تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 103
پس از انتشار نتایج انتخابات مجلس عراق و صدرنشینی جریان صدر و ائتلاف فتح از حامیان اصلی حشدالشعبی، تحلیلهای مختلف و بعضا متضادی درمورد نخست وزیری آینده عراق از اینکه ائتلاف صدر متحد ایران است یا امریکا در فضای مجازی منتشر شد.

285170_137.jpg


گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو-حمزه خسروی؛ انتخابات پارلمانی عراق در روز شنبه ۲۲ اردیبهشت برگزار شد. دومین انتخابات پس از خروج امریکا از عراق و چهارمین رفراندوم از دوران سقوط صدام.نظام انتخاباتی عراق یک نظام پارلمانی است. به این معنی که مردم نمایندگان پارلمان را انتخاب می کنند و نمایندگان پارلمان اقدام به انتخاب رئیس جمهور، نخست وزیر و رئیس مجلس به صورت مستقیم یا غیرمستقیم می کنند.

اما نظام پارلمانی عراق با نظام های پارلمانی کلاسیک متفاوت است و پست های سیاسی کشور بین گروه ها تقسیم شده است. به این صورت که رئیس جمهور از بین کردها، نخست وزیر از بین شیعیان و رئیس مجلس از بین اهل سنت انتخاب می شود. در انتخابات پارلمانی اخیر ۳۲۹ کرسی وجود داشت و هر ائتلافی که بتواند نصف به اضافه یک کرسی (۱۶۵) را کسب کند می تواند پست های سیاسی را از بین گزینه های مطلوب خود انتخاب کند.
این دوره انتخابات عراق نیز مانند هر سه دوره قبل هیچ کدام از گروه ها موفق به کسب اکثریت نشدند و بنابراین مجبورند دولت ائتلافی تشکیل دهند.کاربران فضای مجازی در ایران به انتخابات عراق واکنش های متفاوتی داشتند. کاربری در صفحه شخصی اش با اشاره به چیزی مهمتر از نتایج انتخابات نوشت:
مقتدی صدر ایرانی یا امریکایی مساله این است!/ آرایش سیاسی پارلمان جدید چگونه خواهد بود؟
عنابستانی هم با اشاره به تبلیغات گسترده جریان صدر توسط گروه های مختلف و نتیجه ای که حاصل شد گفت:
مقتدی صدر ایرانی یا امریکایی مساله این است!/ آرایش سیاسی پارلمان جدید چگونه خواهد بود؟
در اینجا با توجه به نتایج نهایی انتخابات که البته هنوز تأیید نشده است تمامی گروه ها به همراه تعداد آرای کسب شده ای آن ها را بررسی خواهیم کرد:
ائتلاف سائرون با ۵۴ رأی: بدنه ی اصلی این ائتلاف را جریان صدر به رهبری مقتدی صدر تشکیل می دهد؛ اما احزاب دیگری نیز در این ائتلاف حضور دارند که مهم ترین آن ها حزب کمونیست عراق و حزب الدوله العادله است.سائرون در این انتخابات در اکثر استان ها بیشترین کرسی ها را از آن خود کرد و پیروزی چشمگیری را به دست آورد. سائرون که خود را تکنوکرات می دانند معتقدند که قبل از هر چیزی باید در انتخاب افراد به مهارت های آنان توجه شود نه احزاب سیاسی آن ها و مذهب آن ها. جریان صدر در انتخابات اخیر با تأکید بر هویت شیعی و عربی خود توانستند طرفداران زیادی به خصوص در بین جوانان به دست آورند.

