تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
در شرایطی که هر روز ازدواج برای جوانان و بخصوص دانشجویان سخت تر می شود، باید فرهنگ ازدواج زوج هایی را ترویج داد که در نهایت سادگی و صمیمیت زندگی خود را آغاز کردند.

363893_853.jpg

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، امروز نخستین روز از آخرین ماه قمری است؛ یعنی روزی که با برکت ترین ازدواج در کره زمین رخ داد. در این روز پر خیر و برکت، حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) با یکدیگر ازدواج کردند و به این ترتیب عاشقانه ترین زندگی عالم شروع شد.

در این روز یک زوج زندگی خود را در نهایت سادگی و صمیمیت برقرار کردند تا برای جوانان امروز درسی شوند که بتوانند در مقابل تجملات و سخت گیری ها بایستند. یقینا این ازدواج، ازدواجی است که باید سرلوحه شروع زندگی ها قرار بگیرد. در شرایطی که هر روز ازدواج برای جوانان و بخصوص دانشجویان سخت تر می شود، باید فرهنگ ازدواج این زوج را ترویج داد تا اندکی شرایط برای ازدواج جوانان مهیا تر شود.

به سراغ علی پیرزاد، یکی از دانشجویان دانشگاه بجنورد رفتیم. دانشجویی که توانست در عین سادگی، زندگی خود را شروع و اینک در کنار همسر خود لحظات خوبی را ثبت کند. او با استفاده از توصیه های دین زندگی ساده ای شروع کرده است و معتقد است هم اکنون زندگی عاشقانه ای را تجربه می کند.

دانشجو: از نحوه آشناییتان برایمان بگویید.
از زمانی که مسئله ازدواجم را با خانواده مطرح کردم، حدود هفت ماه طول کشید تا ازدواج کنم. معیارهایم را به صورت کلی به خانواده گفتم و مادرم نیز به دنبال گزینه مناسب برای بنده بود. اقوام و اطرافیان گزینه های مختلفی را معرفی کردند؛ اما در آخر یکی از گزینه های معرفی شده از طرف اقوام را که در روستایمان بود، انتخاب کردم و طبق معیار هایی که داشتم، به تفاهم رسیدیم؛ در واقع آشنایی چندانی با هم نداشتیم و مسبب این آشنایی خانواده ها بودند.

دانشجو: چرا ازدواج سنتی را ترجیح دادید؟
اینکه چرا ازدواج را به صورت معمول گذشته انتخاب کردم و مثل ازدواج های امروزی خانواده ها را موقع عقد خبر نکردم؛ دلیلش این است که من به عشق قبل ازدواج معتقد نیستم و یکی از مسائلی که برایم مهم بود، مسئله محرم و نامحرم بود و به نظرم دختری که قبل ازدواج حاضر به ارتباط با فرد نامحرم شود، به این اصل پایبند نیست؛ البته این نظر من است و شاید تبصره هایی وجود داشته باشد و این ارتباط های امروزی را توجیه کند! اما من به دوستان خودم نیز ازدواج به طور معمول گذشته را پیشنهاد می دهم و اینکه خانواده ها را در جریان بگذارند.

دانشجو: چه معیار و ملاک هایی برای همسر خودتان در نظر داشتید؟
معیار و ملاک من برای انتخاب همسرم مواردی از قبیل اعتقاد به محرم و نامحرم، حلال و حرام، مسئله حجاب، انس با قرآن و نماز، عدم مشکل با انقلاب و نظام اسلامی و به طور کلی یک آشنایی کلی با دین اسلام بود. شاید بپرسید ظاهر و زیبایی همسر پس چه جایگاهی دارد؟ در جواب باید بگویم بله. زیبایی هم مهم بود برای من؛ اما نه به عنوان یک اصل؛ مهم به دل نشستن طرف است و قرار نیست مرد با یک مانکن یا عروسک باربی ازدواج کند.

دانشجو: درباره خصوصیات همسرتان توضیح دهید.
معیار هایی که در نظر داشتم، در همسرم وجود داشت و یکی از معیار ها انس با قرآن بود که الحمدلله در وی وجود دارد. وی همسری مهربان و دلسوز است و سعی می کنیم هر چه بیشتر در مسیر انقلاب و اسلام قدم برداریم.

دانشجو: عشق بعد از ازدواج در زندگی شما به وجود آمد؟
عشق بعد از ازدواج، بله! اما دلیلش فقط ازدواج سنتی نبود؛ بلکه تفاهم داشتن و تحقیق و گفتگوی قبل ازدواج از دلایل اصلی این عشق و محبتی است که بین ما بوجود آمده است.

