تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان

شنبه 97/5/20، اصفهان، (اخبار رسمی): کلید محافظ جان، کلید محافظ نشتی جریان یا به اختصار RCCB، هنگام ایجاد جریان نشتی در مدارها و سیم کشی های ساختمانی در بخش مسکونی و یا صنعتی موجب قطع جریان برق می شود و از ایجاد خطرات ناشی از برق گرفتگی و نشتی جریان جلوگیری می کند.

حفاظت جان 40 آمپر چهار پل

براساس مبحث 13 مقررات ملی ساختمان استفاده از کلید محافظ جان (Residual Current Circuit (Breaker برای تمامی ساختمان ها الزامی است

روش عملکرد کلید محافظ جان بر اساس محاسبه ی اختلاف جریان رفت و برگشتی در مدار است که اگر این اختلاف از مقدار تعیین شده بیشتر شود، محافظ نشان می دهد که جریان نشتی در مدار وجود دارد. در این حالت کلید محافظ جان عمل نموده و موجب قطع جریان برق می شود.

با انتخاب مناسب کلید های مینیاتوری و استفاده از کلیدهای محافظ، جان می توان از وقوع حوادث برق گرفتگی و آتش سوزی جلوگیری کرد.

براساس مبحث 13 مقررات ملی ساختمان، استفاده از کلید محافظ جان یا (Residual Current Circuit (Breaker برای تمامی ساختمان ها الزامی است.

شرایط و خصوصیات فنی کلید حفاظت جان برای ساختمان های مسکونی شهری شامل مواد زیر است:

تأییدیه های استاندارد ISIRI6700 و IEC61008 را دارا باشد.

باید امکان نصب محافظ جان در کنار دیگر تجهیزات و لوازم تابلو برق فراهم باشد.

محافظ جان باید از نظر دما و رطوبت متناسب با شرایط محیطی محل نصب انتخاب شود.

مناسب ترین محل نصب کلید محافظ جان بلافاصله پس از کنتور برق و انشعاب هر واحد است.

جریان نشتی (جریان پس ماند) کلید محافظ جان باید حداکثر 30 میلی آمپر باشد و به صورت ثابت و غیرقابل تغییر و همچنین بدون تأخیر زمانی ساخته شود.

### پایان خبر رسمی

   #حوادث #استاندارد #آتش سوزی

محتوای خبر «رفع خطر برق گرفتگی در ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی» را در سایت «اخبار رسمی» ببینید