هرچند ائتلاف سائرون بیشترین شمار آرا و کرسی ها را به دست آورده است؛ اما تصدی منصب ریاست دولت آینده عراق از سوی شخصیتی از این ائتلاف با دشواری هایی روبرو است و فاکتور های داخلی و خارجی بسیاری بر این مهم تأثیرگذارند.تجربه تشکیل چند دولت پیشین در عراق این مسئله را به اثبات رسانیده است که پیروزی یک ائتلاف با بیشترین شمار کرسی ها حتماً به تشکیل دولت از سوی این ائتلاف و تصدی منصب نخست وزیری از سوی رهبر آن نخواهد انجامید و تلاش های ناکام ایاد علاوی به عنوان پیروز انتخابات پارلمانی ۲۰۱۰ و نوری المالکی در انتخابات ۲۰۱۴ اثباتی بر این ادعا است.
کاربری در مورد گرایشات عجیب مقتدی صدر در عراق و اظهارات وی نوشت:
مقتدی صدر ایرانی یا امریکایی مساله این است!/ آرایش سیاسی پارلمان جدید چگونه خواهد بود؟
در پایان این نکته قابل ذکر است که برخلاف برخی جوسازی ها در روز های اخیر صدری ها هرچند انتقاداتی به نوع عملکرد جمهوری اسلامی در برخی بازه ها داشته اند، اما صد ها برابر این انتقادات را به آمریکا وارد می کنند و نمی توان آن ها را ضد ایرانی نامید. بلکه در طول سالیان طولانی هم شخص مقتدی صدر و هم جریان صدر همکاری های بسیاری با جمهوری اسلامی داشته است.
یغما هم با اظهارنظر یکی از فعالین رسانه ای ایران درمورد نگاه مقتدی صدر به سیاست نوشت و گفت:
مقتدی صدر ایرانی یا امریکایی مساله این است!/ آرایش سیاسی پارلمان جدید چگونه خواهد بود؟
نسرین تخیری با اشاره به اولین اظهارنظر مقتدی صدر پس انتخابات درمورد امریکا نوشت:
مقتدی صدر ایرانی یا امریکایی مساله این است!/ آرایش سیاسی پارلمان جدید چگونه خواهد بود؟
ائتلاف فتح با ۴۹ رأی: این ائتلاف با محوریت ابو حسن العامری و حزب بدر تشکیل شد. بدنه ی اصلی ائتلاف فتح را حشد الشعبی تشکیل می دهد و بسیاری از گروه هایی که به فرمان مرجعیت در زیرمجموعه ی بسیج مردمی با داعش می جنگیدند در این ائتلاف حضور دارند که ازجمله مهم ترین آن ها حزب الله عراق، مجلس اعلای اسلامی، کتائب امام علی و ... هستند.
هرچند ائتلاف فتح بیشترین آراء را به دست نیاورد، اما با مقایسه ی آرای افراد حاضر در این ائتلاف با دوره ی قبل متوجه افزایش چندین برابری آرای اعضای ائتلاف فتح خواهیم شد که این خود یک پیروزی برای آن ها محسوب می شود. البته این آرای بالا در حالی رقم خورد که آمریکا و عربستان با صرف هزینه های هنگفت تبلیغاتی درصدد بودند که این نیروی ارزشمند را به حاشیه برانند.
علیرضا اعتمادی هم با اشاره به پیروزی چشمگیر نتایج برای هادی العامری و دشمنان جدی امریکا در عراق نوشت:
مقتدی صدر ایرانی یا امریکایی مساله این است!/ آرایش سیاسی پارلمان جدید چگونه خواهد بود؟
