تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
144393_619.jpg

رضا جولایی با بیان این که در عرصه ادبیات پررویی لازم است، می گوید: من دوام آوردم اما به خاطر بی فردایی خیلی ضربه خوردم آلان مشکلم این است که در گذشته زندگی می کنم و کمتر به آینده فکر می کنم شاید به این دلیل که آینده ای برای خود متصور نیستم.

به گزارش صدای ایران، به نقل از روابط عمومی هفت اقلیم، سومین شب از سلسه نشست های نویسندگان پیشکوست در «موسسه فرهنگی هنری هفت اقلیم»، با حضور رضا جولایی میزبان مهدی یزدانی خرم برگزار شد.

رضا جولایی در ابتدای جلسه خطاب به حاضران در جلسه گفت: همیشه خوشحالم که با شماهایی که برای ادبیات وقت می گذارید رودر رو می شوم، چراغ ادبیات به همت شماها روشن است.

«سو قصد به ذات همایونی» تقریبا فراموش شده بود که بعد از ١٣ سال به لطف یزدانی خرم و دیگر دوستان چاپ و مطرح شد. من فکر می کردم می نویسم و هیچکس نمی خواند، پس چرا بنویسم؟ البته سوالی است که هنوز هم از خودم میپرسم.

او پس از از دیدن ویدئویی از نوه هشت هفته ای خودش، گفت: به نظرم انسان از نظر شخصیتی در یک سنی ثابت می ماند ولی جسم تغییر می کند و آدم با کمال تعجب شاهد از دست دادن یک سری قابلیت ها و توانایی هایش می شود. تماشای ویدئوی نوه ام که با وجود ١٤سانتی متر قد و ٨٠ گرم وزن تمام خصوصیات ظاهری انسان را داشت ذهنم را از فلسفه و چند و چون هایی که با خودمان داریم پر کرد. مبنای این سوالات از علاقه من به فلسفه سرچشمه می گیرد. توصیه گلشیری که می گفت: «من هروقت از نوشتن خسته می شوم سراغ فلسفه می روم» را حالا من دارم ادامه می دهم؛ با این که خیلی از مباحث فلسفی را درک نمی کنم.
این نویسنده افزود: به دنبال فلسفه فیزیک و ریاضی هستم تا پاسخی برای سوالات معمول بیابم. سعادتی که من داشتم این بود که مادربزرگم قصه گوی قهاری و پدربزرگم شاهنامه خوان بود. شاید این هنر را از آنها گرفته باشم.

او خاطرنشان کرد: پوسته فریبنده ای که اسمش را تمدن گذاشتیم چه نقشی در دنیای ما ایفا می کند؟ اگر نقشی دارد پس این مقدار خشونت برای چی است؟ وقتی شاهد مرگ این همه کودک هستیم می توانیم در مفهوم انسانیت شک کنیم؟ ما چقدر از اجداد غارنشینمان فاصله گرفتیم؟ آیا می توان به آینده امیدوار بود؟ اگر قرار است امیدوار باشیم، چطوری؟ به دنبال این ها این سوال به ذهنم میرسد که فایده نوشتن در این دنیا چیست؟ آیا پول و شهرت است؟ یا برای خودمان می نویسیم و حدیث نفس است؟ هر بار که می خواهم رمان جدیدی را شروع کنم این سوال را از خودم می کنم که برای کی و چی دارم می نویسم؟ فایده ای که دنبالش هستم چیست؟ این جواب قطعی ندارد! به نظر من نویسنده نباید پاسخ قطعی بدهد و در نقش موعظه گر فرو برود. بزرگترین هنری که نویسنده می تواند داشته باشد به نظر من این است که درست پرسیدن را به دیگران بیاموزد.
جولایی در پاسخ به سوال یزدانی خرم آیا همچنان معتقد است اگر خیلی از هنرمندها یا نویسنده ها، نویسنده نمی شدند، به احتمال خیلی زیاد آدمکش می شدند، گفت: من زیاد صاحب نظر نیستم، ولی بله! فکر می کنم این ها دوروی شخصیت یک نویسنده است. همیشه یاد هیتلر می افتم که نقاش بود. دو جنبه متضاد پنهانی است که ممکن است در وجود خیلی از نویسنده ها باشد، ولی همه، نه!

او درباره این که چطور این موضوع را مدیریت کرده است و چقدر از خشونت آثارش به خود او برمی گردد، بیان کرد:
شاید کمی حساسیت بیش از حد، بیشتر از دیگران برای آنچه می بینم نگران می شوم. به دقت دنیا را نگاه می کنم و متوجه می شوم روز به روز بیشتر دارد به سمت خشونت می رود. ولی این خشونت را نمی توانیم ابراز کنیم و احساس می کنیم در برابرش هیچ کاری نمی توانیم بکنیم. جلوی خشونت را نمی توانیم بگیریم جز این که در آثارمان بازتاب بدهیم و عریانش کنیم.

