تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان

به گزارش خبرگزاری رسا، الازهر مصر اولین و بزرگترین دانشگاه در رشته های مختلف دینی، آموزشی، فرهنگی، سیاسی و معماری و از با قدمت ترین و با سابقه ترین دانشگاه های جهان اسلام است که بیش از هزارسال از فعالیت آن می گذرد.

سالانه هزاران نفر از سراسر جهان برای کسب علوم مختلف وارد الازهر مصر می شوند. الازهر دارای نقش فرهنگی و دینی بسزایی در جامعه اسلامی به ویژه جامعه اهل سنت دارد.

این دانشگاه بزرگ اسلامی به دست فاطمیون تاسیس شده است؛ حکومتی که به بنای عمارت های بزرگ دینی اهمیت خاصی می دادند.

در این میان 7 ویژگی در الازهر مصر است که سبب شده تا این مجموعه به عنوان یک نهاد دینی معتبر در جهان اسلام شناخته شده و توجه بسیاری را به خود جلب کند.

1. بنای الازهر پس از فتح مصر به دست جوهر صِقِلّی ، مشهور به جوهربن عبداللّه ، سردار بزرگ فاطمیان نهاده شد.

2. علت نام گذاری این نهاد دینی به الازهر به دلیل انتساب آن به حضرت زهرا (س) است زیرا فاطمیان خود را منسوب به حضرت زهرا(س) می دانستند.

3. اولین نماز جمعه در تاریخ 7 رمضان 361هـ.ق (972م) در الازهر اقامه شد.

4. دوران فاطمیان به اعتقاد برخی تاریخ نگاران بهترین و شکوفاترین دوران الازهر بود زیرا پادشاهان در اهتمام به طلاب، علما و ترویج علم بسیار کوشیده و بر یکدیگر سبقت می گرفتند به گونه ای که تایید آنان از سوی الازهر افتخاری برایشان به شمار می آمد.

5. الازهر دارای نقش بسزایی را در جریان مقاومت و ایستادگی در برابر اشغال مصر به دست ناپلئون بناپارت پادشاه فرانسه ایفا کرد.

6. رواق «المغاربة» در زمره بزرگترین رواق های مساجد اسلامی است که به دستور سلطان ملک اشرف قایتبای بازسازی شد.

7. شخصیت های دینی مشهوری مانند ابن خلدون، ابن حجر عسقلانی، سخاوی، ابن تغری بردی، قلقشندی و ... در این الازهر درس خوانده اند./981/ب902/ر

   #مصر #جهان اسلام #نماز جمعه #فرانسه #حضرت زهرا