تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
به رغم گذشت چند روز پس از اعلام نرخ 4 هزارو 200تومانی برای هر دلار کارشناسان بر این باورند که با مجموع اقدامات بانک مرکزی و طرح جدیدی که ظاهراً هر روز تغییر و چکش کاری می شود...
416474_306.jpg

به رغم گذشت چند روز پس از اعلام نرخ 4 هزارو 200تومانی برای هر دلار کارشناسان بر این باورند که با مجموع اقدامات بانک مرکزی و طرح جدیدی که ظاهراً هر روز تغییر و چکش کاری می شود، نمی توان تقاضای ناشی از تورم انتظاری را کنترل کرد. به علاوه همچنان بخشی از تقاضای واقعی بی پاسخ و سرگردان در کوچه پس کوچه های فردوسی رها شده و موضوع ساماندهی بازار به دعوا برکناری یا ماندن سیف رسیده است.
کارشناسان بر این باورند که با توجه به شرایط موجود باید تفکیک تقاضای کاذب ناشی از تورم انتظاری و تقاضاهای واقعی را فراهم کرد.
بنا بر این گزارش، بعد از نشست یک شنبه هفته جاری در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اتاق بازرگانی و با حضور نمایندگان مجلس در اتاق بازرگانی مشکلات پیش آمده ارزی به سطح برکناری سیف رسید که ظاهراً کمیسیون اقتصادی به دنبال برکناری سیف و اجرای پیشنهادات خود است، اما بخشی از اتاق بازرگانی مخالف این موضوع است و مجلس را عامل بروز مشکلات اقتصادی می داند که گویا بنا بر شنیده ها دو موضوع در هم تنیده انتخاب جانشینی آقای دال و منافع پتروشیمی ها در شکل گیری این دعوا دخیل بوده است.

نمی تواند برود!

پورابراهیمی گفت، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه معاون اقتصادی رئیس جمهور و وزیر اقتصاد موافق نرخ ۲۰درصدی سود سپرده ها نبودند، گفت: اگر کسی نمی تواند بانک مرکزی را اداره کند، کنار برود. او معتقد است التهاب در بازار نرخ ارز نتیجه مدیریت ضعیف در بانک مرکزی و تصمیم غلط درباره اعمال نرخ سود بانکی در پایان سال بوده و گفته است: تمام تلاش مجلس این بود که نرخ تأمین مالی را برای فعالیت های اقتصادی کاهش دهد که متأسفانه با این تصمیم دولت نه تنها نرخ سود سپرده های بانکی به ۲۰درصد افزایش پیدا کرد، بلکه خود دولت نیز اوراق اسناد خزانه را نیز با همین نرخ پس از پایان مهلت دو هفته ای بانک ها منتشر کرد. بنابراین مجدداً نرخ تأمین مالی در کشور برای تولید و صنعت به حدود ۲۷درصد رسید.
وی تصریح کرد: این تصمیم دولت برای افزایش نرخ سود سپرده های بانکی کاملاً غیرکارشناسی و غیراقتصادی بود و مشکلات بسیاری را هم برای کشور ایجاد کرد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: اکنون نگران آن هستیم که دست هایی در کار باشد؛ چرا که هرکسی تنها دو واحد دانشگاهی در حوزه پول و ارز خوانده باشد، می داند این تصمیم کاملاً غیرکارشناسی است.
وی افزود: حرف ما در کمیسیون اقتصادی مجلس آن است که اگر کسی نمی تواند بانک مرکزی را اداره کند، اجازه دهد فرد دیگری نسبت به این کار اقدام کند؛ چراکه اگر مؤلفه های اقتصادی در بانک مرکزی مفهوم داشت، چنین وضعیتی پیش نمی آمد.
پورابراهیمی خاطرنشان کرد: هدف ما از مشخص شدن ارز حاصل از صادرات آن است، ارز حاصل از پتروشیمی ها که همه دولتی یا شبه دولتی هستند به سیستم اقتصادی کشور برگردد و به همین دلیل نرخ 4 هزار و 200 تومانی لحاظ شود، در غیر این صورت صادرکننده کالاهای دیگر باید آزاد باشد که ارز خود را به هر نرخی بفروشد و ما این موضوع را اصلاح خواهیم کرد.
دبیرکمیسیون اقتصادی مجلس نیز درباره طرح دوفوریتی این کمیسیون که پورابراهیمی بر آن تأکید دارد، گفته است: «شناسایی نیازمندان واقعی به ارز»، «تشکیل بازار متشکل پولی و ارز» و «ایجاد بازارشبه بورس» از جمله شاخص های مهم این طرح است.
وی گفت، این طرح از دو هفته پیش در خانه ملت تدوین و تنظیم شده است.
حسینی نماینده مردم شاهرود نیز بیان کرد، باید رقم ارزی که بانک مرکزی تعیین و اعلام می کند با رقمی که در بازار ساری و جاریست، منافات و مغایرتی نداشته باشد. مهم ترین نکته طرح مجلس ایجاد حساب ذخیره ارزی است.
بانک مرکزی مقصر است ولی دردی دوا نمی شود !
اما پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در حمایت از بانک مرکزی و دولت برخاسته و گفته است: متهم کردن بانک مرکزی در نوسانات ارزی، مشکلی را حل نمی کند.
وی با تأکید بر اینکه منتقدان نوسانات ارزی نباید جلوی دولت بایستند، گفت: «همه ما باید تقصیرهای خود را شناسایی کنیم که چقدر در شرایط به وجود آمده نقش داشته ایم.
نایب رئیس اتاق ایران مهم ترین عامل نوسانات نرخ ارز را بین المللی دانسته و خطاب به پورابراهیمی گفت: «شما نباید جلوی دولت بایستید؛ اینکه مشکلات را به گردن بانک مرکزی بیندازید کاری را حل نمی کند.» و «نمایندگان مجلس باید برای یکسال، کرکره وضع قوانین را پایین بکشند و ساختار مجلس و کیفیت قوانین را اصلاح کنند.»
پدرام سلطانی با تأکید بر اینکه مجلس تبدیل به کارخانه تولید قوانین بی کیفیت شده است، اضافه کرد: کشور در شرایط گذشته وجود ندارد که قوانینی شعاری و بی محتوا تصویب شود و مجلس با تجدیدنظر در این روند، باید روند تصویب قوانین را اصلاح کند.
این در حالی است که سلطانی در نظرسنجی خود دلار را برای سال 97، بیش از 7 هزار تومان پیش بینی کرده و پیشتر نیز گفته بود: خطای بانک مرکزی به افزایش نرخ دلار دامن زده است.
وی در مطلبی که روی سایتش قرار داده در پاسخ به اینکه چرا مردم به خرید بیشتر دلار و طلا روی آورده اند، گفت: سیاست های اشتباه بانک مرکزی از جمله تزریق اسکناس دلار به صرافی ها با نرخ پایین تر باعث شد که ارز و طلا از چرخه اقتصادی خارج شود و به خانه ها برود؛ عملاً یعنی دلار را دور ریخته ایم که به ضرر اقتصاد ایران و به نفع خزانه داری امریکاست.
وی همچنین در اظهارنظر دیگری گفته بود: دلایل نوسان اخیر نرخ ارز، ضعف بانک مرکزی در مدیریت منابع ارزی است!

