تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
تربیت جنسی متاسفانه در سالهای اخیر برخی از آسیب های اجتماعی مانند کودک آزاری جنسی افزایش یافته است و برای پیشگیری از این امر، آگاهی والدین ضروری است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، عدم توجه به تربیت جنسی در دوران کودکی و جلوگیری از سوء استفاده های جنسی در این مقطع از زندگی، اثرات بسیار مخربی بر دوران بزرگسالی و زندگی مشترک افراد خواهد داشت. بر این اساس آگاهی والدین و مراقبت از کودکان در دوران کودکی نقش موثری در عدم بروز این اثرات مخرب دارد، هم چنین از آنجا که در سال های اخیر یکی از عوامل اصلی طلاق میان زوجین به دلیل نارضایتی جنسی صورت گرفته است بنابراین سلامت و رضایت جنسی افراد نقش مهمی در رضایت از زندگی مشترک خواهد داشت.

آنچه می خوانید گفتگو با «بیژن براتی» کارشناس ارشد مشاوره، خانواده درمانگر و «فریبا عشقی نژاد» کارشناس ارشد روانشناسی، زوج درمانگر و سکس تراپ، در خصوص اهمیت موضوع تربیت جنسی در کودکی و سلامت جنسی در بزرگسالی است.

مساله تربیت جنسی یک "تابو" نیست

بیژن براتی کارشناس ارشد مشاوره، خانواده درمانگر در گفت وگو با خبرنگار ایمنا اظهار می کند: تربیت جنسی کودکان از انواع مهم تربیت است که متاسفانه از نظر برخی والدین مغفول می ماند چراکه احساس می کنند طرح مسایل جنسی با کودکان دارای تاثیرات یا عواقب خاصی است و به همین دلیل برخی خانواده ها این مساله را یک "تابو" یعنی رفتار، گفتار یا امور اجتماعی نکوهش پذیر می دانند و در این حالت کودکان بدون اینکه به لحاظ جنسی تربیت شده و آموزش دیده باشند مورد هجوم آسیب های جنسی قرار می گیرند.

این خانواده درمانگر در خصوص تعریف تربیت جنسی می افزاید: اگر بخواهیم تعریفی از تربیت جنسی داشته باشیم باید بگوییم مسایلی مانند ارایه اطلاعات درست، آموزش روش ها، اعتقادات و باورها درباره روابط و هویت جنسی و تربیت مهارت های تصمیم گیری در افراد، همگی در موضوع تربیت جنسی جای می گیرد و این بدین معنی است که اگر تربیت جنسی در یک کودک به درستی شده انجام شده باشد نگاه او به جنسیت خود نگاهی کامل تر و بهتر خواهد بود و در آینده، نقش جنسی خود را به خوبی و بدون مشکل ایفا خواهد کرد.

این مشاور خانواده با اشاره به اینکه پنج هدف برای لزوم تربیت جنسی فرزندان در بین روانشناسان مطرح است، می گوید: یکی از اهداف تربیت جنسی این است که فرد، آگاهی و لذت بردن از جنسیت خود را تجربه کند یعنی دختر از دختر بودن خود و پسر از پسر بودن خود لذت ببرد و این یکی از اهداف مهم در تربیت جنسی است.

براتی با تاکید بر اینکه هدف دیگر این نوع تربیت، ایجاد نگرش مثبت همراه با ارج نهادن به ارزش ها و چارچوب های صحیح در فرد است، می گوید: این امور باعث می شود تا فرد نسبت به قضاوت ها و رفتارهایی که متناسب با جنسیت خود دارد بتواند رفتار درستی داشته باشد.

این روانشناس خانواده با تاکید بر اینکه ایجاد اعتماد به نفس و عزت نفس یکی دیگر از اهداف تربیت جنسی است، ادامه می دهد: اگر فردی نسبت به جنسیت خود اعتماد به نفس داشته باشد هیچ گاه حاضر نیست که جنسیت خود را در اختیار اهداف غیرمنطقی و غیرشرعی دیگران قرار دهد.

