تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
  • بررسی خودرو
  • خودرو

امروز اگرچه خودروهای کراس اوور سلیقه بسیاری از مشتریان را به سمت خود جلب نموده اند اما سازندگان خودروهای سدان نیز بیکار ننشسته و با تغییر شکل ظاهری محصولات خود به فرم کوپه، سعی در جبران مافات دارند، اما اینکه چقدر موفق باشند سوالی است که جوابش در آینده مشخص خواهد شد.

در این مقاله قصد داریم تا سه خودروی سدان کوپه مانند را با هم مقایسه نماییم که دو تای از آنها جزو محصولات برندهای بسیار معتبر و قدیمی هستند و دیگری تازه قدم در راه بزرگان نهاده است. آئودی S5 اسپرتبک، ب ام و 430 گرن کوپه و کیا استنیگر، سه ماهی ای هستند که امروز در تور تحقیقاتی ما گرفتار شده و قصد مقایسه عملکرد آنها را داریم. پس لطفا در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

هرسه خودرو مدل 2018 بوده و به پیشرانه 4 سیلندر توربوشارژ با حجم 2 لیتر و توان خروجی حدود 250 اسب بخار، مجهز شده اند. سامانه چهار چرخ محرک در هر سه خودرو موجود بوده و سه خودروی مورد نظر از گیربکس اتوماتیک حداقل ۷ سرعته استفاده می نمایند.

جایگاه دوم(مشترک): کیا استینگر

کیا استینگر با توجه به قدوقامت عضلانی که از آن برخوردار شده، در حکم جنگجوی دلاور گروه محسوب می شود. استینگر با برخورداری از فاصله بین محوری 2.91 متری بزرگترین شرکت کننده در این رقابت محسوب می شود، به طوری که فاصله بین محورهای جلو و عقب این خودرو در حدود 9.65 سانت بیشتر از ب ام و 430 و 8.12 سانت طویل تر از آئودی است.

طول کلی خودرو و عرض آن نیز بیشتر از دو رقیب دیگر بوده و به طور شگفت انگیزی حدود 3.17 کیلوگرم سبکتر از ب ام و است. البته نسبت به آئودی در حدود 57.6 کیلوگرم سنگین تر است.

به طور کلی، سیستم تعلیق کیا استینگر مشابه ب ام و 430i بوده و از کمک فنرهای استرات در جلو و تعلیق چنداتصالی دربخش عقب بهره می برد. سیستم فرمان چرخ دنده-پینیونی مجهز به سامانه کمکی برقی، نسبت به فرمان ب ام و دقیق تر و قابل پیش بینی تر عمل می نماید.

اما به دلیل عملکرد نسبتاً ضعیف لاستیک های بریجیستون چهارفصل، در عبور برق آسا از مسیرهای منحنی شکل، خودرو سریعا دچار کم فرمانی خواهد شد که اثر خود را در عبور مارپیچ از موانع نشان می دهد، به طوری که استینگر تست عبور از موانع به صورت مارپیچ را با سرعت 70.6 کیلومتربرساعت به پایان رساند که در قیاس با دو خودروی دیگر، در حدود 1.6 کیلومتربرساعت کمتر از آئودی بوده اما 0.5 واحد بیش از 430i است.

علی رغم سواری آسایش بخش با این خودرو، صدای برخاسته از تایرها هنگام حرکت در بزرگراه می تواند موجب آزار سرنشینان شود.

توان خروجی پیشرانه استینگر معادل ۲۵۵ اسب بخار بوده و گشتاور حاصل از آن نیز برابر 352.5 نیوتن متر است که در بازه 1400 تا 4000rpm در دسترس خواهد بود. البته گیربکس هشت سرعته اتوماتیک مجهز به مبدل گشتاور چندان سریع عمل نمی کند.

استفاده از پدل شیفتر در پنج دنده نخست کاملا خوشایند بوده و حس شیرینی را در ذهن پدید می آورد اما سه دنده بالایی یک چنین حسی را القا نمی کند. شتاب صفر تا 96 این خودرو هم معادل 6.1 ثانیه بوده که نشان از ضعف در گیربکس خودرو دارد.

داخل کابین کیا استینگر به دلیل وجود ادواتی نظیر اهرم تعویض دنده T شکل و دریچه های تهویه سه گانه دایره ای، شباهت بسیاری با فورد موستانگ مدل 1969 دارد. دید عقب از داخل کابین تا حدی محدود شده و صندلی های جلو نسبت به دو خودروی دیگر، از خاصیت دربرگیرندگی کمتری برخوردار گشته است. صندلی های عقب بسیار راحت بوده و فضای ردیف دوم کاملا راحت و جادار ارزیابی می شود.

