تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
نفر اول منتخب اتاق اصناف تهران گفت: چرا باید تفاهم نامه ای با وزیر کشور امضا کنند که حتی هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران در جریان آن نیست؟

336842_153.jpg

وحید بلالی خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجو، بیشتر از چهل روز از انتخابات هیئت رئیسه اتاق اصناف تهران می گذرد، و منتخبان جدید انتخاب شده اند، طبق قانون وزارت صنعت باید انتخابات داخلی برگزار کرده تا تکلیف هیئت رئیسه جدید اتاق اصناف تهران مشخص شود، اما با گذشت چهل روز هنوز اتفاقی انجام نشده است، با توجه به شرایط حساس بازار باید سریعا این کار انجام گرفته تا تکلیف اصناف مشخص شده و اتحادیه ها بتوانند به صورت قانونی مشکلات خود را حل کنند، برگزاری انتخابات داخلی خواسته ای که حتی رئیس مجلس از وزارت صنعت درخواست کرده تا آن را انجام دهند، به همین بهانه و جهت بررسی شرایط بازار گفتگویی تفصیلی را با سه تن از منتخبان اصلی هیئت رئیسه اتاق اصناف انجام دهیم که بخش دوم این گفتگو در زیر می آید:
ابراهیم درستی نفر اول منتخب اتاق اصناف تهران و رئیس اتحادیه صوت و تصویر و موبایل درباره شرایط انتخابات اتاق اصناف تهران گفت: از برج ۱۲ سال ۹۶ اجلاس ماهانه اتاق اصناف را نداشته ایم، منتخبان جدید به دنبال خدمت اتاق اصناف هستند در سطح همین کلان شهر تهران ۳۰۰ هزار واحد صنفی داریم و باید با مجلس و ارگان های ذی ربط ارتباطات بسیاری داشته باشیم.

درستی با بیان اینکه اگر اطلاعات غلط به دولت داده نمی شد مشکلی ایجاد نمی شد تصریح کرد: دولت به دنبال کمک به اصناف است، پروسه برگزاری انتخابات داخلی باید انجام شود و سلیقه ای برخورد نشود، در این دوره باید با مجلس خلا های قانونی اصناف را حل کنیم.بر این باور هستیم که مدیریت اتاق اصناف تهران و ایران از هم سوا باشد، نظر آقای وزیر صنعت هم همین است و این راه را پیش خواهیم گرفت.
نایب رئیس اتاق اصناف تهران در ادامه گفت:اگر یک بار از یک ناحیه ضربه خوردیم نباید آن ضربه را بخوریم، نباید تفکرات شخصی رئیس اتاق اصناف ایران بر کل اصناف حکم فرما شود و باید با خرد جمعی مشکلات حل شود در این جا از دوستان وزارت صنعت هم گلایه داریم که چرا با هیئت مدیره اتاق اصناف جلسه ای نگذاشتیم.

ابراهیم درستی با بیان اینکه یکی از آرزو های بنده این است که در روز ملی اصناف با رهبری معظم دیدار کنیم تصریح کرد: متاسفانه در روز ملی اصناف امسال روز خوبی برای اصناف نبود، چرا باید در روز اصناف وزیر صنعت، رئیس جمهور و معاون اول محترم وی با اصناف دیدار نداشته باشد؟، صنفی ها هم مقصرند وقتی خود ما با هم هماهنگ نیستیم.

درستی با بیان اینکه وزیر محترم کشور را به اجلاس روز ملی صنعت می آورند اضافه کرد: تفاهم نامه ای امضا می کنند که حتی هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران در جریان آن نیست و اگر هئیت رئیسه می دانستند توافق نامه بسیار بهتری امضا می شد.کار اصناف سیاسی نیست، خط قرمز اصناف ولایت است و با دولت هم مکلف برای همکاری برای پیشبرد اهداف هستیم، اما واقعیت باید به مردم گفته شود تا برای مشکلات چاره اندیشی کرد. اصناف در اول تیر ماه با حضور در حرم امام (ره) میثاق با آرمان های معمار کبیر انقلاب بستند برای انقلاب هزینه کرده ایم و باز هم هزینه می دهیم.135 اتحادیه رای خود را داده اند، نگاه وزیر بر این است که قانون اجرا شود، جلسه ای هم در مجلس داشتیم و آحاد اتحادیه ها حضور داشتند و رئیس مجلس به آقای پور ابراهیمی دستور دادند کمیسیون ویژه را تشکیل دهند تا مشکلات اصناف میدانی حل شود، و این اقدام گام مثبتی بود، جلسات باید ماهانه با حضور نمایندگاه مجلس پیش برود.
بخش دیگر سخنان درستی درباره التهابات بازار موبایل بود، رئیس اتحادیه صوت و تصویر و موبایل در این باره گفت:در یک ماه اخیر التهاباتی در بازار موبایل اتفاق افتاد که ما از قبل پیش بینی کرده بودیم، وزیر ارتباطات جسورانه اسامی چهل شرکت واردکننده موبایل را اعلام کرد و برای چند شرکت پرونده ای برای تعزیرات شکل گرفته است و درخواست بنده این بوده که برای یک بار هم که شده باید به مردم تا انتها عملیاتی کنیم. شفاف نام شرکت ها و افراد متخلف را اعلام کنیم تا متخلف در آینده جرات نکند تخلف دیگری کند، ارز افراد متخلف را قطع کنند.