تربیت جنسی، رفتار جنسی مسوولانه را می آموزد

براتی تصریح می کند: این نوع تربیت به فرد آموزش می دهد که در روابط فردی خود رفتاری مسوولانه با محوریت جنسی داشته باشند اما متاسفانه گاهی در جامعه دیده می شود که زنان یا دختران مورد آزارهای جنسی قرار می گیرند و زیرا یاد نگرفته اند در روابط فردی خود به خصوص در رابطه با مردان چگونه حریم ها را حفظ کنند و یا مردان یاد نگرفته اند که در روابط فردی خود با جنس مخالف چه رفتاری باید داشته باشند.

این مشاور خانواده با بیان اینکه توجه به تربیت جنسی به فرد آموزش می دهد که در ارتباطات خود متوجه تمام مسایل باشد و مورد سوءاستفاده قرار نگیرد، تاکید می کند: این فرد یاد می گیرد که نباید دیگران را مورد سوءاستفاده قرار دهد و همین باعث می شود که از اتفاقاتی که در جامعه می افتد و معمولا در رسانه ها مطرح می شود مانند مورد آزار و اذیت قرار گرفتن کودکان توسط بزرگانی که خودشان نیز در دوره کودکی مورد سوءاستفاده قرار گرفته اند، جلوگیری شود.

براتی در خصوص آخرین هدف تربیت جنسی به کودکان می گوید: این آموزش، به کودکان یاد می دهد که از چه حمایت هایی می توانند برخوردار باشد و هم چنین چه توصیه های محرمانه ای را در تربیت جنسی می توانیم به فرد ارایه کنیم که وقتی در محیطی قرار گرفت که والدین در کنار وی نبودند بتواند از خود مراقبت کند.

این خانواده درمانگر با بیان اینکه اولین تجلی غریزه جنسی کودک از سن سه سالگی شروع می شود بنابراین تربیت جنسی نیز باید از همین سن شروع شود، می افزاید: کودک از سه سالگی با دست کاری ناحیه جنسی خود هویت جنسی خود را شناسایی می کند و به جنسیت خود پی می برد به همین دلیل به والدین توصیه می شود که در این سن مراقب کودک باشند و کودک را به دلیل دست زدن به ناحیه جنسی خود مواخذه نکنند چراکه کودک در این سن به پسر بودن یا دختر بودن خود و تفاوت خود با جنس مخالف خود پی می برد و در همین سن نیز باید اتاق کودک از والدین جدا شود و به بحث استحمام و تعویض لباس کودک و لمس کودک بیشتر توجه کرد.

براتی با بیان اینکه در چهار سالگی بچه ها مراقب این موضوع هستند که بدن برهنه آنها را کسی نبیند، می افزاید: در این سن کودک ذاتا مراقب بدن خود خواهد بود اما متاسفانه مداخله بی مورد والدین و گاهی با برهنه کردن کودکان برای استحمام یا تعویض لباس، این حریم را برای او می شکنند و ناخودآگاه به او یاد می دهند که برهنگی بدن اشکالی ندارد.

از بلوغ زودرس در کودک جلوگیری کنیم

وی با بیان اینکه از پنج تا شش سالگی ترشح و رشد هورمون های جنسی شروع می شود اما این ترشح بسیار کند است، اظهار می کند: به همین دلیل در اسلام به شِش سالگی سن تمیز گفته می شود اما متاسفانه بسیاری از والدین به این سن توجهی ندارند و از این سن به بعد است که کودک نباید شاهد صحنه ها یا تحریکات جنسی باشد و اگر کودک در معرض صحنه های جنسی قرار بگیرد این هورمون ها ترشح بیشتری خواهند داشت و باعث بلوغ زودرس در کودک می شود که یکی از مسایل مشکل ساز در نوجوانان است.

براتی در خصوص ویژگی سن هشت سالگی در کودکان می گوید: در این سن کودک از تماشای بدن دیگران لذت می برد و باید در مهمانی ها و جلسات مختلط به بچه ها دقت کرد و مراقبت بود که کودک در معرض صحنه های جنسی قرار نگیرد.