این نویسنده همچنین درباره این که گفته بود نه می نویسم و نه در عرصه ادبیات خواهم بود، توضیح داد: «سو قصد» را با مصیبت فراوانی در آوردم در صورتی که سرخوردگی اش برایم ماند. با سرمایه خودم چاپش کردم و فکر می کردم اتفاقی خواهد افتاد ولی هیچ اتفاقی نیفتاد و به زحمت ٢٠٠ یا ٣٠٠ نسخه فروش رفت و ٣یا٤ تا نقد نوشتند. کتاب ها روی دستم ماند و هنوز به یادگار چاپ اول را دارم. کار ادبی احتیاج به روابط عمومی داشت که من نداشتم و هنوز هم ندارم؛ که به نظرم بد نیست. در عرصه ادبیات کمی پررویی لازم است. من خسته شده بودم، گفتم برای کی و چی بنویسم؟ من در آن سال ها کار می کردم ولی بیرون نمی دادم. چون هم سخت گیری در آن دوران بیشتر بود و هم انرژی سابق را نداشتم. متوجه شدم شرایط کمی تغییر کرده و بجز آن چیزهایی که من دنبالش بودم و بهش نرسیدم چیزهای دیگری هم هست که باید به دنبال آنها باشیم.

این نویسنده در پاسخ به این که چگونه در آن زمان به این سبک نوشتن رسیده است، اظهار کرد: من از بچگی به شدت به کتاب خواندن علاقه داشتم و این علاقه را خانواده در من ایجاد کرد. جایزه من همیشه کتاب بود. کلاس پنجم که شاگرد اول شدم پدرم برایم ١٠ کیلو کتاب خرید. آن زمان گوتنبرگ کتاب را کیلویی می فروخت خیلی ها با این مسئله مخالف بودند ولی بنظر من خدمت خیلی بزرگی کرد، به نسلی امثال من که به این واسطه توانستیم کتاب بخوانیم. «جنگ و صلح» را من در سن ١٢ سالگی خواندم و١٤ ساله بودم که شروع کردم به نوشتن.دوره ای که انتخاب کردم جنگ های ایران و روس و لشگرکشی های عباس میرزا بود. ٥٠ صفحه نوشتم که مهر ماه شد، مدارس باز شد و نتوانستم ادامه بدهم ولی به یادگار دارمش. به گمانم خواندن «شازده احتجاب» خیلی موثر بود. پتانسیلی در این فرا رفتن از این زمان حال وجود دارد. خیلی مبتلا شده بودیم به زمان حال نویسی و من چیز جدیدی در آن نمی دید.

او با بیان این که در دهه ۷۰ مشاغل متعددی که پایدار نبودند را داشته گفت: ترک های زیادی روی شخصیت آدم پیدا می شود، دوام آوردم ولی خیلی ضربه خوردم. بخاطر «بی فردایی»!! الآن هم مشکل من همین است. همش در گذشته زندگی می کنم. بعضی اوقات حیرت می کنم چقدر خاطرات گذشته را به وضوح به خاطر می آورم! ولی در مقابل هیچ وقت به آینده فکر نمی کنم! شاید به این دلیل که آینده ای برای خودم متصور نیستم و به گذشته پناه می برم. در حالی که آن زمان هم سخت بود. کارم را به خاطر رمان «سوقصد» رها کردم که حدود دو سال طول کشید.

جولایی همچنین در پاسخ به سوال یکی از حاضران که پرسید نوشتن را فن و تکنیک می دانید یا به صورت الهامی، آیا هر کسی که تکنیک ها را بیاموزد نویسنده خواهد شد یا خیر؟! اظهار کرد: گمان نمی کنم این طور باشد. من از دورهای می آیم که تکنیک حرف اول را می زد و تکنیک زدگی بعد از گلشیری به چنان اوجی رسید که یک سری از آثار را من سرسام می گرفتم بخوانم.
او در جواب یکی دیگر از حضار که پرسید: چقدر به تاریخ وفادارید؟ گفت: تا جایی که رمان را از بین نبرد. با این که روانشناسی و فلسفه ای که درک کردم در آثارم هست، رمان را همیشه مقدم می دانم.

   #خانواده

محتوای خبر «ادبیات پررویی می خواهد» را در سایت «صدای ایران» ببینید