تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
روز سه شنبه بیست و پنجم اردیبهشت شهرام شاهکار، مدیرعامل اسنپ، در جلسه ای خبر از یونیکورن شدن این کسب و کار داد و آمار و ارقام اعلام شده از سوی او واکنش های زیادی را به همراه داشت. 284021_276.jpg

شعار سال: فضای مجازی در یکی دو روز گذشته با عبارتی تازه روبرو شده است: «یونیکورن ایرانی». یونیکورن یا همان تک شاخ اصطلاحی است که به کسب و کار نوآورانه و اینترنتی گفته می شود که مرزهای توسعه و پیشرفت را با سرعت پشت سر گذاشته و امروز تبدیل به شرکت های بزرگ شده اند.

روز سه شنبه بیست و پنجم اردیبهشت شهرام شاهکار، مدیرعامل اسنپ، در جلسه ای خبر از یونیکورن شدن این کسب و کار داد و آمار و ارقام اعلام شده از سوی او واکنش های زیادی را به همراه داشت.

شاهکار در ادامه وقتی از موفقیت های اسنپ می گفت به سرویس های مشابه در جهان اشاره کرد و افزود: «اسنپ ششمین سرویس تاکسی آنلاین بزرگ در جهان است. او ارزش اسنپ را رقمی معادل ۱.۴ تا ۱.۷ میلیارد دلار اعلام کرد. این رقم بر اساس مقایسه با میانگین ارزش هم تایان منطقه ای اعلام شده است.

ابهام در ارزش گذاری

محمدجواد آذری جهرمی نیز که در این مراسم حاضر بود هنگام سخنرانی گفت: «روز اول گفته بودم که ما باید حداقل پنج یونیکورن در کشور داشته باشیم و امروز از اسنپ خوشحال ترم که به رکورد یونیکورنی رسیده است.»

خبر رسیدن اسنپ به رکورد یونیکورنی همزمان شد با خبر تعطیلی یکی از استارت آپ های ایرانی با نام «می بریم» که در زمینه حمل و نقل عمومی فعال بود. این استارت آپ به دلیل عدم حمایت سرمایه گذاران ناچار شد در بیانیه ای رسمی پایان فعالیت خود را اعلام کند.

در همین حال مدیرعامل اسنپ خبر از ارزش بالای یک میلیارد دلاری این شرکت می دهد. در حالی که در شش ماه گذشته ارزش ریال در برابر دلار سقوط کرده و شاهد نوسان در بازار ارز بوده ایم. با آنکه شاهکار، مدیرعامل اسنپ اعلام کرده است که ارزش این کمپانی در مقایسه با میانگین ارزش کسب و کارهای مشابه در منطقه به دست آمده است در واقع هنوز روشن نیست که برای رسیدن به عدد اعلام شده از چه فرمولی استفاده شده است.

در مسیر تک شاخ شدن

محمدجواد آذری جهرمی زمانی که تازه به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت دوازدهم معرفی شد، اعلام کرد امیدوار است تا پایان دوره چهار ساله حداقل پنج یونیکورن ایرانی داشته باشیم. دیجی کالا، کافه بازار، آپارات، اسنپ و تپسی شرکت هایی هستند که ظرفیت رسیدن به اعتبار بیش از یک میلیارد دلاری را در ایران دارند.

اما از سوی دیگر بررسی ها نشان می دهد که برای رسیدن به رکورد یونیکورنی این کمپانی ها ناچارند به بازارهای فراملی فکر کنند و از مرزهای کشور نیز عبور کنند. دیجی کالا مدعی است که ۹۰ درصد خرید خرده فروشی های آنلاین از طریق این وب سایت و خدمات ارائه شده در آن انجام می شود. همچنین اسنپ ادعا می کند سفرهای انجام شده با استفاده از خدمات اسنپ از مرز یک میلیون سفر عبور کرده است. این در حالی است که دیجی کالا تنها در ایران مشغول ارائه خدمات است و هنوز از ظرفیت کشورهای همسایه استفاده نمی کند. از سوی دیگر اسنپ هنوز در سراسر ایران خدمات خود را ارائه نمی کند. سراسری شدن آن و ارائه خدمات در کشورهای همسایه می تواند زمینه را برای پیشرفت پرسرعت تر فراهم کند.

تجربه دیجی کالا

حدود یک سال پیش حمید محمدی، مدیر عامل دیجی کالا در جریان نشست خبری اعلام کرد این فروشگاه آنلاین موفق به جذب سرمایه ۱۰۰ میلیون دلاری شده است. این سرمایه از سوی شرکت خارجی در اختیار دیجی کالا قرار گرفته شده بود. بررسی ها نشان می دهد که شرکت هلندی در ازای این سرمایه گذاری ۲۱ درصد از سهام دیجی کالا را در اختیار گرفته است.

با اعلام این سرمایه گذاری در دیجی کالا ارزش این کسب و کار اینترنتی به ۵۰۰ میلیون دلار رسید. رقمی که واکنش های زیادی را به دنبال داشت. بسیاری از کارشناسان معتقد بودند که در چنین شرایطی کسی حاضر نیست برای دیجی کالا حتی ۴۰ میلیون دلار هزینه کند.

با جود این انتقادات باید در نظر داشت که ارزش گذاری کمپانی هایی که در زمینه کسب و کار اینترنتی فعالیت می کنند بر اساس چشم انداز آینده تنظیم می شود. یعنی زمانی که اعتبار آمازون دوبرابر ارزش واقعی آن اعلام شد، کمپانی وال مارت، درآمد و اعتبار بیشتری داشت. اما چشم انداز فردای این کمپانی موجب شد که رقم اعلام شده رقمی غیر واقعی نباشد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری تجارت، تاریخ انتشار 27 اردیبهشت 97 ، کد مطلب: -، www.tejaratnews.com


   #اسنپ #دیجی کالا #استارت آپ #فناوری اطلاعات #وزیر ارتباطات #فضای مجازی #نشست خبری #دولت دوازدهم #تعطیلی #خرده فروشی

محتوای خبر «شاهکار اسنپ؛ اما و اگرهای میلیارد دلاری شدن» را در سایت «شعار سال» ببینید