تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
وزیر نیرو

وزیر نیرو گفت: اگر ما دمای کولرهای گازی خود را به حدود25 درجه برسانیم افزایش چشمگیری در کاهش برق مصرفی خواهد داشت.

به گزارش مشرق، رضا اردکانیان وزیر نیرو صبح امروز در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: ما از پایان سال1396 گفت وگو با واحدهای تولیدی را برای صرفه جویی در حوزه آب و برق شروع کرده ایم که آنها در ساعات پیک برق بدون آنکه خسارتی متحمل شوند تعطیل کنند یا از مدار خارج کنند و در ساعات غیرپیک برقی برق ارزان تری دریافت کنند. اگر خارج از این قراردادها مشکلی پیش آید وزارت نیرو آن را پیگیری خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

وزیر نیرو با اشاره به پایان زمانبندی قطع برق، اظهار داشت: همانطور که به طور منظم اطلاع رسانی ها شده است و سخنگوی صنعت برق ایران هم کار خود را در ارتباط با سانه ها آغاز کرده است عرض می کنم پارسال اوج بار برق 55 هزار مگاوات بود و به طور منظم برنامه تولید و به مدار آوردن واحدهای جدید را هم داریم، اما دو اتفاق متفاوت با سال قبل رخ داده است یکی این که از حدود 9300 مگاوات توان تولیدی نیروگاه های آبی ما امسال حدود 50 درصدش فقط قابل استفاده است آن هم به دلیل کاهش ارتفاع آب در مخازن سدها و عدم امکان تولید برق به میزان پارسال است.

وی ادامه داد: به عنوان مثال سدهای بزرگ ما پارسال همین موقع ذخیره شان حدود چهار میلیارد مترمکعب بود الان حدود 2.3 میلیارد مکعب است. امسال حدود 4500 مگاوات بیشتر نمی توانیم از این سدهای تولید برق دریافت کنیم. طبیعتا می بایست این مقدار آب ها در سدها نگهداری شود برای تامین آب شرب تا پایان سال و ان شاءالله آغاز فصل بارش های جدید.

اردکانیان در مورد گرمای پایدار گفت: این که در فصولی از سال هوا گرم شود امری قابل پیش بینی است، اما امسال نه فقط ایران که بیشتر نقاط دنیا درمعرض گرمای پایدار قرار گرفته اند و اخبارشان از طریق رسانه ها منعکس می شود.

وی تصریح کرد: : این دو نکته باعث شده است که توان تولید برق ما کاهش یابد. یک درجه افزایش دما حدود 1500مگاوات توان تولید را کاهش می دهد و یا بالعکس هر یک درجه کاهش دما موجب می شود تا ما 1500 مگاوات صرفه جویی داشته باشیم. طبیعتا در هوای گرم دستگاه های سرمایشی بیشتر کار می کنند. حدود 21 هزار مگاوات ما به دستگاه های سرمایشی اختصاص پیدا می کند.

اردکانیان ادامه داد: براین اساس برنامه ریزی کردیم با 52 هزار مگاوات توان تولید و با پیش بینی گذر از 58 هزار مگاوات اوج بار، فاصله 52 تا 58 را با مدیریت مصرف همه مصرف کنندگان بتوانیم پر کنیم؛ یعنی اگر ما 10 درصد بتوانیم کاهش مصرف داشته باشیم در همه بخش ها می توانیم و می توانستیم بدون خاموشی تابستان را رد کنیم.

وی سپس گفت: با صنایع بزرگ در ماه های پایانی سال صحبت کردیم و از اردیبهشت ماه قراردادها منعقد شد که در مواقع اوج بار واحدهایشان را با هماهنگی خودشان بدون این که لطمه ای به تولید بزنند تعطیل کنند و بعدا برق ارزان تولید کنند. با کشاورزان به توافق رسیده اند تا در ساعات اوج برق چاه های خود را خاموش کنند و در ساعات غیراوج برق رایگان استفاده کنند.

اردکانیان خطاب به مردم ایران نیز گفت: مردم به عنوان مدیران بخشی از مدیریت صنعت برق کشور می توانند، در مصرف نقش چشمگیری داشته باشند. اگر ما دمای کولرهای گازی خود را به حدود25 درجه برسانیم افزایش چشمگیری در کاهش برق مصرفی خواهد داشت. امیدوار هستیم با تمام شدن فصل گرما طی روزهای آتی از این شرایط عبور کنیم و توان داخلی کشور پاسخگوی نیازها باشد.

   #وزارت نیرو