تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
نقش مهم فرهنگ سازی در کاهش میزان تخلفات و جرایم رانندگی

شناسایی ۳۴۰۰ نقطه حادثه خیز در کشور

نقش مهم فرهنگ سازی در کاهش میزان تخلفات و جرایم رانندگی

عصر خودرو- رئیس پلیس راه راهور ناجا گفت: براساس آمار موجود علیرغم افزایش ۱۵ درصدی تردد های نوروزی، تعداد کشته شدگان تصادفات سه درصد افزایش یافت که این آمار نشان می دهد فرهنگ سازی در کاهش میزان تخلفات و جرایم رانندگی نقش بسزایی دارد.

به گزارش پایگاه خبری«عصر خودرو» به نقل از میزان، سردار محمد حسین حمیدی اظهار داشت: جاده های کشور ظرفیت و کشش این حجم از سفر و خودرو را ندارد، اما خدا رو شکر مردم امسال همکاری بیشتری با پلیس داشتند. با توجه به افزایش یک ونیم میلیونی تعداد خودرو ها در سال 96 افزایش سفر ها یک موضوع عادی و قابل پیش بینی بود، اما مردم امسال هم همکاری خوبی داشتند.

رئیس پلیس راه کشور اضافه کرد: تحلیل تصادفات نوروزی امسال نشان می دهد که 70 درصد تصادفات فوتی کشور بر اثر خستگی و خواب آلودگی، انحراف به چپ و عدم توجه به جلو رخ داده است که این یعنی عامل انسانی، باعث وقوع 70 درصد تصادفات نوروزی امسال شد.

وی افزود: در طول اجرای طرح ویژه ترافیکی مهم ترین علل وقوع تصادفات فوتی را می توانیم سرعت و سبقت غیرمجاز و عدم توجه به جلو نام ببریم که 85 درصد تصادفات را به خود اختصاص داده است.

سردار حمیدی با اشاره به نقش 57/5 درصدی سواری ها و 38 درصدی موتور سیکلت ها در بروز حوادث در فروردین تا اردیبهشت 97، تصریح کرد: اتوبوس های بین شهری کمترین میزان تصادفات را در دو سال اخیر داشتند.

شناسایی 3400 نقطه حادثه خیز در کشور

رئیس پلیس راه در خصوص نقاط حادثه خیز جاده ای و نقش آن ها در بروز تصادفات و سوانح گفت: در جاده های کشور که بیش از 200 هزار کیلومتر هستند؛ 3400 محل حادثه خیز مشخص شده است.

وی با بیان این که در گذشته 6 هزار تا 7 هزار نقطه حادثه خیز وجود داشت، تشریح کرد: مناطق حادثه خیز در کشور به مرور کاهش یافته و در حال حاضر فقط در 1500 نقطه از 3400 محل حادثه خیز مشخص شده که تصادفات بیشتری در آن به وقوع پیوسته است طی سه سال 5300 نفر جان خود را از دست داده اند. اقدامات زیادی در خصوص آشکارسازی نقاط حادثه خیز انجام شده است؛ تابلو های فسفری نصب شده و اقدامات ایمنی لازم صورت گرفته تا توجه راننده به آن نقطه جلب شود و بتواند تا زمان رسیدن به آن محل، سرعت خود را کاهش داده و بر خودروی خود مسلط شود و به سلامت از آن نقطه عبور کند.

سردار حمیدی در خصوص اینکه با چه راهکاری می توان تعداد حوادث و سوانح در 1500 محل مشخص شده را کاهش داد، ادامه داد: این آمار نشان می دهد که هزینه های جاری و روشی که هم اکنون در دست کار است، کافی نبوده است؛ باید عزم و اراده جدی در کار باشد، در غیر اینصورت شاهد افزایش تلفات خواهیم بود. بروز تصادف در نقاط حادثه خیز بیشتر به دنبال مواردی، چون شیب تند، پیچ تند، وجود پرتگاه و نبود حفاظ و ایمنی اتفاق می افتد، همچنین تاریکی، عدم ایمن سازی نقاط مسکونی حاشیه راه و ... از جمله مواردی هستند که باعث شده اند نقاط حادثه خیز هنوز تصادفات جاد ه ای را به خود اختصاص دهند.

رئیس پلیس راه با اعلام اینکه برای شناسایی مناطق حادثه خیز جاده ای از یک کارگروه ویژه اعم از رانندگان وسایل حمل و نقل عمومی و ماموران زبده پلیس راه و راهداری استفاده شده است،اظهار داشت: برای هر کدام از نقاط حادثه خیز پرونده ای تشکیل و راهکار اصلاحی اندیشیده شده است. همه این موارد موکول به دریافت و بودجه و اعتبار خاصی است؛ لذا اگر اقدامی انجام نگیرد، شاهد بروز سوانح و حوادث در این نقاط خواهیم بود.