حجم فضای صندوق بار استینگر بیشتر از سایرین بوده اما درب صندوق به صورت برقی بسته نمی شود. همچنین سیستم اطلاعات سرگرمی از صفحه نمایشگر ۷ اینچی لمسی بهره مند شده که عملکرد آن اگرچه کاملا رضایت بخش نیست اما بهتر از آن چیزی است که در ب ام و شاهدش هستیم.

به طور کلی کیا با استینگر قدم در راه رسیدن به موفقیت های بزرگ نهاده است. تزیینات خارجی بدنه آن اندکی بیش از حد نیاز بوده و داخل کابین نیز کمی زمخت احساس می شود. به طور کلی استینگر مقداری از حریفان قدر آلمانی خود عقب تر احساس می شود.

البته زمانی که قیمت ۳۷ هزار دلاری این خودرو را با بهای دو حریف دیگر مقایسه می نماییم، متوجه مزیت اصلی آن خواهیم شد. کیا استینگر مورد بررسی در حدود 14,050 دلار نسبت به آئودی و 16,885 دلار در قیاس با ب ام و، از بهای کمتری برخوردار شده است؛ یعنی چیزی در حدود بیش از 25 درصد قیمت کمتر با سطح عملکرد بسیار نزدیک به دو اتومبیل دیگر، به طوری که مشترکا به همراه 430i بر روی سکوی دوم قرار گرفته اند.

جایگاه دوم(مشترک) : ب ام و 430i Xdrive گرن کوپه 2018

این خودرو همچنان پرقدرت ظاهر شده، سوئیچ ها و دکمه های داخلی آن بسیار دقیق عمل نموده و اگزوز آن کماکان می غرّد. او در عین حال یک محصول بی نظیر و آشنا از ب ام و است که مایه تسلی خاطر انسان می شود. طراحی کابین این خودرو نسبت به سایرین تفاوت داشته اما کاملاً شبیه به سایر محصولات ب ام و است.

متاسفانه فرمان پذیری این خودرو در بعضی مواقع بگونه ای دستپاچه و ناصحیح به نظر می رسد. طول این خودرو در مقایسه با آئودی، 9.14 سانتی متر کوتاه تر بوده و وزن آن معادل 1747 کیلوگرم است. در ضمن پیشرانه چهارسیلندر آن نیز از سری 3 وام گرفته شده است.

توان خروجی این پیشرانه برابر با 248 اسب بخار بوده که 4 واحد کمتر از آئودی و هفت واحد نیز کمتر از کیا استینگر است. گشتاور حاصل از آن هم معادل 350 نیوتن متر است که در بازه 1450 تا 4800rpm در اختیار راننده قرار خواهد گرفت.

با توجه به بازه گسترده گشتاور این خودرو ، اگر راننده در هنگام عبور از یک پیچ دنده اشتباه را انتخاب کند نیروی کافی برای خروج از پیچ را در اختیار خواهد داشت. درحالت تعویض دستی از طریق پدل شیفتر، دنده های گیربکس هشت سرعته اتوماتیک به سرعت قابل تعویض هستند و در حالت اتوماتیک نیز به نرمی این امر صورت خواهد پذیرفت.

شتاب صفر تا 96 کیلومتربرساعت این خودرو معادل 5.7 ثانیه بوده و نتایج حاصل از آزمون یک چهارم مایل نیز برابر 14.3 ثانیه با سرعت 158 کیلومتربرساعت است. به نظر ما این مجموعه از پیشرانه و گیربکس بایستی در یک خودروی سبکتر به کار گرفته شوند تا بهترین نتیجه را از آنها شاهد باشیم. همچنین ظاهر خودرو با توجه به دماغه دراز، ارتفاع بیشتر وفرم درب صندوق عقب، بیشتر شبیه به یک سدان است تا یک کوپه.

در نهایت این طور به نظر می رسد که اگر وزن خودرو اندکی کاهش یافته و عملکرد غربیلک فرمان ارتقا داده شود، جایی برای انتقاد از ب ام و 430 گرن کوپه باقی نخواهد ماند.

جایگاه اول: آئودی A5اسپرتبک 2018

در این میان، آئودی بیشترین گشتاور را تولید نموده، بزرگترین ترمزها را در اختیار دارد، کمترین وزن را داشته و پهن ترین لاستیک ها را بر تن رینگ های خود نموده است. بنابراین هیچ جای تعجب نیست که سریع ترین باشد و بیشترین چسبندگی را با مقدار 0.93 جی در پیست مخصوص از خود نشان دهد، کمترین فاصله ترمز را داشته باشد و مصرف سوخت آن نیز از همه کمتر باشد.

