تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
معاون نظارت و پایش اداره حفاظت محیط زیست استان تهران از تشکیل تیم کارشناسی برای بررسی وضعیت دریاچه نمک قم خبر داد. 961563_584.jpg

به گزارش بولتن نیوز، این روزها عکس های مختلفی از دریاچه نمک قم و خشک شدن آن در شبکه های اجتماعی و سایت های مختلف دست به دست می شود. به گفته احمد شفیعی معاون فنی اداره محیط زیست استان قم- دریاچه نمک قم هنوز به طور کامل خشک نشده است و اکنون نیز اگر چند سانتیمتر نمک های سطح دریاچه کنار زده شود، به آب می رسیم ولی اگر این دریاچه کاملا خشک شود و به مرگ نهایی برسد به یک کانون ۲۰۰هزارهکتاری تولید ریزگردهای نمکی تبدیل می شود که این موضوع برای استان قم، تهران و استان های مرکزی کشور یک تهدید زیست محیطی بزرگ است.

با توجه به تاثیرگذاری وضعیت دریاچه نمک قم بر محیط زیست تهران محمد رستگاری -معاون نظارت و پایش اداره حفاظت محیط زیست استان تهران - در گفت و گو با ایسنا در پاسخ به این سوال که آیا دریاچه نمک قم به طور کامل خشک و به کانون گرد و غبار تبدیل شده است، گفت: بر اساس دستور مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران یک تیم کارشناسی برای بررسی وضعیت دریاچه نمک قم تشکیل شد.

وی تصریح کرد: این تیم کارشناسی به زودی از منطقه بازدید می کنند و نتایج مشاهدات آن ها در کارگروه مقابله با پدیده گرد و غبار استان تهران بررسی می شود.

پیش از این مهرداد کتال محسنی -معاون فنی اداره محیط زیست استان تهران- در گفت و گو با ایسنا اظهار کرده بود: این موضوع که دریاچه نمک قم در این مقطع فصلی و زمانی از بین رفته و تبدیل به کانون گرد و غبار شده است را از نظر علمی تایید نمی کنم.

به گفته وی، نگرانی ها برای تامین حق آبه تالاب ها و دریاچه های استان تهران و اطراف آن از جمله دریاچه نمک قم وجود دارد ولی کشور ما چندین سال است که درگیر خشکسالی است و این وضعیت در تابستان ها شدیدتر می شود. چنانچه در فصل های بارشی بارش به اندازه کافی باشد دریاچه احیا می شود.

   #استان تهران

محتوای خبر «تشکیل تیم کارشناسی برای بررسی وضعیت دریاچه نمک قم» را در سایت «بولتن نیوز» ببینید