تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
حرکت معکوس چینی ها در خودروسازی ایران

با وجود کاهش تولید خودروهای داخلی، تیراژ مدل های چینی بالا رفت؛

حرکت معکوس چینی ها در خودروسازی ایران

عصر خودرو- جدیدترین آمار تولید خودروهای داخلی در شرایطی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شد که طبق آن، بیشتر محصولات سواری داخلی با کاهش تیراژ مواجه شده اند، اما مدل های چینی در مجموع روندی افزایشی داشته اند.

به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از دنیای اقتصاد، بنابر آمار اعلامی، ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو به عنوان سه خودروساز اصلی کشور، در مجموع 361 هزار و 537 دستگاه انواع محصولات سواری طی چهار ماه ابتدایی امسال تولید کرده اند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، کاهش حدودا 3 درصدی را نشان می دهد. در بازه زمانی موردنظر، ایران خودرو به عنوان بزرگ ترین خودروساز داخلی، با تولید 182 هزار و 309 دستگاه خودروی سواری، کاهش تیراژ 4/ 11 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است. سایپا نیز که 113 هزار و 472 دستگاه انواع محصولات سواری را در چهار ماه نخست امسال به تولید رسانده، افزایشی 2/ 13 درصدی را به خود می بیند. همچنین از پارس خودرو نیز خبر می رسد این شرکت با تولید 65 هزار و 756 دستگاه انواع خودروهای سواری تا پایان تیر ماه، سه دهم درصد کاهش تولید را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده است.

طبق آمار اعلامی، تیراژ ماهانه خودروسازان نیز روندی کاهشی داشته است. بر این اساس، در مجموع 78 هزار و 780 دستگاه انواع خودرو سواری از سوی سه خودروساز بزرگ داخلی در تیر امسال تولید شده که در مقایسه با ماه قبل از آن، 11 درصد کاهش را به خود می بیند. همچنین هر سه خودروساز بزرگ داخلی در تیرماه و نسبت به خرداد، کاهش تیراژ را تجربه کرده اند. طبق آمار اعلامی، ایران خودرو تنها 38 هزار و 496 دستگاه انواع محصول سواری را در اولین ماه تابستان امسال به تولید رسانده بنابراین در مقایسه با خرداد، 1/ 16 درصد کاهش تولید داشته است.

از سایپا نیز خبر می رسد این شرکت با تیراژ 24 هزار و 262 دستگاهی در تیر، کاهش تولید 5/ 5 درصدی را نسبت به خرداد به ثبت رسانده است. در نهایت، پارس خودرویی ها نیز که 16 هزار و 22 دستگاه انواع سواری را در تیر تولید کرده اند، نسبت به ماه قبل از آن، با کاهش 5/ 5 درصدی روبه رو شده اند.

نزولی شدن تولید ماهانه خودروسازان اما از خرداد شروع شد، چه آنکه در این ماه و نسبت به اردیبهشت، تیراژ محصولات سواری حدود 30 درصد پایین آمد. حالا نیز روند نزولی ادامه یافته و ازآنجاکه تحریم های دولت ایالات متحده آمریکا نیز علیه خودروسازهای ایران آغاز شده، پیش بینی می شود این روند نزولی همچنان ادامه یابد. با توجه به تحریم های موردنظر، روند تامین قطعات خارجی مختل شده و این اختلال، در آینده بیشتر و بیشتر نیز خواهد شد. در حال حاضر و آن طور که مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان می کنند، مقادیر زیادی قطعات منفصله در انبارها ذخیره و بنابراین فعلا تولید خودروها پیش می رود. این در حالی است که به نظر می رسد در ماه های آتی، تحریم ها بیش از پیش اثر خود را نشان خواهند داد و این موضوع تیراژ خودروهای داخلی را نزولی تر از مقطع فعلی خواهد کرد.

اما با وجود کاهش تولیدی که طی تیر ماه و همچنین چهار ماه ابتدایی امسال گریبان خودروسازی کشور را گرفته، محصولات چینی با افزایش تیراژ روبه رو شده اند. بنابر آمار اعلامی، در مجموع 41 هزار و 157 دستگاه انواع خودروهای سواری چینی از سوی خودروسازان بزرگ کشور در چهار ماه ابتدایی امسال به تولید رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، حدود 40 درصد افزایش را نشان می دهد.

