تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
امام جمعه بوشهرنماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: خلیج فارس در جغرافیا و تاریخ عمری حدود ۵۰۰هزار سال دارد، همه اذعان دارند که خلیج فارس محصول یک عملیات درون زمینی به واسطه جوشش آتش فشان در همین منطقه و سرازیر شدن آب های اقیانوس هند به پایین ترین فلات قاره جهان در عهد چهارم دوره زمین شناسی است.

به گزارش ایسنا، آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری که سه شنبه ۱۱ اردیبهشت در همایش ملی علمی فرهنگی خلیج فارس در دانشگاه خلیج فارس بوشهر سخن می گفت، افزود: قطعاً این موضوع علمی نشان می هد خلیج فارس بخشی از سرزمین ایران بوده است و این تحولات زیستی موجب این شده است خاک ایران به آبراهی تبدیل شود که منشأ و کانون تحولات بزرگ سیاسی و حتی علمی و فناوری باشد.

وی با بیان این که از دیرباز و از زمانی که دانشمندان پیرامون تحولات جهان و جغرافیا صحبت کرده اند، خلیج فارس به زبان های مختلف تعبیری داشته است که نشان از فارسی بودن این آبراه دارد، گفت: جغرافیای خلیج فارس در توسعه ایران و سرزمین پارس همیشه تأثیرگذار بوده است. تاریخ دانان بزرگ همگی اعلام کرده اند که این خلیج، خلیجی فارسی است، اما در برهه ای از تاریخ شخصی انگلیسی در یکی از مقاله های خود در یکی از روزنامه های کشورهای عربی یک تشکیک توصیفی بر نام خلیج فارس ایجاد کرد.

او با بیان این که همه تاریخ دانان اعتقاد دارند خلیج فارس فارسی است، اضافه کرد: افرادی که اعتقاد دارند این خلیج فارسی نیست اعتقادشان ریشه در تفکرات انگلیس دارد.

امام جمعه بوشهر افزود: هر چند این آبراه سومین آبراه بزرگ جهان است، اما تعیین کننده ترین آبراه بین المللی در تحولات جهانی است. خلیج فارس را از منظرهای مختلف ازجمله اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و علمی و فناوری می توان بررسی کرد.

او ادامه داد: از منظر اقتصاد، خلیج فارس بی تردید مهم ترین جغرافیای اقتصاد جهان است. همه شما می دانید باارزش ترین جغرافیای اقتصاد، اقتصاد کرانه ای است که می تواند تولید ناخالص ملی و تولید ثروت را در عرصه های مختلف از جمله حوزه گردشگری که نقش مهمی در متن و کرانه دریا دارد، داشته باشد. در حال حاضر برخی از کشورهایی که در آمار به عنوان کشور پیشرفته نام برده می شود، ۵۰ درصد از تولید ناخالص آن ها مبتنی بر اقتصاد دریاپایه است و این می طلبد که بزرگان عرصه اقتصاد طرحی نو برای اقتصاد ایران خصوصاً در جنوب ایران بر اساس اقتصاد دریاپایه داشته باشند.

صفایی بوشهری همچنین به اهمیت گردشگری و نقش دریا در این صنعت اشاره کرد، افزود: اگر گردشگری با مبانی مهم این حوزه که دارای یک سند و افق و نگاه جامع مانند گردشگری فرهنگی، گردشگری تاریخی، گردشگری پزشکی و... همراه باشد و نتیجه آن رشد در عرصه های مختلف باشد، قطعاً می تواند در رشد و توسعه اقتصاد کشور تأثیری شگرف داشته باشد. به همین دلیل است که ما می توانیم با تنظیم سند دانش بنیان و برنامه ریزی صحیح، به شکوفایی اقتصاد براساس آنچه مدنظر مقام معظم رهبری است دست یابیم.