3- ائتلاف النصر و الاصلاح با ۴۲ رأی: چهره ای اصلی این ائتلاف حیدر العبادی است که در این انتخابات احزاب و گروه های بسیاری را با خود همراه داشت. ازجمله ی چهره های معروف این ائتلاف ابراهیم جعفری، وزیر امور خارجه عراق، حسین شهرستانی، وزیر آموزش عالی، خالد العبیدی، وزیر دفاع سابق عراق، عبداللطیف الهمیم، رئیس دیوان وقف سنی، هستند. هرچند این ائتلاف اکثریت آن را شیعیان تشکیل می دهند، اما با توجه به شعار ها و تفکرات تشکیل دهنده ی این ائتلاف ازجمله شخص حیدر العبادی برخی گروه ها و افراد سنی نیز در آن حضور دارند.
۴-ائتلاف دولت قانون با ۲۵ رأی: این ائتلاف به ریاست نوری مالکی معاون رئیس جمهور و نخست وزیر سابق عراق متشکل از تعدادی از جنبش ها و جریان ها و شخصیت های سیاسی عراق است. هسته ی اصلی این ائتلاف را شیعیان تشکیل می دهند، اما برخی گروه های اهل سنت نیز در آن حضور دارند. هرچند در ابتدا زمزمه های از ائتلاف دوباره ی دولت قانون با عبادی در ابتدا به گوش می رسید، اما بعد از مدتی مشخص شد که دولت قانون و عبادی بازهم به صورت جداگانه حضور خواهند داشت.
یکی از خبرنگاران بی بی سی با اشاره به رای نوری المالکی که بیشترین آرا را در میان شخصیتهای عراقی به دست اورد نوشت:
مقتدی صدر ایرانی یا امریکایی مساله این است!/ آرایش سیاسی پارلمان جدید چگونه خواهد بود؟
5-حزب دمکرات کردستان با ۲۱ کرسی: حزب دمکرات کردستان به ریاست بارزانی است و بیشترین اقدامات را برای استقلال کردستان انجام داده است. این حزب بازهم طبق معمول از استان هایی که پایگاه سنتی اش است یعنی اربیل و دهوک بیشترین آراء را کسب کرد و در سایر مناطق کردنشین نیز تعدادی کرسی را به دست آورد. هرچند بسیاری از تحلیل گران معتقد بودند که شکست پروژه جدای اقلیم کردستان از عراق باعث افت آرای حزب دمکرات شود، اما این اتفاق نیفتاد؛ و توانست کرسی های قابل قبولی را به دست آورد و این در حالتی بود که به دلیل مشکلاتی که با دولت مرکزی داشت انتخابات در کرکوک را نیز تحریم کرده بود.
دانیال ایمانی از فعالین کردستان ایران هم با اشاره به نتایج انتخابات در کردستان عراق گفت:
مقتدی صدر ایرانی یا امریکایی مساله این است!/ آرایش سیاسی پارلمان جدید چگونه خواهد بود؟
6-حزب الوطنیه با ۲۱ کرسی: اکثریت این ائتلاف را اهل سنت تشکیل می دهد؛ و افرادی مانند سلیم الجبوری، رئیس پارلمان، صالح المطلک و ایاد اعلاوی، معاون فعلی رئیس جمهور عراق، در آن حضور دارند.بازهم مثل سه دوره ی قبل ریاست بزرگ ترین ائتلاف اهل سنت به ایاد علاوی که شخصیتی شیعه است رسیده است. این مسئله به دلیل تفکرات و اقدامات علاوی در ۱۳ سال گذشته تبدیل به یک مسئله ی عادی شده است.
این حزب انتظار کرسی های بیشتری را داشت، اما در بسیاری از استان های سنی مذهب ائتلاف های کوچک تر و ائتلاف نصر با جذب آرای اهل سنت باعث کاهش آرای این ائتلاف شدند.

