تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
خبرگزاری رسا، آیین رونمایی از کتاب «رؤیا انگاری وحی» عصر امروز با حضور حجج اسلام والمسلمین دکتر محمدصادق یوسفی مقدم، رییس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن، دکتر ابوالفضل ساجدی و حامد ساجدی، نویسندگان کتاب رؤیاانگاری وحی و حجت الاسلام مهدی محققی، مدیر عامل خبرگزاری رسا در خبرگزاری رسا در قم برگزار شد.

در ابتدای این نشست علیرضا استادیان، سردبیر خبرگزاری رسا به ضرورت نقد روشنکفری در رسانه های کشور اشاره کرد و گفت: یکی از روشنفکران که مطالب خویش را در موضوع های مختلف مطرح کرده، آقای دکتر سروش است و وی در موضوع وحی و قرآن، رؤیاانگاری است و در این جلسه به نقد این موضوع پرداخته می شود.

در ادامه این نشست حجت الاسلام ساجدی به شرح شبهه رؤیاانگاری دکتر سروش پرداخت و گفت: ادعای سروش نوآوری و ابداع وی نیست و در تاریخ نیز سابقه داشته است.

این پژوهشگر حوزوی به بیان شباهت های میان وحی و رؤیا اشاره و بیان کرد: هرچند شباهت هایی میان وحی و رؤیا وجود دارد؛ اما این موضوع سبب نمی شود که تمام ابعاد وحی با ابعاد رؤیا و خواب یکسان باشد.

حجت الاسلام ساجدی گفت: سروش وجوه مشترک میان وحی و رؤیا را مطرح کرده و از این شباهت ها این همانی این دو مسأله را نتیجه گرفته است.

وی در ادامه سخنانش به شرح اشکال های نظریه سروش پرداخت و گفت: مهم ترین اشکال نظریات سروش این است که او برای فرضیه های خویش دلیلی نیاورده؛ بلکه تنها شواهدی برای آنها ذکر کرده است.

حجت الاسلام ساجدی درباره مطالب کتاب رؤیاانگاری وحی گفت: این کتاب در پنج فصل تنظیم شده که در فصل اول، کلیات و در سه فصل بعدی دیدگاه های ایشان در سه بخش، مطرح و به آنها پاسخ داده شده است.

نویسنده کتاب رؤیاانگاری وحی درباره مراحل اشکال دکتر سروش نیز اظهار داشت: از نظر او در گام نخست، تمام اتفاق هایی که برای پیامبر روی داده از نوع مشاهده است؛ دوم اینکه، تمام مشاهدات در عالم رؤیا روی داده است و در گام سوم، مشاهده در عالم رؤیا باید تعبیر شود نه اینکه تفسیر شود؛ البته جناب سروش برای تعبیر رؤیا راهکاری ارائه نداده است.

وی به ضرورت پاسخگویی به شبهات روشنفکران اشاره و عنوان کرد: اگر امروز واکنش های لازم به هجمه های روشنفکران درباره قرآن و دین و و حی صورت نگیرد و رسانه های کشور در این باره سکوت اختیار کنند به طور قطع فرضیه های آنها در جامعه نهادینه می شود و نسل بعدی به دین و قرآن و وحی توجهی نخواهند داشت.

وی در پایان سخنانش برای مناظره با عبدالکریم سروش و طرفداران نظریه «رؤیاانگاری» وحی اعلام آمادگی کرد.

گفتنی است، در پایان این نشست از کتاب «رؤیاانگاری وحی» رونمایی شد. ضمنا گزارش تکمیلی آیین رونمایی کتاب «رؤیاانگاری وحی» به زودی در خبرگزاری رسا منتشر می شود./۹۹۸/ت ۳۰۲/ش

   #رونمایی #قرآن

محتوای خبر «کتاب رؤیاانگاری وحی در خبرگزاری رسا رونمایی شد» را در سایت «رسا» ببینید