تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
آستان سیدمحمد(ع) در سامرا یکی از مهم ترین زیارتگاه ها به شمار می رود که در مدت جنگ داعش چندین بار مورد حمله موشکی قرار گرفته اما گنبد و مناره های آن هیچ آسیبی ندیده است.
صراط:

آستان امامزاده سیدمحمد (ع) در شهر بلد و استان صلاح الدین حوالی سامرا در کشور عراق قرار دارد.

به گزارش فارس، سید محمد (ع)، فرزند بزرگ امام هادی (ع) است که به سبب برخورداری از جایگاه والای روحی و اخلاقی، شیعیان و غیرشیعیان گمان می کردند امامت بعد از امام هادی (ع) به وی خواهد رسید، اما وفات سیدمحمد (ع) در زمان حیات پدرش، این گمان را برطرف کرد. جایگاه سیدمحمد (ع) برای مردم عراق همچون حضرت عباس (ع) است به طوری که ایشان را حضرت عباس (ع) دوم می نامند.

در سال ۱۳۱۱ هجری به دستور آیت الله میرزا محمدحسن شیرازى ساختمان بقعه تجدید بنا و توسعه یافت، و نیم قرن بعد مرحوم حاج آقا محمد قمى فرزند آیت الله حاج آقا حسین طباطبایى قمى، ساختمان باشکوه و وسیعى با صحن و سرا و گنبدى بزرگ به پا ساخت که تاکنون پابرجا است و اکنون نیز ایرانیان توفیق دارند که طرح توسعه صحن و شبستان امامزاده را اجرایی کنند.

در طول این مدت مرقد شریف امامزاده سیدمحمد (ع) منشأ کرامات فراوانى بوده، بیماران زیادى شفا یافته و گرفتاران و حاجت مندان فراوانى به برکت توسل به صاحب این قبر، حاجت روا شده اند.

این آرامگاه مورد احترام فراوان شیعیان به ویژه شیعیان عراق است که به دلیل حساسیت زیاد مسلمانان به این حرم، داعش همواره آن را مورد حمله خود قرار می داد به طوری که در جنگ با داعش در سال های ۹۳ تا ۹۵ چندین بار این آستان مورد حمله قرار گرفت.

موسی اسماعیلی مسئول ستاد بازسازی توسعه حرم سید محمد (ع) که سال ها مشغول خدمت رسانی در این مکان مقدس است، از کرامات امامزاده محمد (ع) در زمان جنگ با داعش چنین می گوید: در طول جنگ داعش، علی رغم برخی ناامنی ها تمامی نیرو ها برای طرح توسعه حرم سیدمحمد (ع) لحظه ای کار را متوقف نکردند و همواره در صدد توسعه و مرمت آن بودند و در این راه مشکلی نیز ایجاد نشد.

وی که در زمان جنگ داعش از نزدیک برخی اتفاقات را مشاهده کرده است، به تشریح خنثی شدن حمله داعش به این آستان مقدس پرداخته و می افزاید: حملات موشکی داعش به آستان سیدمحمد (ع) به طرز شگفت آوری خنثی می شدند به طوری که گاهی خمپاره ها خنثی می شد یا در صورت عملکرد هیچ گونه آسیبی به گنبد و گلدسته ها نتوانست بزند. در یکی از عملیات ها نیز چهار نارنجک به سمت آستان سیدمحمد (ع) و زائران این مکان مقدس پرتاب شد، اما هیچ کدام از آن ها عمل نکرد و خنثی شدند.

یکی از نیرو های حشدالشعبی عراق نیز که در آستان سیدمحمد (ع) خدمت می کرد، با اشاره به زیارتنامه حضرت و وعده ای که در آن آمده است مبنی بر اینکه «شر دشمنان این حرم به خودشان بازمی گردد»، به حمله دیگری از داعشی ها به این آستان اشاره می کند و می گوید: «یک روز در حین کار مورد حمله داعش قرار گرفتیم که در این حمله، داعش قصد تخریب گلدسته های حرم را داشت، اما با کمال ناباوری خمپاره هایی که به سمت حرم شلیک می شد از کنار آن می گذشت و حتی یکی از خمپاره ها نزدیک گلدسته خودبه خود منفجر شد و هیچ آسیبی به گنبد و گلدسته ها وارد نشد».

همچنین عباس عبدعلی حسین تولیت امامزاده سید محمد (ع) نیز ارادت شیعیان به این امامزاده را مثال زدنی عنوان می کند و معتقد است که آرامش کنونی این آستان به خاطر خون شهدا و دعای امامزاده (ع) است.

در آخرین حمله داعش که سال ۹۵ اتفاق افتاد بخش هایی از اطراف حرم تخریب شد که هم اکنون هنرمندان و مهندسان کشورمان در حال بازسازی و احداث بخش هایی برای توسعه آستان سیدمحمد (ع) هستند. امامزاده ای که نه تنها حوائج دنیوی را برآورده می کند بلکه محافظ زائران خود نیز است.

ستاد بازسازی عتبات نیز با توجه به ارادت مردم ایران به امامزاده سیدمحمد (ع) طرح توسعه آستان را در دستور کار قرار داده و فعالیت های متنوعی به منظور ایجاد فضایی مناسب برای زائران اجرایی می کند که توسعه ۷۰۰ متری شبستان از جمله این اقدامات است که در نهایت قرار است آستان سیدمحمد (ع) به ۱۲ هزار مترمربع توسعه پیدا کند.

آستان سیدمحمد (ع) هر ساله میزبان خیل عظیمی از عاشقان اهل بیت (ع) است که قبل از سفر به سامرا به زیارت آستان سیدمحمد (ع) مشرف می شوند به طوری که روزانه ۲۰ تا ۴۰ هزار زائر به زیارت این امامزاده نائل می شوند.

   #داعش #عراق #زیارت #هنرمندان #خون شهدا #شیعیان عراق #خدمت رسانی

محتوای خبر «روایتی از خنثی شدن حملات داعش در زیارتگاهی در سامرا» را در سایت «صراط» ببینید