هرچند چینی ها نیز متاثر از تحریم های آمریکا علیه خودروسازی ایران هستند، با این حال چون حضور خاصی در بازار خودرو این کشور ندارند، در دوران تحریم نیز به احتمال فراوان ایران را ترک نمی کنند. تجربه تحریم های قبلی نیز نشان داد خودروسازان چینی مایل به ماندن در بازار خودرو ایران هستند و حتی فعالیت هایشان گسترش نیز یافته است. تحریم های جدید البته سختگیرانه تر از قبل هستند، با این حال به نظر می رسد بیشتر خودروسازان چینی در ایران باقی خواهند ماند و تحریم ها حتی فرصتی مناسب برای آنها در جهت گسترش بازارشان مهیا می کند.

کاهش تیراژ پژویی ها
سراغ جزئیات آمار تولید چهار ماه نخست امسال خودروسازان برویم و ببینیم غول های جاده مخصوص چه کارنامه ای از خود به جای گذاشته اند. طبق آمار اعلامی، ایران خودرویی ها در تولید بیشتر محصولات خود با کاهش تیراژ مواجه شده اند. آمار منتشره از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می دهد در بین محصولات ایران خودرو، پژو 206 تیراژی 48 هزار و 696 دستگاهی از خود به جا گذاشته و در نتیجه نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 7/ 8 درصد کاهش را تجربه کرده است.

در بین دیگر محصولات پژویی ایران خودرو نیز پژو 405 با کاهش تولید در چهار ماه نخست امسال مواجه شده است. بر این اساس، 405 با تیراژی 33 هزار و 608 دستگاهی، 4/ 20 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش تولید داشته است. دیگر محصول پژویی ایران خودرو به نام پارس نیز در چهار ماه نخست امسال با کاهش تولید مواجه شده است. طبق آمار، این محصول تیراژی 32 هزار و 377 دستگاهی را تا پایان تیر به خود اختصاص داده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2/ 14 درصد کاهش تیراژ را تجربه کرده است. از پارس که بگذریم، آبی های جاده مخصوص در تولید سمند هم با کاهش تولید مواجه شده اند. بنابر آمار منتشره، این شرکت طی چهار ماه نخست امسال، 24 هزار و 285 دستگاه سمند را به تولید رسانده و بنابراین نسبت به مدت مشابه سال گذشته 25 درصد کاهش تیراژ را تجربه کرده است.

اما آن طور که آمار تولید منتشره روایت می کند، ایران خودرو در تولید دنا با رشد و در رانا با کاهش تیراژ مواجه شده است. بر این اساس، رانا با تیراژی 988 دستگاهی طی چهار ماه نخست امسال، 63 درصد کاهش تیراژ را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده است. در مقابل اما ایران خودرویی ها توانسته اند با تولید 16 هزار و 677 دستگاه دنا، تیراژ این محصول را در چهار ماه ابتدایی امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 66 درصد رشد دهند.

نگاهی هم بیندازیم به محصولات مونتاژی ایران خودرو، محصولاتی که با آغاز تحریم ها، سرنوشت شان برای ادامه تولید طی ماه های آتی، مشخص نیست. آن طور که آمار می گوید، آبی های جاده مخصوص تا پایان تیر امسال یک هزار و 451 دستگاه سوزوکی گرند ویتارا را مونتاژ کرده اند که این موضوع نشان از کاهش تیراژ 30 درصدی این محصول نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد. ایران خودرو همچنین توانسته شش هزار و 669 دستگاه هایما را نیز مونتاژ کند و با این حساب، شاسی بلند چینی ایران خودرو نسبت به چهار ماه نخست سال گذشته، 120 درصد رشد تیراژ را تجربه کرده است. همچنین دیگر محصول چینی ایران خودرو به نام دانگ فنگ، آماری 9 هزار و 198 دستگاهی را از خود به جا گذاشته و بر این اساس، هفت درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش تیراژ داشته است.

سری هم به پژو 2008 بزنیم، خودرویی که فعلا در مدار رشد تولید قرار دارد، اما با رفتن پژو، مشخص نیست تولید آن چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد. این محصول که اولین خودروی پسابرجامی پژو در ایران به شمار می رود، تا پایان تیر امسال تیراژی برابر با دو هزار و 956 دستگاه داشته است. با این حساب، 2008 نسبت به چهار ماه نخست سال گذشته، رشدی 632 درصدی را به خود می بیند.

تیبا هم تیراژ پراید شد
به سایپا برویم و ببینیم این شرکت چه آماری در تولید محصولات خود به جا گذاشته است. طبق آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، سایپایی ها در تولید سراتو که محصولی مونتاژی و تحت لیسانس کیاموتورز کره است، با کاهش تولید مواجه شده اند. طبق آمار، سایپایی ها تا پایان تیر امسال شش هزار و 587 دستگاه سراتو را مونتاژ کرده اند تا در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 6/ 20 درصد کاهش تولید را به خود ببیند. گفته می شود دلیل اصلی کاهش تولید سراتو، مشکلات موجود بر سر راه نقل و انتقال پول است و این موضوع سبب شده تامین قطعات محدود شود.

