تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
867664_135.jpg

یکی از مقامات شاغل در دفتر نتانیاهو با رد کردن گفته های چند روز پیش نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفته که وی تصمیمی در جهت دادن به نظر ترامپ برای خروج از برجام نداشته و این اقدام از همان ابتدای ورود ترامپ به کارزار انتخاباتی، از اهداف عمده وی بوده است.

خبرگزاری فارس: ۳ روز پس از رسانه ای شدن ادعای «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر نقش کلیدی وی در متقاعد کردن آمریکا به خروج از برجام، رسانه های صهیونیست این ادعا را رد کردند.

سه شنبه گذشته بود که نتانیاهو در یک ضیافت خصوصی اعضای حزب لیکود، ادعا کرد که عامل اصلی متقاعد شدن «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا به خروج از برجام بوده است.

حالا، اما آنطور که جروزالم پست به نقل از یک مقام صهیونیست شاغل در دفتر نتانیاهو گزارش داده، این ادعا بی مبنا است.

این مقام بی نام صهیونیست گفته که ترامپ «از همان ابتدا در گفت که این توافق وحشتناک است» و در مخالفت با برجام «در برابر بسیاری از رهبران کشور های دیگر ایستاد.»

به نظر می رسد منظور این مقام صهیونیست از «رهبران کشور های دیگر»، همان اروپایی هایی است که هنوز هم بر روی کاغذ، از طرف های متعهد به برجام محسوب می شوند و ظاهرا گام هایی برای حفاظت از شرکت های خود در برابر تحریم های آمریکا علیه ایران برداشته اند. اروپایی ها البته در کنار این تحرکات سیاسی-اقتصادی گفته اند که نهایتاً تصمیم با خود شرکت های اروپایی است و اکثر این شرکت ها هم در حال خروج از ایران هستند.

ترامپ ۱۸ اردیبهشت از برجام خارج شد و با گذشتن دوره های ۹۰ و ۱۸۰ روزه بررسی نحوه اعمال تحریم ها، دور اول تحریم های اقتصادی روز ۱۳ مرداد و دور دوم آن روز ۱۵ آبان اجرایی می شود. مهم ترین اهداف تحریم های مرداد ماه، بخش خودرو و خرید و فروش فلزات گرانبها است و مهم ترین هدف تحریم های آبان ماه، خرید و فروش و جابجایی نفت ایران است. (جزئیات زمان بندی بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران)

مقام صهیونیست شاغل در دفتر نتانیاهو همچنین گفته که نتانیاهو سخنی ناروا بر زبان نرانده و منظورش از سخنرانی روز سه شنبه، آن چیزی نبوده که رسانه ها نوشته اند.

مقام مزبور گفته که ترامپ از همان اولین روز اعلام کاندیداتوری برای انتخابات ۲۰۱۶ «گفت که این توافق را بدترین توافقی می داند که در طول تاریخ امضاء شده است؛ پس این ایده که نتانیاهو باعث تغییر نظر ترامپ شده، اشتباه است. آن روز ها بسیاری از رهبران جهان از ترامپ خواستند که از توافق (هسته ای) حمایت کند، ولی نخست وزیر (نتانیاهو) نظری مخالف همه رهبران جهان داشت. منظور اصلی نتانیاهو در سخنان اخیرش همین موضوع بوده است.»

بر اساس گفته ای این مقام، تاکنون دولت آمریکا درخواستی برای تصحیح ادعای نتانیاهو نداشته است.

   #نتانیاهو #برجام #خروج از برجام #انتخابات #رئیس جمهور #خودرو

محتوای خبر «رسانه های صهیونیست ادعای «نتانیاهو» درباره ایران را رد کردند» را در سایت «فردا نیوز» ببینید