تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
هژمونی دلار، سلاح اصلی آمریکا در پیشبرد تحریم ها علیه ایران تصمیم دولت آمریکا به وضع تحریم های جدید علیه ایران و شرکت ها و کشورهای طرف همکاری تجاری این کشور، نشان دهنده هژمونی دلار بر اقتصاد جهانی از مالیه بین المللی گرفته تا تجارت جهانی و سرمایه گذاری است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در ماه جاری میلادی تصمیم به خروج از توافق هسته ای ایران گرفت و این موضوع مهم را در ذهن شرکت های اروپایی مطرح ساخت که اگر آنها تجارت با ایران را ادامه دهند، ممکن است با مجازات های دولت آمریکا مواجه شوند.

شرکت نفتی توتال، شرکت بیمه آلیانز و شرکت کشتیرانی مرسک از جمله شرکت های اروپایی ای هستند که از احتمال خروج از ایران سخن گفته اند.

رهبران اروپایی در تلاش اند تا از طریق حفاظت از منافع شرکت های خود در زمینه تجارت با ایران توافق هسته ای را حفظ کنند، اما بسیاری از شرکت ها و تحلیلگران از احتمال آسیب پذیری شرکت هایی که در نظام مالی آمریکا یا در قالب معاملات دلاری فعالیت می کنند سخن می گویند.

اصلی ترین ابزار مالی آمریکا برای پیشبرد تحریم ها دلار است که تقریبا تمام جنبه های تجارت بین المللی را تحت سیطره خود دارد.

پیتر کینسلا، تحلیلگر ارشد کامنولث بانک استرالیا در این باره گفت: «هیچ شرکت یا بانکی با علم به اینکه ممکن است با تحریم های آمریکا مواجه شود با ایران معامله نخواهد کرد.» وی افزود: «دولت آمریکا شما را از تامین مالی دلاری محروم می کند و این یک کابوس خواهد بود، زیرا آمریکا رایج ترین ارز جهان را در اختیار دارد.»

در طی سال های متمادی دولت های خارجی در تلاش بوده اند تا به وابستگی خود به دلار خاتمه دهند، اما موفق به انجام این کار نشده اند. این همان عاملی است که می تواند تلاش های بین المللی برای حفظ روابط تجاری با ایران را با دشواری مواجه سازد.

در این گزارش نگاهی داریم به 4 شاهراه اصلی ای که دلار از طریق آنها بر اقتصاد جهانی تسلط یافته است:

ذخایر ارزی بانک های مرکزی:

بیش از 60 درصد ذخایر ارزی 11 تریلیون دلاری جهان که بانک ها از آنها برای تسویه مطالبات بین المللی و مداخله در بازارهای ارزی استفاده می کنند به دلار نگهداری می شود. هرچند پس از یک دوره طولانی تضعیف ارزش دلار، سهم این ارز از ذخایر ارزی جهان به پایین ترین رقم 4 سال گذشته رسیده، اما بر اساس آمارهای صندوق بین المللی پول، سهم ارز رقیبی همچون یوان چین از ذخایر ارزی کشورها خیلی بیش از یک درصد نیست.

صدور فاکتور و پرداخت های بین المللی:

دلار همچنان مهمترین ابزار پرداخت در معاملات بین المللی است و بر اساس آمارهای بانک تسویه حساب های بین المللی، در سال 2016، 88 درصد کل معاملات جهان به دلار انجام شده است. آمارهای یورواستات نشان می دهد که بیش نیمی از کل کالاهای وارداتی به اتحادیه اروپا در سال 2016 به دلار فاکتور شده بودند که این آمار در مورد معاملات نفت و فرآورده های نفتی 85.5 درصد بوده است.

قیمت گذاری کالاهای خام:

کالاهای خام و اولیه ای نظیر نفت و طلا معمولا به دلار آمریکا ارزش گذاری می شوند. تحلیلگران برآورد می کنند که 80 درصد از کل نفت معامله شده در جهان به دلار ارزش گذاری می شود. چین در تلاش است تا قیمت گذاری نفت به یوان چین را رواج دهد و به همین منظور اقدام به ایجاد یک بورس انرژی در شانگهای به یوان کرده است. اما به دلیل عدم تمایل تولید کنندگان حاشیه خلیج فارس به قیمت گذاری نفتشان به ارزهای غیردلاری، معاملات نفتی به یوان هنوز رواج چندانی نیافته است.

سرمایه گذاری های بین المللی:

بر اساس آمارهای یورواستات، در پایان سه ماهه دوم سال 2017، نزدیک به نیمی از کل مطالبات بین المللی، یعنی رقمی بالغ بر 13.950 تریلیون دلار به دلار آمریکا تقویم شده بود. آمریکا بزرگترین دریافت کننده و ارسال کننده سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان است به نحوی که در سال 2016 حجم ورود و خروج سرمایه به این کشور به ترتیب 391 و 300 میلیارد دلار بوده است.

انتهای پیام/161

   #چین #توافق هسته ای #دلار آمریکا #خلیج فارس #تقویم #استرالیا #بورس #اتحادیه اروپا

محتوای خبر «هژمونی دلار، سلاح اصلی آمریکا در پیشبرد تحریم ها علیه ایران» را در سایت «تسنیم» ببینید