تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
قبل از ورود هر فناوری نو به جامعه باید بستر فکری و کاربردی آن آماده شود؛ در غیر این صورت فرصت های مرتبط با آن تبدیل به تهدید و شمشیر داموکلس می شود.
416489_332.jpg

مدتی است موضوع فیلتر تلگرام بحث هایی معادل جام جهانی فوتبال و بلکه بیشتر به راه انداخته و نظریات و تحلیل های رنگانگی را باعث شده است. مخالفان بهانه نخ نما شده آزادی بیان را بزرگ ترین حربه قرار داده و همصدا با سینه چاکان «من و تو» و «بی بی سی» و سایر بوق های مشابه در عزای منش های انسانی زانوی غم بغل کرده اند. در یک نظر پژوهشی و ارزیابی دقیق ضمن پذیرفتن آمار مدیران تلگرام در مورد کاربران ایرانی (بیش از ۴۰ میلیون نفر) و متوسط زمان حضور آنها بین چهار تا ۹ ساعت در روز و کسب مقام اول در جهان در ارسال و دریافت پیام های مکتوب (یک میلیارد فقره و بیشتر)، کاربران و حاضران در این شبکه را می توان در گروه های ذیل خلاصه کرد:
کانال های شعر و ادبیات و مضامین عاشقانه، کانال های مرکب از دوستان، اقوام و همکلاسی ها با هدف گپ و گفت های روزمره، کانال های امورجنسی و ایجاد ارتباط بین عرضه کنندگان نیازهای جنسی در قالب قوادی و ادامه آن، کانال های عرفان های کاذب و درویشی، مجاری عرضه، تولید و آموزش های مربوطه در زمینه های مشروبات الکلی و مواد مخدر، عرضه موسیقی های غیر مجاز، خرید و فروش خودرو و اسباب دست دوم، کانال موسیقی اصیل و سنتی، مجاری آموزش زبان های خارجی، کانال های شرط بندی و قمارهای بر خط، مجاری قاچاق ارز های مختلف و کانال هایی با مضامین مذهبی. البته کانال های بیشمار دیگری در این فضا وجود دارند که فقط در قالب سیاهی لشگر فعالیت می کنند.
از روزی که موضوع فیلتر تلگرام مطرح شده در کنار قشون کشی های جناحی و سیاسی حملات بی امانی به سامانه های جایگزین وطنی آغاز شده و در این میان بیکار شدن تعداد کثیری از افراد و تخته شدن سوپر های دونبش آنان ترجیع بند اصلی نوحه سرایی های مخالفان فیلتر شدن شده و درکنار ضعف ابعاد ساختاری این سامانه و نا امن بودن آنها تلاش گسترده ای در راستای هوچی گری و فضاسازی های بی اساس بذل می کنند. در این باره گفتنی هایی است.
اولاً هزاران نیروی انسانی لازم هستند تا پروفایل های حدود ۲۰ میلیون عضو سامانه های داخلی را مورد بررسی قرار دهند. ثانیاً آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است؟! مگر در پروفایل های ما چه اسرار و مدارکی وجود دارد که باید از دیدن آنها بیمناک باشیم؟! کسانی باید از بررسی اینگونه فایل ها بترسند که ریگی در کفش خود داشته باشند.
اصلی ترین شغل و درآمدزایی از طریق تلگرام هم فالوور فروشی و تولید و عرضه لایک است. به گفته یکی از کسانی که از این طریق حدود 50 میلیون تومان در ماه دریافتی داشته است، وقتی موضوع درآمد وی در پیام رسان های داخلی حل و فصل شود، دلیلی برای مخالفت برای استفاده از اپلیکیشن های داخلی باقی نخواهد ماند.
به نظر می رسد اگر منتقدان منطقی و صاحبنظران بی طرف نکات، نظریات و انتقادات خود را به مدیران سامانه های داخلی عرضه کنند و همچنین اگر با حضور روانشناسان، آسیب شناسان و جامعه شناسان همراه با متخصصان رایانه و نرم افزارها دغدغه های مربوطه مورد ارزیابی قرار داده و نتایج به اطلاع افکار عمومی رسانده شود، بخش عمده ای از دغدغه ها راجع به پیام رسان های داخلی مرتفع شود.

* آسیب شناس اجتماعی

   #سامانه #تلگرام #فیلتر تلگرام #شعر #نوحه #رایانه #جام جهانی #خودرو #اپلیکیشن

محتوای خبر «هوچی گری های بی اساس پیرامون تلگرام» را در سایت «جوان آنلاین» ببینید