تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
واعظ آشتیانی: ایران باید با دیپلماسی قوی عربستان را بایکوت کند مدیرعامل پیشین باشگاه استقلال معتقد است عربستان با تشکیل اتحادیه کشورهای غرب آسیا برای انتخابات آینده کنفدراسیون آسیا برنامه دارد.

امیررضا واعظ آشتیانی در خصوص تشکیل اتحادیه کشورهای غرب آسیا از سوی عربستان به همراه ۱۲ کشور دیگر، گفت: ابتدا فدراسیون فوتبال باید از طریق فیفا از اختیارات کنفدراسیون فوتبال آسیا اطلاع کسب کند. همچنین از نظر حقوق بین الملل اساسنامه فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا مورد بررسی قرار بگیرد که این اختیار وجود دارد تا برخی کشورها به همراه چند کشور اتحادیه تشکیل دهند. اگر این اجازه وجود نداشته باشد آن وقت ایران می تواند به AFC شکایت کند.

وی ادامه داد: کنفدراسیون فوتبال آسیا باید در این خصوص موضعش را اعلام کند که چنین اختیاری وجود دارد یا نه. اگر مدعی است این موضوع قانونی است باید مستند بگوید که موضوع از چه قرار است. الان در زمینه های مختلف مثل فوتبال، اقتصاد و صنعت سازمان های مردم نهاد فعالیت دارند و در جهت توسعه فعالیت های شان با ارگان های بین المللی همکاری می کنند. اگر این اتحادیه به عنوان NGO بخواهد فعالیت داشته باشد در صورتی که هدف سیاسی نداشته باشد نمی توان به تشکیل آن ایرادی گرفت.

مدیرعامل پیشین باشگاه استقلال در پاسخ به این سؤال که فدراسیون فوتبال برای مقابله با چنین تحرکاتی چه باید کند، گفت: فدراسیون ایران باید به این موضوع منطقی ورود کند و با کشورهای مختلف از جمله سوریه، لبنان، قطر و... مذاکره کند. حتی پای کشورهای شرق آسیا را هم به این موضوع باز کند و به آنها بگوید که عربستان با تشکیل اتحادیه کشورهای غرب آسیا برای انتخابات آینده کنفدراسیون آسیا برنامه دارد، چون عربستانی ها با پول زیادی که دارند راه تطمیع کردن افراد را خوب بلد هستند. ایران باید یارگیری کرده و با دیپلماسی قوی عربستان را بایکوت کند.

واعظ آشتیانی در خصوص این موضوع که عربستان قصد دارد با تشکیل چنین اتحادیه ای نبرد با ایران و دیگر مخالفان سیاسی شان را به ورزش هم بکشاند، تصریح کرد: ما نمی توانیم این موضوع را ثابت کنیم، چون آنها پول و نفوذ زیادی دارند. ما بهترین موضوعی که می توانیم دخالت سیاست در ورزش را از سوی عربستانی ها مطرح کنیم این مسئله است که سه سال است در ایران با نمایندگان ما بدون دلیل قانع کننده ای بازی نمی کنند. فیفا هم قاطع برخورد نمی کند. چطور در مورد امارات رأی به برگزاری بازی نمایندگان شان در کشورمان دادند، ولی عربستان به راحتی همه را تطمیع می کند؟ متأسفانه فدراسیون فوتبال ما هم نتوانسته در این سه سال این رأی را برگرداند.

   #فوتبال آسیا #کنفدراسیون فوتبال آسیا #فدراسیون فوتبال #باشگاه استقلال #استقلال #انتخابات #امارات #قطر

محتوای خبر «واعظ آشتیانی: ایران باید با دیپلماسی قوی عربستان را بایکوت کند» را در سایت «یک ورزش» ببینید