تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
نکاتی خواندنی راجع به وضعیت حال حاضر فوتبال خوزستان صعود نفت مسجدسلیمان به لیگ برتر قطعی شده است. با فرض ابقا استقلال صنعتی در لیگ برتر، برای اولین بار خوزستان در لیگ برتر کشور چهار تیم خواهد داشت. به گزارش فرتاک ورزشی،

اتفاقی بزرگ و البته بی سابقه در تاریخ فوتبال این استان که حتی در صورت عدم ماندن استقلال صنعتی، وجود فولاد و دو تیم نفت آبادان و مسجدسلیمان به عنوان تیم های زردپوش شهرستانی از دو قطب قدیمی فوتبال استان یعنی مسجدسلیمان و آبادان اتفاقی میمون و مبارک بوده و نقطه عطفی برای این استان محسوب می شود. اما من حالت خوشبینانه تر یعنی حضور چهار تیم را در نظر گرفته و در این خصوص نکاتی را ارائه خواهم نمود. حضور همزمان 4 تیم خوزستانی، به جز اینکه همچون همیشه حسادت هایی را به دنبال خواهد داشت، ممکن است با انواع و اقسام اتفاقات پیش آمده عمدی به سمت و سویی پیش برود که این فرصت گرانبها تبدیل به تهدیدی جدی شود. در حقیقت فصل بعد ممکن است به علت شیطنت و بدخواهی ها، این تیم ها در رتبه های پایین جدول قرار گرفته و حتی یک یا دو تیم از آنها به لیگ پایین تر سقوط نمایند. لذا میبایست از این فرصت بی تکرار را مغتنم شمرد تا بتوان ثمره اش را در سال های آتی به فوتبال خوزستان و کشور تزریق نمود.

در هر باشگاه حرفه ای کادر و کمیته فنی وجود داشته که هر کدام بصورت مستقل امورات مربوط به خویش را پیگیری می کنند. اما به نظرم این برای مهد فوتبال کشور با دارا بودن چند نماینده کافی نبوده و به علت پیش بینی مسائل ناگفتنی، می بایست هر چه سریع تر با حضور استانداری، هیات فوتبال، اداره ورزش و جوانان و شرکت های نفت آبادان و مسجدسلیمان، گروه ملی و صنایع فولاد جلساتی مشترک و ضرب العجلی تشکیل شود. به گونه ای که مهمترین هدف آن تشکیل یک ابرکمیته فنی بسیار قوی و ناظر بر این 4 تیم بوده که تمامی مسائل ریز و درشت این تیم ها را خارج از شرایط داخلی و کمیته فنی باشگاه جهت ارائه راهکار و انتقادات سازنده از بیرون رصد کنند.

اعضای این کمیته فنی می بایست متشکل از بزرگان و اشخاص صاحب نظر و تحصیلکرده فوتبال خوزستان بوده و بصورت هفتگی و ماهیانه، عملکرد فنی، روحی و بدنی این تیم ها را رصد کرده و نکات لازم را به صورت مکتوب به کادر های فنی ابلاغ نموده تا آنها را طبق تعاملات از پیش هماهنگ شده در آن جلسه مشترک پذیرفته و با در نظر گرفتن سایر شرایط موجود، ضمن اطلاع از مسائل از بیرون دیده شده، آنهایی که شدنی هستند را عملی نمایند. حتی می توان در این ابرکمیته یک کمیته خرد جهت استعدادیابی و تست گیری با حضور نخبگان و مربیان بازیکن ساز استان تشکیل شده و بازیکنان نخبه ای که از چشم ها پنهان هستند را شناسایی و پس از چند مرحله تست گیری، آنها را جهت انتخاب نهایی به مربیان تیم های یاد شده معرفی نمایند. در حقیقت با این کار زحمات کادر فنی تیم ها در خصوص تست گیری بسیار کاهش یافته و آن زمان مفیدی که می بایست صرف این کار نمایند را به شکل بهتری استفاده کرده و تنها روی مسائل فنی و بدنسازی و مسابقات تدارکاتی تمرکز نمایند.