سردار حمیدی، پراکندگی این نقاط حادثه خیز را در 35 استان کشور برشمرد و ادامه داد: وزارت راه برای کاهش نقاط حادثه خیز و آشکارسازی نقاط باقیمانده اقدامات لازم را انجام داده است، اما باید پروژه های اصلاحی را سریع تر انجام داد و موانع موجود را رفع کرد تا بدین ترتیب بتوان از بروز سوانح و حوادث رانندگی که در نقاط حادثه خیز اتفاق می افتد، جلوگیری کرد. اگر طبق روال عادی این روند انجام شود، سال ها طول می کشد تا شاهد حذف و کاهش نقاط حادثه خیز باشیم.

کشته شدن سالانه دو هزار نفر در تصادفات جاده ای نقاط حادثه خیز

رئیس پلیس راه راهور ناجا با اعلام یک آمار درباره حوادث مرگبار رانندگی در نقاط حادثه خیز، تصریح کرد: تصادفات جاده ای تنها در نقاط حادثه خیز سالانه حدود 2400 میلیارد تومان خسارات مالی به کشور وارد کرده و دو هزار نفر نیز در این مناطق کشته می شوند. برابر آخرین جمع بندی های پلیس راه حدود 3400 محل حادثه خیز در جاده های برون شهری وجود دارد که علی رغم کاهش آن ها طی سال های گذشته وضعیت 1500 محل از این تعداد بحرانی است و حجم زیادی از تصادفات فوتی و جرحی در آن ها رخ می دهد.

سردار حمیدی با اشاره به اینکه، بررسی های پلیس راه نشان می دهد حدود 30 درصد تصادفات جاده ای در محل های حادثه خیز رخ می دهد، تصریح کرد: برابر آمار ها سالانه حدود 2000 نفر تنها در این محل ها کشته می شوند این حوادث در نقاطی رخ می دهد که آدرس آن ها کاملا مشخص و علایم و تابلو های آشکارساز نیز در آن ها نصب شده است.

وی با اشاره به مطالعات انجام شده از سوی مرکز مطالعات پلیس راهور ناجا ادامه داد: بر این اساس خسارت مستقیم مالی هر مرگ تصادفات یک میلیارد و 200 میلیون تومان است که با احتساب 2000 مرگ در محل های حادثه خیز باید گفت سالانه حدود 2400 میلیارد تومان به طور مستقیم محل های حادثه خیز فقط از بابت مرگ و میر به اقتصاد کشور خسارت وارد می شود که این آمار جدا از سایر خسارات جانبی، زخمی ها و ایجاد مشکلات اجتماعی برای افراد است.

عدم تخصیص بودجه لازم برای انجام اصلاحات هندسی و ایمن سازی مسیر های پر خطر

رئیس پلیس راه راهور ناجا همچنین با گلایه از عدم تخصیص بودجه لازم برای انجام اصلاحات هندسی و ایمن سازی مسیر های پر خطر گفت: با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر این که اگرچه آمار تلفات تصادف های جاده ای کاهش یافته است، اما آمار تلفات همچنان بالاست و نیروی انتظامی و دستگاه های مسئول باید تلاش کنند، این آمار به ‎طور مستمر کاهش یابد؛ قطعا باید همه دستگاه های مسئول به خصوص مراجع قانونگذار اعتبارات ویژه ای را برای اصلاح سریع محل های حادثه خیز اختصاص دهند تا بتوانیم به فوریت از حداقل 2000 مرگ تصادفات در سال جلوگیری کنیم. در سه سال گذشته در 1500 نقطه بحرانی جاده ها 5300 نفر جانشان را از دست داده اند، این درحالی است که می توان گفت در این حادثه ها سهم خطای انسانی و خودرویی چندان قابل توجه نبوده است.

وی درباره نقاط حادثه خیز نیز به بخش هایی مانند پیچ های جاده هراز اشاره کرد و از محور های تهران- مشهد، تهران- اصفهان یا استان فارس نام برد که مدتی قبل اتوبوس سربازان در آنجا دچار حادثه شد.

به گفته سردار حمیدی در سه سال اخیر رفع نقاط حادثه خیز جدی گرفته نشده و از تعداد آن ها آن طور که باید کاسته نشده است، به همین دلیل پلیس برای کاهش خطر در چنین محل هایی تلاش می کند تا حضور فیزیکی بیشتری داشته باشد.

دانلود با کیفیت

   #حوادث #رانندگی #اتوبوس #خودرو #جرایم رانندگی #پلیس راهور ناجا #نیروی انتظامی #مقام معظم رهبری #مرکز مطالعات #حوادث رانندگی

محتوای خبر «نقش مهم فرهنگ سازی در کاهش میزان تخلفات و جرایم رانندگی» را در سایت «عصر خودرو» ببینید