تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
پرده آهنین

ارتش آمریکا در حال طراحی سامانه ای برای محافظت از خودروهای نظامی کوچک تر از تانک است. این سامانه که پرده آهنین نام دارد از مجموعه ای از حسگرها و پرتابه هایی که به طرف پایین شلیک می شوند استفاده می کند تا موشک ها و راکت های ضد زره را با فعال کردن چاشنی انفجاریشان پیش از برخورد به خودروها متوقف کند.

تعداد زیاد سلاح های ضد تانک از نوع خرج شکل دار (خرج گود)، میادین نبرد امروزی را برای هر خودرو نظامی که از آن عبور کند به مکانی بسیار مرگبار تبدیل کرده است. تقریبا همه سلاح ها، از آر پی جی های شانه پرتاب در اختیار گروه های تروریستی مانند طالبان گرفته تا موشک های ضد تانک کورنت ساخت روسیه، همگی دارای کلاهک های ضد تانک شدیدا انفجاری هستند. مقابله با این سلاح ها یکی از نگرانی های اصلی ارتش آمریکا است. به همین جهت این کشور یک تیپ از تانک های آبرامز خود را که در آینده به اروپا خواهد فرستاد، به سامانه محافظتی فعال تروفی (ساخت کمپانی رافائل) مجهز خواهد کرد.

پرده آهنین

سامانه تروفی بر روی تانک آبرامز

اما این سامانه برای نصب بر روی برخی از خودروهای نظامی کوچک تر، خصوصا هاموی، بیش از اندازه بزرگ است. بنابراین ارتش آمریکا سامانه پرده آهنین را در نظر گرفته که توسط یک کمپانی پیمانکار دفاعی آمریکایی به نام آرتیس توسعه یافته است. پرده آهنین از چندین قطعه پرده مانند تشکیل شده که در 4 طرف یک خودرو نظامی متصل می شوند. این سامانه را می توان بر روی خودروی زرهی ضد مین M-ATV، هاموی و استرایکر نصب کرد. به گفته کمپانی سازنده، پرده آهنین را می توان حتی برای محافظت از ساختمان ها و بالگردها هم به کار برد.
علاوه بر قطعات پرده مانند، حسگرهای راداری و اپتیکال هم دور تا دور خودرو نصب می شوند. رادارها موشک ضد زره را بلافاصله پس از شلیک شدن و در مسیر رسیدن به خودرو ردگیری می کنند و سنسورهای اپتیکال در بازه زمانی چند میلی ثانیه پیش از برخورد، آن را شناسایی و فرمان شلیک پرتابه های سامانه را صادر می کنند. این سامانه می تواند راکت و موشک های شلیک شده را ردگیری کرده و برای اعمال بیشترین تاثیر به ضعیف ترین نقطه آن ها حمله کند.

http-s://www.aparat.com/v/eZgRQ

اما چرا پرتابه ها به سمت پایین شلیک می شوند؟ زیرا یک مشکل سامانه های حفاظت فعال دیگر این است که بدون در نظر گرفتن امکان حضور نیروهای خودی و یا حتی غیر نظامیان در اطراف خودرو نظامی یا تانک، پرتابه ها را به سمت بیرون شلیک می کنند. با استفاده از این روش در عین حفاظت از خودرو یا تانک، ریسک ایجاد تلفات ناخواسته به حداقل می رسد.

پرده آهنین
ارتش آمریکا این سامانه را در سال 2013 بر روی هاموی آزمایش کرده است و به ادعای کمپانی سازنده، پرده آهنین کاملا موفق عمل کرده است. آمریکا در حال حاضر در حال آزمایش این سامانه بر روی خودرو استرایکر است.

   #سامانه #خودرو #ارتش آمریکا #طالبان

محتوای خبر «پرده آهنین خودروهای نظامی آمریکا را در مقابل موشک های ضد تانک مقاوم خواهد کرد» را در سایت «گجت نیوز» ببینید