تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
همایش توسعه صادرات دریایی با هزینه بسیار سنگین به مدت دو روز در مازندران برگزار شد در حالی که دستاورد این همایش مانند دیگر همایش های برگزار شده در استان از قبل مشخص است و نتایج قابل قبولی برای استان ندارد.
pixel.gif«همایش درمانی» آفت توسعه صادرات در مازندران
به گزارش بلاغ، همایش توسعه صادرات از مسیر دریای خزر با کلی تبلیغات پر هیاهو و با هزینه بسیار سنگین به مدت دو روز در استان مازندران برگزار شد.

در استان های شمالی کشور پنج بندر در حال رقابت برای ایجاد امکانات جهت انتقال دستاوردهای تولیدی کشورهای حاشیه دریایی خزر به کشور یا بالعکس هستند.

بیشتر بنادر ایجاد شده در حاشیه دریای خزر در کشور ما برای واردات محصولات از روسیه و کشورهای حاشیه دریایی خزر است که در گذشته محصولات روسیه بزرگ را از طریق بندر انزلی، امیرآباد و بندر نوشهر به کشور منتقل می کردند.

با توسعه نیازمندی های روسیه و پیشرفت های که در کشور ما برای تولید محصولات ایجاد شده بحث صادرات محصولات مازاد هم در برنامه کاری قرار گرفته است.

یکی از دلایل عدم توسعه صادرات کشور ما بحث بی ثباتی پولی و مالی، عدم اطلاعات کافی در ارتباط با استانداردهای موجود در روسیه و از همه مهم تر بی ثباتی در تولید کالا هست.

ترکیه به جهت پیشرفت های علمی مناسب توانست بخش اعظمی از بازار روسیه را به خودش اختصاص دهد و به دلیل بی ثباتی که در تولید کالا در کشور وجود دارد همچنان قرص و محکم سعی در حفظ این بازار بزرگ دارد.

اما در کشور ما تولید تابع حمایت از دولت است، به دلیل کم توجهی به این بخش با وجود قابلیت های مناسب در تولید همچنان پای صادرات در کشور ما می لنگد.

یکی از نیازهای اساسی این روزها ترکیه بحث مواد غذایی به ویژه مرغ، ماهی و مرکبات است.

اما سهم صادرات مازندران به این کشورها بنا به دلایل متعددی مناسب نیست.

آنچه که در همایش توسعه صادرات دریای خزر برگزار شد بیشتر شبیه شوی تبلیغاتی بوده تا همایش که بتواند دغدغه های تولیدکنندگان و صادرکنندگان در آن رفع شود.

بخش اعظمی از سخنرانی های این همایش به مسئولانی اختصاص پیدا کرد که پای درد دل تجار و صادرکنندگان ننشستند و پس از اظهارات خود محل برگزاری همایش را ترک کردند.

موضوعی است که در کشور به صورت نهادینه وجود دارد، اظهارنظرهای هم توسط مسئولان در این همایش مطرح شده که دیکته شده از برداشت های خودشان در رسانه ها و یا صحبت های کوتاه با تعداد اندک از تولیدکنندگان بوده است.

همایش توسعه صادرات از مسیر دریای خزر در حالی برگزار شد که نماینده مجلس باید نقش آفرینی کند و دولت را مجاب به رفع موانع کند، متولی بندر در کشور باید نسبت به تامین زیرساخت های صادراتی در بنادر اقدام کند.

آیا واقعا متولی بندر در کشور نمی داند که کانتیرهای یخچال دار در بنادر استان مازندران و حتی بنادر روسیه وجود ندارد، وقتی اصرار به صادرات محصولات فاسد شدنی می شود و از طرفی زمانی که بیشتر تولیدات استان برای صادرات نباید مشمول زمان شود و یا با شرایط خاص انتقال داده شود و یخچال کانتینردار که یکی از نیازمندی های اصلی است موجود نیست، پس برگزاری این همایش چه تاثیری دارد.

وقتی عدم حمایت از تولید در داخل کشور بیداد می کند، بانک، بیمه و مالیات یکی از عوامل اصلی کندی تولید محسوب می شوند، آیا رمقی برای تولید باقی می ماند که نسبت به انتقال آن به سایر کشورها اقدام شود.

مهم تر از همه بی ثباتی نرخ ارز یکی از چالش های جدی است که بارها و بارها توسط صادرکنندگان در این همایش مطرح شده و تصمیم گیرندگان اصلی برای صادرات در جلسه حضور نداشتند که حداقل دغدغه تجار را بشنوند.

همه مشکلات موجود در حوزه صادرات دریای خزر با چند ساعت نشست های کارشناسی قابل شناسایی است، اما برگزاری همایش بزرگ با این همه هزینه در حالی که دولت از کمبود اعتبار می نالد جای تعجب دارد.

این چند خط نوشته شد تا متولیان امر نسبت به برگزاری همایش های دیگری که تنها شبیه شوی تبلیغاتی هست را در استان به اتمام برسانند و برای برون از مسائل موجود واقعا آستین همت را بالا بزنند.

انتهای پیام/

   #خزر #روسیه #دریای خزر #مازندران #همایش بزرگ #نرخ ارز #قرص #ترکیه #مالیات

محتوای خبر ««همایش درمانی» آفت توسعه صادرات در مازندران» را در سایت «بلاغ» ببینید