تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
بر اساس آنچه آمارها نشان می دهد در منطقه شمیرانات تهران به ازای هر ۱۰۰ ازدواج، ۶۷ طلاق به وقوع می پیوندد!
416487_159.jpg

بعد از اعلام سازمان ثبت احوال مبنی بر ثبت ۱۷۵ هزار جدایی در مقابل ۶۰۹ هزار ازدواج در سال۹۶ که رکورد زنی در طلاق کشور است؛ در ادامه طبق گفته معاون سازمان امور اجتماعی کشور جغرافیای شهری هم در میزان طلاق ها مورد بررسی قرار گرفته و نتیجه این شده است که در منطقه شمیرانات تهران به ازای هر ۱۰۰ ازدواج، ۶۷ طلاق به وقوع می پیوندد. آماری که نشان می دهد دیگر بر خلاف گذشته نبود امکانات، اعتیاد و بیکاری تنها عامل طلاق نیست، چه بسا که در مناطق جنوبی تر شهر تهران، سازگاری زوجین به رغم شرایط نا مناسب اقتصادی بهتر از میزان سازگاری زوجینی باشد که از حداکثر امکانات مادی برخوردار هستند. هر چند که باید گفت فقر و مشکلات اقتصادی به جهت کمبود امکانات و تسهیلات زندگی، نارضایتی را به بطن زندگی مشترک تسری می دهد و با به خطر افتادن موقعیت اقتصادی، مانعی بر سر راه ادامه زندگی مشترک قرار می گیرد، اما شاید اگر خیلی قبل تر از اینها موضوع طلاق به صورت ریشه ای مورد ارزیابی قرار می گرفت، امروز دیگر لازم نبود تا موضوع جدایی زوجین جغرافیا بندی شود؛ یعنی به جای حل معضل اصلی طلاق، سبک زندگی و محل زندگی افراد دغدغه شود!
چند سالی می شود که آمارها سیر نزولی کاهش ازدواج و افزایش طلاق را در کشور را ثبت می کند و در ادامه وضعیت طلاق را در کلانشهرها به مراتب نسبت به سایر نقاط کشور اسفبار تر نشان می دهد. افزون بر این باز هم آمارها گویای این حقیقت است که در شمال و جنوب شهر به ویژه کلانشهرها وضعیت آمار طلاق با یکدیگر متفاوت است. تا پایان سال 94 بود که نسبت طلاق های شهر تهران به ازای هر 100 ازدواج در شمیرانات 57 و ری 23 طلاق توصیف شد، حال آنکه اکنون گفته می شود این تأثیر جغرافیای شهری از مرز هشدار هم عبور کرده است.

افزایش آمار طلاق مناطق شمیرانات

به گفته معاون سازمان امور اجتماعی کشور در منطقه شمیرانات تهران به ازای هر ۱۰۰ ازدواج، ۶۷ طلاق به وقوع می پیوندد که نشان می دهد بیکاری و فقر تنها عامل جدایی نیست، بلکه سبک زندگی ها فرق کرده است.
پیش از این نیز انوشیروان محسنی بندپی آخرین میانگین کشوری وقوع طلاق را یک طلاق به ازای هر 9/3 ازدواج ثبت شده عنوان کرده و گفته بود: با شدت گرفتن تحولات محیطی، تغییر ساختار زندگی و صنعتی شدن جوامع، با رشد آسیب های اجتماعی در کشور و جهان مواجهیم.
آنچه رئیس سازمان بهزیستی کشور به آن اشاره کرده است، جریان مدرن شدنی است که توانسته طلاق را هم به عنوان یکی از آسیب های اجتماعی تحت الشعاع خود قرار دهد؛ یعنی تغییر سبک زندگی، تفاوت های فرهنگی، تفاوت در طبقه اجتماعی، شغل، تحصیل از جمله مواردی است که باعث شده تا آمار طلاق علاوه بر متفاوت بودن میان شهر و روستا، حتی در کلانشهرها به ویژه پایتخت، منطقه بندی هم شود. چنانچه گفته می شود تهران در قیاس با دیگر شهرهای کشور به دلیل شرایط خاص اجتماعی و اقتصادی دارای بالاترین آمار آسیب های شهری از جمله طلاق است.

تغییر سبک زندگی

هر چند که در بیان دلایل طلاق به خصوص آمار آن در شمال یا جنوب شهر باید عوامل مختلفی مورد کنکاش قرار گیرد، اما به گفته جامعه شناسان مواردی از قبیل رعایت آداب و رسوم سنتی و تأکید بر تداوم زندگی در خانواده های جنوب شهری باعث می شود که طلاق به عنوان آخرین راه حل انتخاب شود، اما در مقابل برخی کسانی که خود را به لحاظ فرهنگی برتر از دیگران می پندارند با عدم حمایت از الگوهای کانون خانواده، اولین انتخابشان طلاق است.
عواملی که همه آنها ریشه در درون جوانان و حتی تربیت خانوادگی و کودکی آنها دارد، پاره ای از دلایل طلاق را روشن می کند. شاید اگر پیش از اینها به موضوع طلاق به صورت ریشه ای نگاه می شد، دیگر لازم نبود که پای جغرافیا به مسئله طلاق باز شود و موضوع جدایی زوج های بالاشهری یا پایین شهری تک تک مورد بررسی قرار بگیرد. این نشان می دهد جای آنکه معضل اصل طلاق شود، حالا سبک و محل زندگی افراد دغدغه مسئولان شده است.
طلاق به عنوان یکی از مهم ترین نابسامانی های اجتماعی به دنبال خود انواع معضلات اجتماعی همچون افزایش زنان مطلقه، سرپرست خانوار و کودکان طلاق و خیابانی را دارد که حل هر کدام از آنها و تلاش برای کاهش آن صرف هزینه های کلان را می طلبد؛ در نتیجه اگر سیر صعودی یکی از سرشاخه های آسیب اجتماعی نظیر طلاق متوقف یا حداقل کند شود، می توان در سایر بخش ها وقت و هزینه را صرف کرد.

   #ازدواج #هشدار #مشکلات اقتصادی #خانواده #آسیب اجتماعی #شهر تهران