این مشاور خانواده در خصوص سن بلوغ و مراقبت های این سن می افزاید: سن بلوغ در دختران ۱۱ تا ۱۳ سالگی و در پسران در ۱۴ تا ۱۶ سالگی است که غریزه جنسی بیدار شده و هورمون های جنسی، صفات ثانویه جنسی را در کودک ایجاد می کنند و اطلاعات خوبی که والدین در این مرحله به نوجوانان می دهند، می تواند فرزندان را برای ورود به سن بلوغ آماده کند و این آگاهی بخشی بسیار مهم است چراکه از نظر روانشناسان بلوغ، یک بحران است و نوجوانان باید آن را به درستی طی کنند.

وی با تاکید بر اینکه غریزه جنسی نباید زودتر از موعد در کودک بیدار شود، می گوید: متاسفانه غریزه جنسی در برخی خانواده ها به دو روش در کودک بیدار می شود که یکی به روش کشف و دیگری به روش یادگیری است.

براتی در تعریف شیوه ها بیدار شدن غریزه جنسی در کودکان تصریح می کند: کشف به وسیله یک اتفاق ناخودآگاه و به دلیل سهل انگاری بزرگسالان اتفاق می افتد برای مثال دستکاری ناحیه جنسی کودک یا لمس های مکرر در شستشوی بیش از حد مادران وسواسی، استفاده از لباس های سفت و چسبان، بدخوابیدن ها و بی توجهی در زمان استحمام است که باید این موضوع توسط والد همجنس انجام شود و والدین این کار را با لباس انجام دهند که این موارد باعث کشف غریزه جنسی توسط کودک می شود.

این مشاور خانواده در توضیح روش دوم بیداری غریزه جنسی تصریح کرد: بیداری غریزه جنسی از طریق یادگیری است در این موضوع نیز باید والدین رعایت کنند که کودکان در معرض افراد منحرف در پارک ها، مدارس، کوچه ها یا در سرویس مدارس و فضاهایی چون باشگاه ها، استخرها قرار نگیرند و به تمام مکان هایی که کودک با دیگر افراد در تماس است، توجه کنند تا مورد آموزش نادرست افراد منحرف یا سوء استفاده توسط آنان قرار نگیرد.

براتی در خصوص سهل انگاری والدین که معمولا به صورت غیرعمدی است، می گوید: والدینِ غافل می توانند باعث بیداری جنسی در کودک شوند، والدینی که در بحث پوشش خود و روابط جنسی خود مراقبت کافی را ندارند در این زمینه باید از ورود کودکان به اتاق خواب والدین یا شوخی های بی مورد در حضور کودک پرهیز کنند، هم چنین باید به کودکان اجازه گرفتن قبل از ورود به اتاق پدرومادر را آموزش داد تا در هنگام خواب و بیدار شدن صبح و تعویض لباس حتما باید اجازه بگیرند، هم چنین والدین باید به طرز پوشش و آرایش خود در حضور کودک و صحبت های ردوبدل شده توجه بسیاری داشته باشند.

دوران بلوغ، زمان جهت گیری جنسی افراد است

فریبا عشقی نژاد کارشناس ارشد روانشناسی، زوج درمانگر و سکس تراپ در گفت وگو با خبرنگار ایمنا در خصوص تاثیرات بی توجهی به موضوعات جنسی در کودکی و نوجوانی اظهار می کند: کودکانی که مورد سوءاستفاده جنسی قرار می گیرند معمولا از نظر اعتماد به نفس شرایط بسیار بدی را طی می کنند و همواره احساس حقارت، اضطراب، افسردگی و احساس گناه دارند.

این زوج درمانگر با بیان اینکه افرادی که مورد سوءاستفاده قرار می گیرند حس ارزشمندی ندارند، می افزاید: چنین کودکانی فکر می کنند خودشان مقصر هستند و این امر بر سلامت روان آنها تاثیر منفی می گذارد و در سنین بالاتر اتفاقات خاصی برای این دسته افراد می افتد.

این سکس تراپ با بیان اینکه زمان بلوغ جهت گیری جنسی برای افراد مشخص می شود، تصریح می کند: در این زمان است که مشخص می شود فرد طالب چه نوع رابطه جنسی است و به سمت روابط جنسی سالم یا ناسالم می رود.