دانشجو: مهم ترین عامل ثبات و موفقیت یک زندگی چیست؟
اگر منظورتان از ثبات، استمرار زندگی مشترک و عدم طلاق است، مهم ترین عامل به نظرم تفاهم فکری یا به اصطلاح دینی هم کفو بودن دو طرف است که این کار نیاز به صبر و خودشنایی و گفتگو دو طرف دارد. در مورد موفقیت هم این سنت خداوند است که اگر دنیا بخواهی یا آخرت، نیاز به تلاش دارد و خدا هم قول نصرت داده است. تلاش و ایمان داشتن به اهداف زندگی و استمرار و استقامت یا همان صبر می تواند موفقیت را برای افراد رقم بزند.

دانشجو: ویژگی بارز زندگی مشترک شما چیست؟
ویژگی بارز زندگی ما ساده زیستی و کم توقعی و عدم حب به مال دنیاست. این به معنی عدم برخورداری از مال دنیا نیست. منظور بنده این است که مهم ما هستیم نه امکانات حاشیه ای زندگی و این عشق را در زندگی جریان می دهد و موجب درک دو طرف می شود.

دانشجو: از ساده زیستی گفتید. مهریه همسر شما چقدر تعیین شده است؟ چرا مهریه های سنگین را مجاز نمی دانید؟
تعداد مهریه همسرم ۷۲ سکه است. عدد ۷۲ هم که نشان از کربلا دارد. مهریه سنگین هم نشان از بی اعتمادی است، اگر هم بی اعتمادی نباشد، نشانه تفاخر و تجمل است که به نظرم خانواده ای با این ویژگی مناسب وصلت نیستند. مهریه هم معضلی شده است و این که چرا همواره خانواده ها سکه را به عنوان مهریه در نظر می گیرند؟ در اسلام ازدوج با اینکه دارای چارچوب خاصی است؛ اما ساده است. نمی دانم چرا ما همه اش مسائل ساده را سخت می گیریم. مسائل پیش پا افتاده را بزرگ می کنیم و مسائل پر اهمیت را کم رنگ. امیدوارم خانواده ها با تحقیق بیشتر و کسب اعتماد، در زمینه ی مهریه سخت نگیرند.

دانشجو: از مشکلاتی که در ازدواج پیش رویتان بود برایمان بگویید.
باید بگویم به لطف خدا مشکل خاصی سر راه ازدواجم نبود و دلیلش آشنایی دو خانواده بود؛ البته مشکل بود، اما این آشنایی موانع را کنار زد. باید بگویم من مشکل سربازی و کار دارم؛ اما خانواده همسرم این مانع را پذیرفتند و من الان منتظر نتیجه ارشدم هستم و البته مشغول کارگری برای امرار معاش!

دانشجو: ازدواج مانع پیشرفت شما نبود؟
خیر. بنده معتقد به این موضوع نیستم و بالعکس ازدواج را باعث پیشرفت می دانم. احساس مسئولیت به وجود آمده و بیرون آمدن از منیت باعث تلاش می شود و البته داشتن یک همراه می تواند مسیر موفقیت را کوتاه نماید.

دانشجو: نظرتان را در مورد اشتغال و تحصیل همسرتان بگویید.
مخالف اشتغال همسرم هستم. وقتی در جامعه ما مرد به عنوان سرپرست خانواده شناخته می شود، به نظرم نیازی نیست که ما سرپرست خانواده را بیکار کنیم و زنان را مشغول به کار و درآمد؛ مگر در مشاغل زنانه! یا اصلا زنان بشوند سرپرست خانواده و مرد ها خانه دار! اینکه امکان پذیر نیست و ساختار وجودی این دو جنس اجازه چنین امری را نمی دهد. در واقع باید گفت که وضعیت اقتصادی هم اجازه اشتغال مرد و زن با هم را نمی دهد. با تحصیلات موافقم و معتقدم باعث آگاهی و افزایش اطلاعات می شود و می تواند در تربیت فرزند کمک بسیاری کند و همچنین موجب فعالیت صحیح در جامعه و مشارکت درست در فعالیت های مشارکتی کشور می شود.

دانشجو: به جوانان دانشجوی همانند خودتان چه توصیه ای دارید؟
در آخر توصیه ام به جوانان این است که هرچه زودتر ازدواج و سعی کنند همسری هم کفو خودشان را انتخاب کنند و سعی کنند قبل ازدواج عاشق نشوند. مطالبه جدی از والدین داشته باشند؛ حتی من قهر صوری را هم جایز می دانم! و این امر تمرین خوبی برای مطالبه گری است. ازدواج کنید، تلاش کنید، عشق بورزید و بدانید دنیا محل آزمایش و فتنه است. راحتی برای آخرت است، این دنیا آرامش موقتی دارد. با خدا باشید و پادشاهی کنید. دعاگوی همه مجرد ها هستم.

   #ازدواج #خانواده #مهریه #همسر #اشتغال #قرآن #ساده زیستی #عاشقانه #کربلا #سربازی

محتوای خبر «مادرتان را به خواستگاری بفرستید/ قرار نیست با یک عروسک باربی ازدواج کنیم» را در سایت «خبرگزاری دانشجو» ببینید