همچنین این کمیته می تواند با درایت و سر حوصله نفرات آماده ای که توسط مربیان بازیکن ساز استان در چندین مرحله مورد ارزیابی دقیق قرار گرفته و معرفی شده اند را گلچین نموده و با معرفی آنها به باشگاه مورد نظر، بودجه ای را برای مربیان بازیکن ساز و استعدایاب ها مطالبه نماید. البته می بایست در خصوص تمامی مسایل یاد شده، هماهنگی و توافقات لازم با مربیان و مدیران عامل باشگاه های یاد شده صورت گرفته و به صورت صورت جلسه ای تنظیم شده باشد و حتی جهت محکم کاری و ضمانت اجرا توسط آنها، تمامی توافقات با توجه به شرایط موجودی که مطرح شده به عنوان بندی مهم در قرارداد کادر فنی لحاظ شود. این کار یکی از مواردی است که می توان این موقعیت تاریخی را تبدیل به برگ برنده فوتبال خوزستان در کشور نماید. در غیر این صورت و عدم این کار در اسرع وقت، تهدیدی جدی در انتظار فوتبال این استان زرخیز خواهد بود. در حقیقت اگر چنین چیزی شکل بگیرد، حتی می توان این کمیته را برای لیگ های دسته های پایین تر و حتی سنین پایه نیز عملی نمود.

طبق برآورد هایی که انجام داده ام، اگر چنین کمیته ای سروسامان گرفته و به درستی و طبق آنچه مدنظرم است به فعالیتی حساب شده و حرفه ای بپردازد، آنگاه خوزستان می تواند در آینده ای نزدیک حتی دو تیم دیگر در لیگ برتر را نیز ساپورت کند. با وجود چنین کمیته ای، حتی در صورت پیدایش مشکلات مالی برای هر یک از تیم های موجود یا کمبود بازیکن با کیفیت در آن تیم، دیگر تیم ها و شرکت های حامی آنها می توانند در زمانی مناسب با ضمانت های بانکی لازم تیمی که دچار مشکل شده را ساپورت مالی نموده و مانع ایجاد اشکالات اساسی در این تیم شوند. لذا در صورت موافقت مربیان عزیز و پیشکسوت و دسترسی و روابط حسنه آنها با مسولین استانداری، اداره ورزش و جوانان، هیات فوتبال و مدیرعامل و اسپانسر های باشگاه های یاد شده، تا دیر نشده این موضوع حیاتی را مطرح نموده تا با همتی جمعی همه عزیزان دیگر نیز پای کار آمده و این اتفاق بزرگ را سازماندهی نموده و به سرانجام مقصود برسانند.

کافی است برای اجرای این پروژه بزرگ تمامی دل ها یکی شده، کینه ها جایش را با دوستی ها معاوضه نموده و پیشکسوتان از جان و دل این مهم را بخواهند و نفراتی از آنها که سرشناس ترند، چنین خواسته ای را نزد مراجع ذیصلاح مطرح نمایند. حتی می توان یک کمیته داوری قوی جهت احقاق حق تیم های استان را راه اندازی کرد. به گونه ای که بتوانند بصورت مستند دلایل و اعتراض های خویش را ارائه نموده و مانع اعمال نفوذ های احتمالی در ترکیب داوران و زمان و مکان بازی ها شوند.

البته عملی نمودن تمامی این کار ها به پیشرفت فوتبال استان در اکثر زمینه ها کمک شایانی نموده و می تواند پول و سرمایه را برای تیم ها، بازیکنان، مربیان بازیکن ساز، استعدایاب ها و همه جامعه فوتبالی استان اعم از جراید، لیدرها، مربیان پایه، مدارس فوتبال و...در پی داشته باشد.

خواهشمندم تا هنوز فرصت باقی است، این صحبت ها را جدی گرفته تا خدای ناکرده چند ماه دیگر به چه کنم چه کنم نیفتاده و صحبت های زیبا و امیدوارانه جای حسرت خوردن را بگیرد. اجرای صحبح و اصولی این کار غرور و عزت پیشکسوتان استان را نیز احیا خواهد نمود. مسلما در این راه بزرگ محسن بابادی به تنهایی نمی تواند کاری از پیش ببرد. از تمامی بزرگان فوتبال استان عاجزانه تقاضامندم در این مسیر دشوار به این حقیر کمک نموده و زمینه ای را فراهم کنند تا بتوانم کمک های بیشتر و راهکار های بهتری در این خصوص را ارائه نموده و در صورت امکان با کمک بزرگان فوتبال خوزستان اساسنامه ای در این خصوص تنظیم نموده و در اختیار این کارگروه قرار دهیم.

نویسنده: محسن بابادی

انتهای پیام/

   #خوزستان #لیگ برتر #آبادان #کمیته فنی #استقلال #داوری

محتوای خبر «نکاتی خواندنی راجع به وضعیت حال حاضر فوتبال خوزستان» را در سایت «فرتاک ورزشی» ببینید