او بیان کرد: استان بوشهر از دیرباز با ۹۳۶ کیلومتر مرز دریایی که ۷۰۷ کیلومتر آن کرانه ای است توانسته نقش مهمی در اقتصاد و سیاست ایفا کند. در سال ۹۰۳ هجری قمری زمانی که کشتی های استعماری به این منطقه حمله کردند، خط مقاومت در این منطقه تشکیل شد و مردمان دلیر بوشهر، شکوه مقاومت آفریدند، چهار بار انگلیسی ها به این منطقه حمله کردند، اما هر چهار بار به همت مردم دلیر و بلندهمت و حمایت های علمای دینی منطقه، این مردم حماسه آفریدند و اکنون جز گورستان هیچ اثری از انگلیسی ها در این منطقه نیست.

وی افزود: این استان شاهد دلاورمردی های بزرگی بوده است و خون های به زمین ریخته آزادگان این منطقه باعث شد تا بوشهر همواره استقلال خود را حفظ کند و اکنون نیز این گونه است و اگر ما یک رییس علی دلواری داشتیم، اکنون هزاران رییس علی دلواری در استان بوشهر وجود دارند که نمونه آن دستگیری ملوانان انگلیسی از سوی سربازان دلیر این مرزوبوم است.

او تاکید کرد: استان بوشهر با توجه به ظرفیت هایی که در حوزه های مختلف مانند گاز، شیلات و گردشگری دارد، می تواند پایلوت توسعه و الگویی برای رونق اقتصادی باشد و این همایش می تواند به دستیابی به این مهم کمک کند.

خلیج فارس یکی از راه های حمایت از کالای ایرانی است

عبدالکریم گراوند ـ استاندار بوشهر ـ نیز در سخنانی در این همایش با بیان این که خلیج فارس به نماد همبستگی، اتحاد و غرور ملی ایران تبدیل شده است، اظهار کرد: غربی ها به خاطر تفرقه افکنی از نام جعلی استفاده می کنند و آرای غلط می دهند.

او با بیان این که موقعیت استراتژیک خلیج فارس یکی از حیاتی ترین مناطق جهان است، خاطرنشان کرد: پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷ معادلات دنیا را تغییر داد و آن رسیدن به استقلال بود.

وی با تاکید بر این که امروزه در خلیج فارس بیش از هر زمان دیگری نیازمند همکاری دسته جمعی همه دولت های منطقه هستیم، افزود: استان بوشهر بیش از همه استان ها در موقعیت ژئوپولتیک با درصد تاتیرگذاری است، در این شرایط و با توجه به موقعیت سیراف وتاریخ آن باید گفت که بوشهر گنجینه خلیج فارس است.

استاندار بوشهر یکی از راه های تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی را رونق گردشگری دانست.

او همچنین از مونسان معاون ـ رییس جمهور ـ خواست تا طرح گردشگری زمستانه را در مجلس و هیات دولت بیشتر پیگیری کند و تاکید کرد: این اتفاق می تواند به اقتصاد جنوب کشور در زمستان آن هم با توجه به سواحل منحصربفرد کمک کند.

گراوند از مسؤولان جهاد دانشگاهی خواست تا دبیرخانه دایمی همایش های خلیج فارس که توسط وزارت ارشاد و مرکز گردشگری جهاددانشگاهی تشکیل شده را به بوشهر منتقل کنند.

خلیج فارس ناموس ملی ایرانیان است

محمدرضا موالی زاده ـ دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور ـ نیز در سخنانی خلیج فارس را به واسطه ویژگی های مهم و ارزشمند آن یک نوع «فرهنگ عمومی» دانست و افزود: این فرهنگ دستوری نیست، بلکه به صورت طبیعی در بستر جامعه شکل می گیرد.

او همچنین خلیج فارس را به واسطه مقبولیتش بین مردم کشور به «ناموس ملی» تشبیه کرد و افزود: نام های تاریخی بین المللی اساس تغییر ناپذیرند، آن ها را میراث معنوی جامعه بشری می دانند.

انتهای پیام

   #خلیج فارس #استان بوشهر #استقلال #امام جمعه #مقام معظم رهبری #هند #کشورهای عربی #مقاله #انگلیس #اقتصاد ایران

محتوای خبر «نقش تعیین کننده خلیج فارس در تحولات بین المللی» را در سایت «ایسنا» ببینید