اما در بین دیگر محصولات سایپا، تیبا که با رشد قابل توجهی در حال تولید است، 61 هزار و 902 دستگاه تیراژ در چهار ماه نخست امسال داشته است. با توجه به این آمار، تیبا نسبت به چهار ماه ابتدایی سال گذشته، 6/ 47 درصد افزایش تولید را تجربه کرده است. این در شرایطی است که براساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت تولید پراید در چهار ماه ابتدایی امسال نزول کرده و سایپایی ها تنها 62 هزار و 840 دستگاه از این محصول را به تولید رسانده اند. این رقم نشان می دهد تولید پراید نسبت به چهار ماه نخست سال گذشته، 5/ 8 درصد کاهش پیدا کرده است. در حال حاضر تیراژ پراید و تیبا تقریبا برابر شده و در آینده، تیبا به کل جای پراید را خواهد گرفت.

از تیبا و پراید بگذریم و نگاهی هم به محصولات مونتاژی سایپا بیندازیم. طبق آمار اعلامی از سوی وزارت صنعت، پارس خودرو به عنوان زیرمجموعه سایپا، توانسته 17 هزار و 123 دستگاه برلیانس را درچهار ماه ابتدایی امسال مونتاژ کند. با توجه به این آمار، برلیانس در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 6/ 35 درصد افزایش تیراژ را تجربه کرده است. سایپایی ها اما دو محصول چینی دیگر را نیز به مونتاژ می رسانند که در این بین، چانگان تیراژی پنج هزار و 280 دستگاهی را تا پایان تیر امسال از خود به جا گذاشته است. بر این اساس، این خودروی مونتاژی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، رشد 121 درصدی را به خود می بیند.دیگر محصول چینی سایپا اما آریو نام دارد که فعلا در سایت بن رو به تولید می رسد و آمار اعلامی از تیراژ دو هزار و 887 دستگاهی آن حکایت می کند. با توجه به تیراژ اعلامی، آریو نسبت به چهار ماه ابتدایی سال گذشته، چهار درصد کاهش تولید داشته است.

تندر90 می رود؟
نگاهی هم به اوضاع تولید تندر90 تا پایان تیر امسال بیندازیم تا مشخص شود این محصول رنو چه افت و خیزی را طی بازه زمانی موردنظر تجربه کرده است. آن طور که آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت می گوید، در مجموع تیراژ خانواده تندر90 (شامل تندر معمولی، پارس تندر، تندر اتومات و ساندرو) طی چهار ماه نخست امسال به 28 هزار و 13 دستگاه رسیده است. با این حساب، تیراژ این خانواده نسبت به چهار ماه ابتدایی سال گذشته، 1/ 34 درصد کاهش را به خود می بیند.

در حالت تفکیکی اما ایران خودرویی ها با توجه به تیراژ پنج هزار و 404 دستگاهی شان در تولید تندر90، با کاهش تولید 60 درصدی مواجه شده اند. همچنین در پارس خودرو نیز آمارها خبر از کاهش تیراژ تندر90 می دهند. بر این اساس، 22 هزار و 609 دستگاه محصول عضو خانواده ال90 در این شرکت به تولید رسیده که نسبت به چهار ماه نخست سال گذشته، 2/ 22 درصد کاهش را نشان می دهد. در این بین، پارس خودروهایی ها تیراژ ساندرو (یکی از اعضای خانواده تندر90) را در چهار ماه امسال به 11 هزار و 25 دستگاه رسانده اند که این آمار از کاهش تولید 4/ 28 درصدی حکایت دارد.

ساندرو در حال حاضر یکی از گران ترین خودروهای داخلی به شمار می رود که به دلیل کاهش عرضه به بازار، افزایش قیمتی بیش از 30 میلیون تومان را در عرض چند ماه تجربه کرده است. بنابر اعلام مسوولان رنو، این شرکت به تبعیت از تحریم های آمریکا، فعالیت در ایران را تعلیق خواهد کرد و بر این اساس، گفته می شود تولید تندر90 و ساندرو در کشور تا پایان امسال متوقف خواهد شد.

1397052200241798520778210.jpg

دانلود با کیفیت

   #خودرو #ایران خودرو #سایپا #پارس خودرو #پژو #خانواده #حکایت #بازار خودرو #برلیانس #پژو 206

محتوای خبر «حرکت معکوس چینی ها در خودروسازی ایران» را در سایت «عصر خودرو» ببینید