تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
شبکه های اجتماعی بیشترین دلیلی بود که نوجوانان آن را بررسی می کردند. برخی از نوجوانان بیشتر مواقع پیام ها، موسیقی ها و برنامه های ویدیویی شبکه های اجتماعی را تماشا می کردند. 468434_936.jpgشفا آنلاین>اجتماعی>سلامت>بنابه گفته محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، نوجوانانی که چندین ساعت در روز را در شبکه های اجتماعی می گذرانند، در خطر ابتلا به اختلال کم توجهی-بیش فعالی هستند. درواقع این نوجوانان که از تلفن های همراه و دیگر ابزارهای دیجیتال استفاده می کنند، دو برابر از نوجوانان دیگر در خطر ابتلا به این اختلال قرار دارند. این محققان می گویند دریافت اطلاعات دایمی دیجیتالی، زمانی که مغز نوجوانان به سرعت در حال رشد است باعث می شود آنها نتوانند به راحتی روی هر موضوعی کاملا متمرکز شوند.


به گزارش شفا آنلاین: تیم تحقیقاتی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی با بررسی ۲۶۰۰ نوجوان ۱۵ و ۱۶ ساله به مدت ۲ سال، به نتیجه فوق رسیدند. آنها از داوطلبان شرکت در آزمایش پرسیدند که چند بار در روز تلفن ها و دیگر ابزارهای دیجیتالی خود را بررسی می کنند و سپس علایم اختلال کم توجهی-بیش فعالی که شامل انجام دادن کاری به صورت ویری و ناگهانی، بیش فعالی و عدم توجه است را در آنها بررسی کردند.

شبکه های اجتماعی بیشترین دلیلی بود که نوجوانان آن را بررسی می کردند. برخی از نوجوانان بیشتر مواقع پیام ها، موسیقی ها و برنامه های ویدیویی شبکه های اجتماعی را تماشا می کردند. پس از دو سال آن دسته از نوجوانانی که در شبکه های اجتماعی حضور زیادی داشتند، بیش از نوجوانانی که هر از گاهی برنامه های به روز شده آن را تماشا و یا در بحث ها شرکت می کردند، به اختلال کم توجهی-بیش فعالی مبتلا بودند.

دانشمندان معتقدند که ابزارهای رسانه ای مدرن، بلافاصله کاربر خود را از رسیدن پیام های جدید و هر برنامه دیگر آگاه می کند و اغلب بدون دعوت وارد زندگی روزمره افراد می شوند. قرار گرفتن دایمی در برابر این پیام ها، توجه نوجوان را از وظایف اصلی و مهم خود منحرف می کند و این حواس پرتی ها به تدریج جلوی تمرکز طولانی مدت روی کار و کسب مهارت های سازمانی را می گیرد.

از طرفی، به دلیل اینکه ابزارهای رسانه ای دیجیتال مدرن، با سرعت بسیار بالایی کاربران را به کار می گیرند و واکنش سریع از آنها می طلبند، رفتارهای آنی و ویری در نوجوانان را پرورش می دهند و به طور کلی صبر و تحمل در آنها را نابود می کنند.

دانشمندان آکسفورد در بریتانیا نیز با بررسی اثرات مخرب شبکه های اجتماعی روی نوجوانان، نتایج محققان آمریکایی را تایید کردند.

محققان می گویند با گسترش بی امان ابزارهای رسانه ای دیجیتال، والدین باید بیش از هر زمان دیگر مراقب سلامت ذهنی فرزندان شان باشند.دیلی میل

   #سلامت #بریتانیا

محتوای خبر «اثرات مخرب شبکه های اجتماعی روی نوجوانان» را در سایت «شفاآنلاین» ببینید