تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
فرانسوا سنمو: هفته سینمای فرانسه تبدیل به یک سنت بهاری شده است هفته فیلم فرانسه با سخنان رئیس موزه هنرهای معاصر تهران و سفیر فرانسه در تهران، میشل ژان فرودون منتقد فرانسوی و نمایش فیلم "کودک وحشی"، در سالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران آغاز شد.

به گزارش هنرآنلاین، علی محمد زارع رئیس موزه هنرهای معاصر تهران در مراسم افتتاحیه هفته فیلم فرانسه گفت: این سوّمین بهاری ست که سینماتک موزه هنرهای معاصرتهران و بخش فرهنگیِ سفارت فرانسه در تهران برنامه ای مشترک برگزار می کنند و خوشحالیم که آقای ژان میشل فرودون، سردبیر سابق مجله کایه دو سینما، این بار هم مهمان ما هستند تا در ادامه مسیری که از 3 سال پیش آغاز کرده اند مخاطبانِ جدّی ایرانی را از خلال انتخاب هایی، که هر بار سنجیده تر و تخصّصی تر می شوند، با سینمای فرانسه آشنا کنند.

زارع در ادامه افزود: این توالی و استمرار خود از ارتباطی پویا و توفیقِ نسبیِ طرفین (برگزارکنندگان و مخاطبان) در دستیابی به زبانِ مشترک خبر می دهد که در نتیجه آن تجربه هم کاری هر بار آسان تر و مفیدتر می شود. امید که برنامه حاضر بتواند با نمایشِ طیفی متنوع از آثار در خور توجه سینمای فرانسه و برگزاری جلسات نقد و بررسی با حضور منتقدی کاردان، سهمی ــ ولو کوچک ــ در شناساندنِ این سینما ایفا نماید.

فرانسوا سنمو سفیر فرانسه در ایران در این مراسم گفت: هفته سینمای فرانسه دارد به یک سنت بهاری در شروع سال جدید در سینمای فرانسه تبدیل می شود و با سومین دوره سینمای فرانسه در سینماتک موزه هنرهای معاصرتهران، سنتی زیبا به بلوغ می رسد.

سفیر فرانسه در ادامه افزود: یک هفته با ژان میشل فرودون برای این که هر بهار، به همراه سینماتک، پنجره ای بر سینمای فرانسه بگشاییم. بدین سان هر دوره درونمایه ای جدید و راهی نو بر سطوح مختلف هنر هفتم را ارائه می دهد. همچنین این هفته سهم بسزایی در شناساندن هرچه بیشتر سینمای فرانسه، تنوع، غنا و پیچیدگی آن به طرفداران کثیر سینما در ایران دارد.

ایران کشوری ست با سنت سینمایی غنی، شناخته شده با استعداد وصف ناشدنی کارگردان ها، بازیگران، گروه های فنی و تولیدکنندگانش، که در تمامی جشنواره های جهانی، و با وقارترین آن ها یعنی فستیوال کن، شاهد موفقیت پیاپی ایشان هستیم. در این زمینه، نقش ژان میشل فرودون و سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران در شناساندن سینمای فرانسه در هارمونی کامل است با درونمایه "هفته 2018" که دقیقا به موضوع انتقال دانش می پردازد.

فرانسوا سنمو در پایان افزود: بدین ترتیب با مسائل مربوط به تعامل، جابجایی، به اشتراک گذاری و آموزش، ایرانیان علاقمند به سینما می توانند با گنجینه های خارق العاده سینمای فرانسه آشنا شوند. انتقال دانش، به همان اندازه که در روایت به منحصه ظهور می رسد، در رابطه میان راویان و تماشاگران نیز با تمامی افق های نوین پیش رو بسط پیدا می کند.

   #فرانسه #سینما #غنا

محتوای خبر «فرانسوا سنمو: هفته سینمای فرانسه تبدیل به یک سنت بهاری شده است» را در سایت «هنرآنلاین» ببینید