تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
حرکت لاک پشتی در ایجاد اشتغالباران ایمانی –پول نیوز | وعده های دولت ها برای کاهش نرخ بیکاری همیشه امیدوار کننده بوده هرچند که دولت ها در دست یابی به این هدف هیچ گاه موفق نشده است. آمارهای ارائه شده نشان می دهد که در سال های 90 تا 96 نرخ بیکاری در در سه ماهه سوم سال 93 به کمترین میزان خود یعنی 9.5 درصد رسیده است. طبق آخرین آمار ارائه شده در نرخ بیکاری در سه ماهه سوم امسال به 11.9 درصد رسیده است.

آنگونه که محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت اعلام کره در حال حاضر 3 میلیون و 200 هزار بیکار در کشور وجود دارد البته بسیاری از کارشناسان نرخ بیکاری را بسیار بیشتر از این مقدار می دانند. مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی نرخ بیکاری پنهان در کشور را 22.6 درصد اعلام کرد. هرچند که سخنگوی دولت از بهبود وضعیت اشتغال در سال 96 سخن می گوید اما بسیاری از فعالان اقتصادی بر این باورند که این رشد چندان محسوس نبوده است. ادعایی که نگاهی به آمارها نشان می دهد که چندان هم بیراه نیست .

بنابراین گزارش، مقایسه جمعیت بیکار و شاغل در نخستین فصل سال نسبت به پاییز نشان می دهد از بهار تا پاییز ۹۶ در عین حال که از جمعیت بیکار ۲۲۵ هزار و ۳۰۶ نفر کاسته شده، اما به جمعیت شاغل کشور ۲۲ هزار و ۸۱۲ نفر از اضافه شده است؛ البته این آمار صرفا بررسی نتایج نیروی کار در طول سال ۹۶ را نشان می دهد و برای بررسی روند صحیح اشتغالزایی و بیکاری باید وضعیت نیروی کار در هر بازه زمانی نسبت به بازه زمانی یکسال گذشته مقایسه شود.

هرچند که دولت حسن روحانی اولویت دولت دوازدهم را کاهش نرخ بیکاری اعلام کرده اما نگاهی به بودجه 97 نشان می دهد که نباید چندان به سال آینده هم امید داشت. بر اساس بودجه 97 با توجه به قیمت نفت 55 دلاری 11.3 درصد و با قیمت نفت 60 دلاری 11.2 درصد است . با این اوصاف تغییر عمده ای در این بخش در مقایسه با امسال را شاهد نخواهیم بود.   #نرخ بیکاری #قیمت نفت #پژوهش #نوبخت #روحانی #حسن روحانی #دولت دوازدهم #اشتغال