تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان

با اجرای طرح یکسان سازی نرخ ارز از سوی دولت، اکنون زمزمه های آغاز به کار مجدد صرافی ها با مکانیزم های جدید شنیده می شود؛ البته بازار ارز هم آرام شده و تاکنون هشت میلیارد دلار توزیع شده است.

دلار

به گزارش داد، اجرای یکسان سازی نرخ ارز از بیست و یکم فروردین ماه آغاز شده است و با اجرای آن، دولت در کنار اعلام قیمت چهار هزار و ۲۰۰ تومانی برای نرخ ارز، برخی سیاست های دیگر را نیز اعمال کرده که دامنه آن از برخی تغییرات در اختصاص ارز تا ایجاد محدودیت در کار صرافی ها کشیده می شود؛ اما شاید بیش از هر چیز دیگری، موضوع اختصاص ارز مسافری و نیز محدودیت کار صرافی ها، توجه همه را به خود جلب کرده است.

در این میان، صرافی ها از ادامه کار مطابق با روال قبلی منع شدند و البته برخی از آنها، شاید حقشان این بود که چنین محدودیت هایی برای آنها اعمال شود. بدترین عملکرد را اتفاقا، همان صرافی هایی داشتند که در بحبوحه ارزی، تحرکات ناموزونی را در بازار ارز رقم زدند و بنابراین زمینه ساز برخی از نابسامانی ها در بازار ارز شدند.

اکنون صرافی ها تنها چند عملکرد محدود آن هم در سامانه نیما دارند. سامانه ای که دولت برای رصد شفاف اطلاعات معاملات ارز راه اندازی کرده و به نظر بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران، وضعیت مساعدی را در بازار ارز رقم زده است. اکنون این سامانه اجازه کار محدود را به صرافی ها آن هم در یک فضایی شفاف داده است و به خصوص در حوزه خرید و فروش های ارز صادرکنندگان به واردکنندگان، صرافی ها را به بازی گرفته است.

«نیما» تاکنون در بازار ارز چه کرده است؟

آنگونه که ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی می گوید: سامانه نیما در ابتدای فعالیت، شاهد استقبال خوبی از جانب بازیگران بازار ارز است گفت: بانک ها و صرافی ها به عنوان بازیگران اصلی این سامانه باید به جایگاه خود اشراف داشته باشند و با توجه به نقش موثر خود به ایفای فعالیت بپردازند و زمینه تقویت این سامانه را به عنوان ابزاری برای ثبات بازار ارز فراهم کنند؛ این در حالی است که در چهار دهه گذشته به دلیل عدم اشراف کامل در بازار ارز شاهد نوسانات و تلاطماتی در بازار ارز بودیم که خوشبختانه با فعالیت سامانه نیما اشراف همه جانبه بر بازار ارز در حال وقوع است.

وی به این نکته هم اشاره کرد که سامانه نیما در طول زمان می تواند عملکرد خود را نشان دهد و بانک مرکزی از هرگونه نقد و پیشنهاد در این زمینه با هدف ارتقای عملکرد سامانه نیما استقبال می کند؛ در عین حال، بانک ها و صرافی ها برای حضور و فعالیت در سامانه نیما باید تحرک بیشتری داشته باشند؛ اگرچه در این مدت بانک ها فعالیت مناسبی در سامانه نیما داشته اند و انتظار می رود همسو با آنها، صرافی ها نیز با تحرک بیشتری در این طرح به فعالیت بپردازند.

احتمال بازگشت به کار صرافی ها در بازار

به هرحال اکنون نقش آفرینی صرافی ها در بازار ارز بیشتر محدود به سامانه نیما شده است. گزارش های میدانی

   #سامانه #بانک مرکزی #نرخ ارز #رئیس کل بانک مرکزی

محتوای خبر «احتمال آغاز به کارمجدد صرافی ها/توزیع۸میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰تومانی» را در سایت «داد» ببینید