۷- ائتلاف الحکمه با ۲۰ کرسی: این حزب به ریاست روحانی معروف شیعه سید عمار حکیم تشکیل شده است. حکیم حدود یک سال پیش و بعدازآن که با مجلس اعلای اسلامی عراق به اختلاف خورد تصمیم گرفت که از آن ها جدا شود و حزب حکمت ملی را تشکیل دهد. حکمت ملی با به دست آوردن ۲۰ کرسی در اولین دور حضور خود در انتخابات پارلمان و آن هم بدون ائتلاف با هیچ گروهی نشان داد که جریانی تأثیرگذار بر آینده عراق خواهد بود.
پیج دیگری هم با انتشار تصویر دیدار عمار حکیم و مقتدی صدر درخصوص احتمال ائتلاف این دو گروه در مجلس نوشت و گفت:
مقتدی صدر ایرانی یا امریکایی مساله این است!/ آرایش سیاسی پارلمان جدید چگونه خواهد بود؟

۸-اتحادیه میهنی کردستان با ۱۹ کرسی: این حزب کُردی که رقیب سنتی حزب دمکرات کردستان محسوب می شود توانست اکثر کرسی های خود را از جایگاه سنتی اش یعنی استان سلیمانیه به دست آورد و در سایر استان های کردنشین نیز کرسی هایی را به دست آورد. با ۱۹ کرسی را به دست آورد. به نظر می رسد در برخی حوزه ها از جمله سلیمانیه مردم با نا امید شدن از حزب کردی رقیب یعنی گوران (جنبش تغییر) دوباره به اتحادیه ی میهنی روی آورده اند و این مسئله باعث کاهش کرسی های گوران به ۶ و افزایش کرسی های اتحادیه میهنی شده است.
۹-القرار با ۱۳ کرسی: ریاست این ائتلاف از اهل سنت با اسامه نجیفی معاون رئیس جمهور عراق بود؛ و چهره ی جنجالی این ائتلاف نیز خمیس خنجر بود. این ائتلاف سنی که در بازه های مختلف نشان داده اند که معتقد به ایجاد فدرالیسمی مانند آنچه کرد ها دارند برای اهل سنت هستند.
افراد شاخص این ائتلاف در زمان حمله ی داعش نیز کارشکنی های علیه دولت مرکزی انجام دادند. درمجموع باوجود تمامی تبلیغاتی که این ائتلاف با حمایت برخی کشور های منطقه انجام داد تنها ۱۳ کرسی به دست آورد. در باب اهمیت شکست این ائتلاف همین بس که رسانه ها خمیس خنجر را پدرخوانده ی گروه های تروریستی در عراق و صدام دوم لقب می دهند.
۱۰-سایر ائتلاف ها: سایر ائتلاف ها مجموعاً ۵۲ کرسی در پارلمان خواهند داشت که درواقع نقش بسیار تعیین کننده ی در تشکیل بزرگ ترین ائتلاف در انتخابات آینده دارند. به طور خلاصه آرای سایر ائتلاف ها به شرح زیر است: الانبار هویتنا ۶ کرسی/ گوران ۵ کرسی/الجیل الجدید ۴ کرسی/ تحالف بغداد ۳ کرسی /ائتلاف برای دمکراسی ۳ کرسی/ قلعه الجماهیر ۳ کرسی/ ائتلاف عربی در کرکوک ۳ کرسی/ جبهه ترکمان العراق ۳ کرسی/ نینوی هویتنا ۳ کرسی/اراده ۲ کرسی/کفات للتغییر ۲ کرسی/ تمدن ۲ کرسی/عابرون ۲ کرسی/بیارق الخیر ۲ کرسی/ جماعت اسلامی ۲ کرسی/ الاسلامی الکردستانی ۲ کرسی/ الجماهیر الوطنیه ۲ کرسی/ النهج الدیموقراطی ۲ کرسی/ التحالف المدنی الدیمقراطی ۱ کرسی/ تجمع رجال العراق ۱ کرسی/ صلاح الدین هویتتنا ۱ کرسی/حزب مدنی ۱ کرسی
محمدجواد هم خبر از اعتراض 80 نماینده فعلی مجلس عراق که در انتخابات شکست خوردند نوشت و گفت:
مقتدی صدر ایرانی یا امریکایی مساله این است!/ آرایش سیاسی پارلمان جدید چگونه خواهد بود؟
کاربری دیگر درصفحه شخصی اش هم با اشاره به عدم وجود اکثریت مطلق در مجلس بعدی عراق، درخصوص احتمال به دست گرفتن کرسی نخست وزیری گروه های مختلف نوشت:
مقتدی صدر ایرانی یا امریکایی مساله این است!/ آرایش سیاسی پارلمان جدید چگونه خواهد بود؟

   #عراق #انتخابات #رئیس جمهور #رئیس مجلس #فضای مجازی #داعش #امام علی #وزیر دفاع #کردستان عراق #بارزانی

محتوای خبر «مقتدی صدر ایرانی یا امریکایی مساله این است!/ آرایش سیاسی پارلمان جدید چگونه خواهد بود؟» را در سایت «خبرگزاری دانشجو» ببینید