سیف: استقبال می کنم

در حالی که سطح دعوای بخشی از فعالان اتاق بازرگانی با بخشی از مجلس بر سر طرح ارزی در جریان است، رئیس کل بانک مرکزی درخصوص اظهارنظر رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس مبنی بر تغییر وی از سوی رئیس جمهور گفت: شخصاً از پیشنهاد آقای پورابراهیمی استقبال می کنم.
ولی الله سیف، در گفت وگو با خبرنگار «مهر» با اشاره به اینکه مدیریت حوزه پولی کشور در پنج سال گذشته، کار آسانی نبوده است، اظهار داشت: با این وجود و در شرایط دشوار داخلی و بین المللی و البته با حمایت دولت و شخص رئیس جمهور، دستاوردهای بزرگی در حوزه اقتصادی حاصل شده است.

دلار ۴۲۰۰تومانی بازار را به تعادل نمی رساند

در میان این دعوا ها یک کارشناس اقتصادی بر این باور است، طرحی که همراه با اعلام نرخ 4 هزار و 200 تومان ارائه شده بازار را به تعادل نمی رساند.
محمدحسین ادیب در گفت وگو با «تسنیم» گفت: نرخ 4 هزار و 200 تومان پایین تعیین شده و قادر به حذف انتظارات تورمی نیست و نمی تواند بازار را به تعادل بازگرداند.
وی افزوده: گرچه تلاش های اخیر بانک مرکزی را برای مدیریت بازار ارز مؤثر می داند، این حرکت واجد نکات مثبت زیادی است اما یک پرانتز دارد و یک تبصره، تبصره آن این است که اگر پتروشیمی ها ارز خود را در سامانه عرضه نکنند، نمی شود ارز مورد نیاز واردات را تأمین کرد و طرح شکست می خورد؛ دوم اینکه نرخ 4 هزار و 200تومان پایین تعیین شده و با این نرخ نمی توان انتظارات تورمی را حذف کرد و نقطه بهینه بالاتر از این نرخ است.
وی با این باور که افزایش نرخ ارز واکنشی نسبت به رشد نقدینگی است، تأکید دارد اگر نقدینگی به جای اینکه در این دولت سه برابر شده بود، فقط مثل همه دنیا 20درصد رشد کرده بود التهاب ارزی و التهاب بخش مسکن اتفاق نمی افتاد.
وی تأکید کرد: سیاست ارزی کشور باید از یک نقطه اداره شود، اما از 100 نقطه مدیریت و اداره می شود و پتروشیمی ها عمده ارز واردات قاچاق را تأمین می کردند. سیاست های جدید بانک مرکزی به این هرج ومرج خاتمه نداد اما 50درصد آن را حذف کرد. کاهش هرج ومرج ارزی به میزان 50درصد خوب است.

   #بانک مرکزی #اتاق بازرگانی #پتروشیمی #کمیسیون اقتصادی مجلس #نرخ ارز #رئیس جمهور #نرخ دلار #نرخ سود بانکی #وزیر اقتصاد #نمایندگان مجلس

محتوای خبر «التهاب آفرینی در مسیر التهاب زدایی بازار ارز» را در سایت «جوان آنلاین» ببینید