عشقی نژاد با تاکید بر اینکه تحقیقات نشان داده است افرادی که در کودکی مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته اند به دلیل تاثیر آن بر روح و روان، جهت گیری جنسی ناسالمی پیدا می کنند، می گوید: این افراد به کسانی تبدیل می شوند که کودکان را مورد آزار قرار می دهند و پژوهش هایی که بر افرادی که کودکان را مورد سوءاستفاده قرار داده اند، نشان می دهد که خود این افراد در بیشتر موارد قربانیان این مشکل بودند.

این روانشناس با بیان اینکه افرادی که نسبت به گروه اول در خانواده های سالم تری بزرگ شده اند تا حدودی با این مشکل کنار آمده اند اما در روابط جنسی خود دچار مشکل شده اند، می گوید: در موارد مشاوره دیده شده برخی از دخترانی که مورد سوءاستفاده قرار گرفته بودند ترس از روابط جنسی پیدا می کنند و دچار بی میلی های جنسی می شوند و دقیقا بخش رابطه زناشویی آنها دچار مشکل می شود.

عشقی نژاد با بیان اینکه یکی از ابعاد مهم هر رابطه زوجیتی رابطه جنسی است، تصریح می کند: زمانی که زوجین در این زمینه دچار مشکل می شوند این مشکل به کلیه ارتباطات آن زوج منتقل می شود و این موضوع را به سمت نارضایتی و طلاق می کشاند.

بعد از اعتیاد بالاترین دلیل طلاق، نارضایتی جنسی است

این زوج درمانگر با بیان اینکه تنها عدم آگاهی والدین و عدم مراقبت از فرزندان در این مورد می تواند کلیت زندگی یک فرد و افرادی که با آن فرد در ارتباط هستند را تحت تاثیر قرار دهد، می گوید: این موضوع از نظر ابعاد روحی و روانی، جنسی، اجتماعی زیان های بسیار حتی زیان های مالی به دنبال دارد و بسیاری از طلاق هایی که در آینده شکل می گیرد نیز به این موضوع وابسته است.

وی با تاکید بر اینکه عدم سلامت رابطه جنسی تمام ابعاد زندگی یک فرد را تحت تاثیر خود قرار می دهد، ادامه می دهد: در سال های گذشته که سازمان بهزیستی سعی کرد به دلیل آمار بالای طلاق، آموزش های خانواده را به خانواده ها ارایه کند و با آموزش مسایل جنسی کودکان به والدین، موثر واقع شد و اهمیت این موضوع را به خانواده ها یادآوری کرد.

عشقی نژاد در خصوص بالا بودن آمار نارضایتی جنسی در طلاق ها می گوید: بعد از اعتیاد بالاترین دلیل طلاق، مشکلات و نارضایتی های جنسی است، در جامعه امروز افراد به راحتی به فیلم ها و صحنه های پورن یا نمایش رفتار جنسی دسترسی دارند که متاسفانه این انتظارات را به زندگی زناشویی خود وارد می کنند.

این روانشناس با تاکید بر لزوم آموزش به زوجین قبل از ازدواج می افزاید: جامعه نیازمند آموزش صحیح در خصوص مسایل جنسی است و اگر در این خصوص آموزش ها و دوره های قبل از ازدواج وجود داشته باشد که بتواند آگاهی لازم در این زمینه را افزایش دهد قطعا افراد انتظارات غلط از یکدیگر نخواهند داشت و باعث آزار و اذیت طرف مقابل نیز نخواهند شد.

این زوج درمانگر با بیان اینکه فلسفه مسایل جنسی به جز ابعاد تولیدمثل و لذت، مهر و محبت است می گوید: اگر در ابعاد جنسی به زوجین آموزش داده شود که چگونه با یک رابطه صحیح زناشویی به نیازهای طرف مقابل توجه کنند و رابطه جنسی سالمی ایجاد کنند که مهر و محبت را در آنان افزایش دهد، این موضوع بهترین خدمتی است که می توان به افراد در شرف ازدواج ارایه کرد.

گزارش از: شهین اصلانی، خبرنگار سرویس جامعه ایمنا

   #خانواده #سلامت #ازدواج #کودک آزاری #سلامت جنسی #پژوهش

محتوای خبر «تربیت جنسی کودکان، رضایت جنسی بزرگسالی را رقم می زند» را در سایت «ایمنا» ببینید