تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
مولود چاووش اوغلو

وزیر خارجه ترکیه در سخنرانی در نشست سازمان همکاری اسلامی در استانبول گفت این سازمان اجازه تغییر وضعیت قدس را نمی دهد.

به گزارش مشرق، نشست ویژه مقدماتی سازمان همکاری اسلامی برای بررسی وضعیت قدس در سطح وزیران در شهر استانبول آغاز شد.

«مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه در سخنرانی آغازین این نشست تاکید کرد که باید مانع دنباله روی دیگر کشورها از تصمیم آمریکا در انتقال سفارتخانه از تل آویو به قدس شوند.

چاووش اوغلو گفت سازمان همکاری اسلامی در این نشست اضطراری تاکید می کند که اجازه تغییر وضعیت قدس را نخواهد داد.

وی با بیان اینکه برخی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی که در نشست امروز نیز حضور دارند، در مجمع عمومی سازمان ملل علیه فلسطین رای داده یا از حمایت از آن خودداری کردند، از تمام اعضا خواست تا از تصمیم واشنگتن پیروی نکنند.

وزیر خارجه ترکیه اضافه کرد: «ما (سازمان همکاری اسلامی) باید اطمینان حاصل کنیم که مقامات اسرائیل و نظامیان صهیونیست که سلاح هایشان را به سمت مردم بی دفاع فلسطین نشانه می روند، به حساب اعمال خود رسانده شوند».

چاووش اوغلو با بیان اینکه کشورهای اسلامی در این نشست حاضر شده اند تا در حمایت از قدس فریاد سردهند، تاکید کرد هرگز تصمیم یکجانبه آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به پایتختی رژیم صهیونیستی را نمی پذیرند.

رئیس دوره ای سازمان همکاری اسلامی اضافه کرد: «اسرائیل عامدانه فلسطینیان را تحریک کرده و سرعت تجاوز نظامی علیه مردم بی دفاع غزه را افزایش داد».

روز دوشنبه همزمان با برگزاری جشن صهیونیست ها برای انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی، هزاران فلسطینی در نقاط مختلف کرانه باختری و مرز نوار غزه تظاهرات اعتراض آمیز برگزار کردند که نظامیان صهیونیست نیز به سمت آنها تیراندازی کرده و دستکم 60 نفر را شهید و بیش از 2700 نفر را زخمی کردند.

دسامبر سال گذشته بود که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در اقدامی یکجانبه ضمن به رسمیت شناختن قدس اشغالی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، اعلام کرد که سفارتخانه کشورش را از تل آویو به این شهر مقدس منتقل می کند.

این اقدام، اعتراض ها و مخالفت های بین المللی را درپی داشته و بسیاری از کشورهای جهان از جمله انگلیس، فرانسه، آلمان و ژاپن اعلام کردند که از این تصمیم واشنگتن تبعیت نخواهند کرد و تا زمان تأسیس دولت فلسطینی در چارچوب راهکار دو دولتی، سفارتخانه خود را منتقل نمی کنند.

منبع: فارس

   #ترکیه #واشنگتن #استانبول #پایتخت #ژاپن #سازمان ملل #تیراندازی #اسرائیل #آلمان #رئیس جمهور

محتوای خبر «چاووش اوغلو: سازمان همکاری اسلامی اجازه تغییر وضعیت قدس را نمی دهد» را در سایت «مشرق نیوز» ببینید