تنها نکته ای که موجب کاستی در عملکرد این خودرو می شود، استفاده از لاستیک های تابستانی به جای انواع چهار فصل است که موجب پایین آمدن کارایی خودرو می شود. این خودرو به نسبت دو مدل دیگر از چهره بشاش تری برخوردار بوده و نسبت به ب ام و دارای طول بیشتر و نیز ارتفاع کمتری است.

در داخل کابین نیز با محیطی گرم و صمیمانه مواجه هستیم که فضای سر در ردیف عقب مورد مصالحه قرار گرفته و کم است. بنابراین افراد قد بلند بهتر است در صندلی های عقب ننشینند.

با نشستن در صندلی های ردیف جلو می توانید از کاکپیت مجازی مجهز به صفحه کیلومترشمار دیجیتال 12.3 اینچی تعبیه شده در پشت غربیلک فرمان که نقشه ها و تصاویر دریافتی از نرم افزار گوگل ارث را به زیبایی هر چه تمام تر، به نمایش می گذارد، لذت ببرید.

همچنین صفحه نمایشگر مرکزی هفت اینچی نیز در میانه بالایی داشبورد قرار گرفته و از طریق یک موس چرخان به همراه تاچ پد قابل کنترل است. اپل کارپلی و اندرویداتو هم به صورت استاندارد در این سیستم گنجانده شده اند. به نظر ما اگر از یک صفحه نمایشگر لمسی بزرگتر و مدرن تر استفاده شود، نتیجه کار بیشتر مورد قبول واقع خواهد شد.

اتصال الکترونیکی در این خودرو ضعیف عمل می نماید. غربیلک فرمان وظیفه خود را به درستی انجام داده و از دقت بسیار خوبی برخوردار است. در عبور از پیچ نوعی حس چابکی و و اعتماد به نفس در این خودرو مشاهده خواهد شد که در دو اتومبیل دیگر چنین حسی قابل درک نبوده است.

گیربکس هفت سرعته اتوماتیک دوکلاچه در بهبود عملکرد پیشرانه تاثیر بسزایی دارد. تعویض دنده ها بوسیله پدل شیفتر بدون وقفه صورت گرفته و گیربکس به طور مداوم، میزان فشار بر پدال گاز را به منظور انجام به موقع دنده معکوس در حالت اتوماتیک، رصد می نماید.

جعبه دنده زمینه را برای در دسترس قرار گرفتن کلیه گشتاور 370 نیوتن متری حاصل از پیشرانه، در بازه 1600 تا 4500rpm فراهم نموده است. عملکرد گیربکس نه تنها موجب بهبود عملکرد خودرو در عبور از پیچ شده بلکه در کل، جنبه هیجان و سرگرمی خودرو را نیز ارتقا بخشیده است.

با وجود آنکه پیشرانه دو لیتری توربوشارژ آئودی A5 با توان خروجی 252 اسب بخار، در بسیاری دیگر از محصولات شرکت فولکس واگن به کار گرفته شده است، می توان گفت که هماهنگی کاملی بین این پیشرانه و پلت فرم آئودی وجود دارد و بهترین عملکرد را در این خودرو از خود به نمایش گذاشته است.
شتاب صفر تا 96 کیلومتربرساعت این خودرو، ضمن برخورداری از بهترین نسبت وزن به توان خروجی، معادل 5.1 ثانیه است.

همچنین نتایج حاصل از آزمون یک چهارم مایل آئودی A5 نیز برابر 13.7 ثانیه و با سرعت 161.6 کیلومتر بر ساعت بوده است. تنها نکته منفی که در رابطه با پیشرانه این خودرو می توان بیان نمود، به بلوک آهنی آن مربوط می شود که در قیاس با انواع آلومینیومی وزن بیشتری داشته و سنگینی بخش جلویی خودرو را افزایش داده است. با این وجود آئودی A5 اسپرتبک بسیار سریع، چابک و سرزنده بوده و بهترین کوپه چهاردرب سایز کامپکت-میانه موجود در بازار است.

   #خودرو #اتومبیل #سامانه #اسب بخار #وام #کراس اوور #نقشه #مقاله #استاندارد #اپل

محتوای خبر «مقایسه کیا استینگر با آئودی S5 و ب ام و 430i گرن کوپه؛ تک شاخ کره ای در مقابل شوالیه های آلمانی» را در سایت «دیجیاتو» ببینید