نوده فراهانی:اگر شرایط اتاق اصناف تهران به همین منوال پیش برود/ درستی: پنجاه درصد گوشی های وارد شده احتکار شده است/

درستی با بیان اینکه ارز دولتی را نباید چند شرکت بگیرند و سواستفاده کنند تصریح کرد: شرکت های واردکننده گوشی موبایل دلار را به لحظه حساب می کردند و ضرر این را مصرف کننده و مغازه دار دید و برخی شرکت ها سود کلانی را از این موضوع بردند.از وزیر صنعت درخواست می کنم که این چهل شرکت را بررسی کامل کنند و با متخلفان برخورد و افراد قانونمند تشویق شوند.

درستی با بیان اینکه ۷۵ درصد مردم از گوشی های زیر یک میلیون استفاده و ۲۵ درصد مردم گوشی های یک تا ۳ میلیون را استفاده می کنند، ولی ترنول مالی این ها برابری می کنند گفت: ارز را به دست مصرف کننده برسانند و باید ثبت سفارش آزاد شود و رقابت شکل گرفته تا قیمت پایین بیاید. مغازه دار ما دنبال احتکار نیست و اگر کسی احتکار کند شرکت ها هستند. ۱۲۵ میلیون یورو وارد کرده اند، حدوده پنجاه درصد آن رجیستری شده، ولی در سامانه نرفته و مشخص است که این گوشی ها احتکار شده اند.

یکی از پیشنهادات ما این است که فرصتی به واردکنندگان دهند و اگر این گوشی ها به مدار وارد نشوند این گوشی ها را از مدار خارج کنند تا متخلف جرات احتکار نداشته باشد.

درستی در دفاع از واردکنندگان قانونمند گوشی گفت: تداوم نرخ ارز برای یک واردکننده الزامی است و بسیار تاثیرگذار بوده و نباید محدودیتی در این امر گذاشته شود، کار باید به کاردان سپرده شود و شرکت های خصولتی طبق فرمایشات رهبری باید کنار بروند، هر فرد متخلف بوده باید شفاف به مردم اعلام شود.

درستی: اتاق اصناف ایران اطلاعات غلط را به دولت می داد/ باید تفکرات جمعی بر اصناف حاکم شود نه یک شخص/ مدارک ما این است که شرکت دام و طیور گوشی وارد کرده است

رئیس اتحادیه صوت و تصویر و موبایل با انتقاد از چندگانه بودن متولی واردات موبایل گفت: شخص را به اتحادیه تعمیرکاران موبایل هدایت می کردند و از آن جا پروانه صادر شده و تخلفات شکل می گرفت و بیشتر تخلفات از اتحادیه های موازی صوت و تصویر و موبایل در بحث واردات شکل گرفته در صورتی که تنها متولی واردات اتحادیه صوت و تصویر و موبایل است و در این باره باید قانون واردات اصلاح شود.

ثبت سفارش باید آزاد شود 95 درصد گوشی قبل از رجیستری آزاد بود و الان به صورت قانونی درآمده است، بعضی از شرکتها دنبال انحصار هستند و از این موضوع ناراحت می شوند ولی باید این انحصار برای تنظیم بازار شکسته شود.

درستی در پایان باز هم تاکید کرد: مدارک ما این است که شرکت دام و طیور گوشی وارد کرده است و اگر به این نحو نیست مسئولان باید شفاف سازی را انجام دهند

   #انتخابات #احتکار #وزارت صنعت #وزیر صنعت #رئیس مجلس #بازار موبایل #یورو #وزیر ارتباطات #وزیر کشور #شهر تهران

محتوای خبر «درستی: اتاق اصناف ایران اطلاعات غلط را به دولت می داد/ شرکت دام و طیور گوشی وارد کرده است!» را در سایت «خبرگزاری دانشجو» ببینید