامی ساده لوحانه است.
هنینک ریکه، مدیر برنامه «روابط فرااقیانوسی آلمان و ایالات متحده آمریکا» در اتاق فکر «انجمن آلمانی برای سیاست خارجی» در گفت وگو با دویچه وله گفت: برای آمریکا فعالیت های اتمی ایران هرگز به تنهایی مهمترین مسئله نبوده است. برای آمریکایی ها همواره یک مجموعه اتهامات علیه ایران مطرح بوده است. به عنوان مثال حمایت ایران از گروه های خشونت طلب شیعه در کشورهای همسایه؛ تهدید اسرائیل و به رسمیت نشناختن آن به عنوان یک کشور مستقل ؛ وضعیت بد حقوق بشر در ایران؛ تنش با عربستان سعودی؛ نقش ایران در سوریه و عراق که موقعیت استراتژیک ایران را بهبود بخشیده است.
آمریکایی ها می خواهند با همه اینها مقابله کنند. توافق اتمی با ایران از دید آمریکا قرار بود ابتدا پاسخی برای برنامه اتمی ایران باشد تا شرایط مذاکره بر سر سایر موضوعات هموار شود. این انتظار اما برآورده نشد.
وی در پاسخ این سوال که سیاستی که ایالات متحده آمریکا درقبال ایران در پیش گرفته چقدر واقع بینانه است؟، تصریح کرد:
این سیاست بسیار ساده لوحانه است. ایرانیان هرچند از دولت خود شکایت دارند، اما در مجموع علیه جمهوری اسلامی نیستند. از آن مهمتر آنها بسیار ملی گرا هستند و از دخالت خارجی در کشور خود متنفرند.
این واقعیت که ایالات متحده و انگلستان سال ۱۹۵۳ میلادی یک نخست وزیر منتخب دموکرات (مصدق) را سرنگون کردند و شاه مستبد را به قدرت برگرداندند، در ایران هرگز فراموش نشده است، این را هر دانش آموز ایرانی می داند.

   #رئیس جمهور #روحانی #جهانگیری #برجام #انتخابات #واشنگتن #سوریه #عراق #قیمت دلار #قیمت ارز

محتوای خبر «جزئیات6خبر ویژه امروز دوشنبه 22 مردادماه 1397» را در سایت «بلاغ» ببینید