تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
ماکس آبراهامز، استاد دانشگاه نورث وسترن و عضو شورای روابط خارجی امریکا در بحبوحه ادعای حمله شیمیایی در سوریه نوشت: «20 سال دیگر کتابی نوشته خواهد شد که چگونه کلاه سفیدها به جنگ جهانی سوم دامن زدند. »

ماکس آبراهامز، استاد دانشگاه نورث وسترن و عضو شورای روابط خارجی امریکا در بحبوحه ادعای حمله شیمیایی در سوریه نوشت: «20 سال دیگر کتابی نوشته خواهد شد که چگونه کلاه سفیدها به جنگ جهانی سوم دامن زدند. » اما هنوز چند روزی از پایان بحران شیمیایی نگذاشته که روایت های دقیقی از نقش این گروه به اصطلاح «مدنی» که جایزه اسکار را نیز در پرونده خود دارد، منتشر می شود. «رابرت فیسک»، روزنامه نگار سرشناس انگلیسی که نزدیک به سه دهه است تحولات شامات را از نزدیک دنبال می کند، اخیراً به همان جایی رفته که گفته شده حمله شیمیایی رخ داده اما تحقیقات وی نشان می دهد هیچ حمله شیمیایی رخ نداده، بلکه قربانیان در تصاویر به دلیل نرسیدن اکسیژن دچار بدحالی شده اند که به دلیل وزش باد شدید و ورود گرد و خاک به داخل تونل های زیرزمینی دچار نفس تنگی شده بودند و «کلاه سفیدها» با جعل صحنه آنها را کشته شده با گاز سمی نشان داده اند.
به گزارش فارس، رابرت فیسک خبرنگار روزنامه ایندیپندنت که در پوشش اخبار منطقه غرب آسیا سابقه ای طولانی دارد و در مقایسه با اغلب خبرنگاران غربی رویکردی منصفانه تر در قبال تحولات منطقه دارد، اندکی پس از ادعای حمله شیمیایی به شهر دومای سوریه، به این شهر سفر کرده است. روایت فیسک از سفر به دوما از گفت وگو با یکی از پزشکان بیمارستانی آغاز می شود که تروریست ها در شب حادثه از آنجا ویدئویی منتشر کردند که نشان می داد دهها زن و کودک، هراسان از حمله شیمیایی، روی خود آب می ریزند تا بلکه از گزند این مواد مصون بمانند.
عصیم رهیبانی، پزشک مورد استناد فیسک هرچند در محل حادثه حضور نداشته اما به نقل از پزشکانی که آن شب در نوبت شیفت بوده اند، می گوید آن ویدئو واقعی بوده است. اما نکته ای که او بدان اشاره می کند، این است که افرادی که در آن ویدئو مشاهده می شوند، نه به دلیل حمله شیمیایی، بلکه به دلیل نرسیدن اکسیژن دچار بدحالی شده اند. فیسک خاطره یک دختر بستری در بیمارستان از شب حادثه را نقل می کند: «آن شب با خانواده ام در زیرزمین خانه مان در ۳۰۰ متری اینجا بودیم. همه دکترها می دانند چه اتفاقی افتاده است. هر شب مدام [از سوی نیروهای دولتی] تیراندازی شدیدی می شد و هواپیماها هم همیشه بالای شهر می چرخیدند. اما آن شب، باد و گرد و خاک زیادی بلند شده بود. گرد و خاک وارد زیرزمین و انباری هایی شد که مردم آنجا زندگی می کردند. مردم به خاطر نرسیدن اکسیژن و نفس تنگی آمدند اینجا. ناگهان یک نفر که کنار در ایستاده بود، یکی از اعضای «کلاه سفیدها»، فریاد زد «شیمیایی»! و آشوبی به پا شد. مردم شروع کردند روی یکدیگر آب ریختن. بله، ویدئو همین جا ضبط شد و واقعی بود، اما مردم دچار نفس تنگی بودند، نه مسمومیت شیمیایی. »
به نوشته فیسک، «کلاه سفیدها» که در غرب به عنوان یک نیروی امدادی «افسانه ای» شناخته می شوند، در جریان درگیری ها نقشی آشنا ایفا کرده اند. بخشی از بودجه آنها را وزارت خارجه (انگلیس) تأمین می کند و اغلب نیروهای محلی آنها از مردان اهل دوما بوده اند.
فیسک در پایان گزارش بار دیگر به این سؤال باز می گردد که آیا دوما واقعاً مورد حمله شیمیایی قرار گرفته است یا نه: «چطور پناهجویان اهل دوما که در اردوگاه هایی در ترکیه بوده اند از حمله شیمیایی صحبت کرده اند، در حالی که امروز هیچ کس در دوما آن را به خاطر نمی آورد؟»
فیسک در پایان نوشته است: « یک سرهنگ ارتش سوریه از من پرسید که آیا می خواهم ببینم تونل ها [که تروریست ها ساخته اند] چقدر عمیق است؟ من بعد از طی بیش از یک مایل [داخل تونل]، توقف کردم. او با کنایه از گفت: «این تونل شاید تا بریتانیا برسد.»

   #سوریه #خانواده #تیراندازی #ترکیه #بریتانیا #اسکار

محتوای خبر «افشاگری گزارشگر انگلیسی از حقه سیاه کلاه سفیدها» را در سایت «جوان آنلاین» ببینید