تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان

العالم-عراق

اخیرا استان کرکوک، شاهد ناآرامی های پراکنده و متعددی است و اخبار مختلفی درباره وضعیت این استان که در ماه اکتبر گذشته از دست داعش آزاد شده بود، منتشر می شود.

منطقه کردستان در 25 سپتامبر 2017 شاهد برگزاری یک همه پرسی استقلال از عراق بود و 93 درصد رای دهندگان با جدایی از عراق موافقت کردند. دولت عراق این همه پرسی را غیرقانونی اعلام کرد و در 16 اکتبر یک حمله نظامی برای بازپسگیری مناطق مورد مناقشه انجام داد. استان نفتی کرکوک یکی از مناطق مورد مناقشه اربیل و بغداد بود که در نتیجه این حمله نظامی، در اختیار بغداد قرار گرفت.

تحلیلگران سیاسی بر این باور بودند که با تثبیت حاکمیت مجدد بغداد در کرکوک، قومیت های حاضر در این استان، به ویژه عرب های اهل سنت و ترکمانی ها با اشتیاق خاصی به این دوره از انتخابات پارلمانی عراق امید بندند.

اعراب اهل سنت با بیش از 10 حزب و جریان سیاسی، ائتلاف واحدی را در کرکوک تشکیل داده و ترکمانی های شیعه شیعه و سنی نیز ائتلاف مشترکی را تشکیل داده اند. در مقابل کردها در این استان با شکاف و اختلاف مواجهند.

در انتخابات پارلمانی پیشین عراق ، کردها از مجموع 12 کرسی پارلمانی، هشت کرسی، اعراب اهل سنت دو کرسی و ترکمان ها هم دو کرسی به دست آورده بودند. در سایه این تحولات سیاسی، چند هفته ای است که بار دیگر مسئله ناامنی در کرکوک در رسانه ها منتشر می شود.

ظهور گروه های مسلح حرفه ای و ترور شخصیت های دینی و علمی

به نظر می رسد در سایه نزدیک شدن به زمان انتخابات سراسری در عراق (12 می)، بر شدت حملات تروریستی و ناآرامی ها در این استان و ترور شخصیت های علمی و دینی افزوده شده است و آخرین ان مربوط به ترور نامزد فهرست النصر به ریاست «حیدر العبادی» در این استان است و همین مسئله نگرانی ساکنان کرکوک را برانگیخته است.

چندی پیش نیز خبر ترور «علاء الدین عبدالمقصود الصالحی» از مقامات مسئول جبهه ترکمانی در منطقه «محله نظامی» واقع در داخل شهر کرکوک و نیز هدف قرار گرفتن منازل مسکونی ترکمانی در این شهر منتشر شد.

منابع آگاه همچنین ترور «علی یلماز» استاد دانشگاه به دست گروه های مسلح و با شلیک مستقیم گلوله در منطقه «طریق بغداد» واقع در مرکز کرکوک را تایید کرده اند. وی یک ترکمانی و از اهالی روستای «بشیر» در ناحیه «تازه خورماتو» بود.

منابع آگاه می گویند که چندین گروه مسلح متخصص ترور به طور حرفه ای در مناطق مختلف کرکوک و مناطق مورد منازعه میان بغداد و اربیل مستقر و در حال انجام ماموریتند.

پاکسازی ناقص کرکوک از داعش

«علی الحسینی» سخنگوی نیروهای «الحشد الشعبی» در محور شمال عراق نیز در همین رابطه به پایگاه خبری «موازین نیوز»، حضور این گروه های مسلح که ماموریت اصلی آنها، ترور نامزدهای انتخاباتی در آستانه انتخابات سراسری این کشور است را تایید و بر ضرورت تقویت بخش امنیتی در این استان تاکید دارد.

وی می گوید: این گروه ها که جدایی طلب هستند، از راه های مختلفی برای ناکام گذاشتن انتخابات در عراق استفاده می کنند و این مسئله عجیب نیست که اقدام به ترور نامزهای انتخاباتی وابسته به طرف های سیاسی مختلف کنند.

منابع آگاه همچنین ترور «علی یلماز» استاد دانشگاه به دست گروه های مسلح و با شلیک مستقیم گلوله در منطقه «طریق بغداد» واقع در مرکز کرکوک را تایید کرده اند. وی یک ترکمانی و از اهالی روستای «بشیر» در ناحیه «تازه خورماتو» بود.

«راکان الجبوری» استاندار کرکوک در عراق می گوید که اوضاع امنیتی در کرکوک هنوز تثبیت نشده و داعش هنوز دارای هسته های پنهان در این استان است و همچنان عملیات ربودن افراد و گروگان گیری از سوی این گروه تروریستی ادامه دارد.

وی دلیل این امر را عدم پاکسازی مناسب کرکوک در روند آزادسازی دانست و برای انجام یک عملیات نظامی ویژه و گسترده برای پاکسازی این استان از دست داعش؛ اعلام نیاز کرد.

جبوری می گوید که داعش هنوز در منطقه «الودیان» و مناطق غیر مسکونی به ویژه در مزارع حضور دارد.

برخی منابع رسانه ای می گویند که داعش هفته های اخیر در کرکوک بسیار جولان داده و هنوز در مناطق «جبال حمرین»، «جبال الغرة»، «المبازل» و «الودیان» واقع در ناحیه های «الرشاد» و «الریاض» و شهرستان «الحویجة» فعالیت دارد.

بر اساس اطلاعات به دست آمده، هنوز اعضای داعش به شکل گروه ها و باندهای کوچک در بسیاری از روستاهای الحویجة و تونل هایی که هنوز از سوی نیروهای امنیتی شناسایی نشده اند حضور دارند و نیروهای امنیتی و الحشد را به طور مستمر هدف قرار می دهند که از جمله آنها می توان حمله مسلحانه سه شنبه شب پیش به نیروهای مشترک پلیس فدرال و الحشد در «بای حسن» اشاره کرد.

منابع آگاه می گویند که داعش در حملاتی شبانه یگانهای نظامی و امنیتی حاضر در مرکز الحویجه و استانهای اطراف را هدف قرار می دهد و تاکنون شمار زیادی از نیروهای الحشد الشعبی و الحشد العشائری را از منازلشان ربوده و به مکانهایی نامشخص انتقال داده است.

عناصر این گروه تروریستی سرتیپ ستاد «انور الدانوک العلی» را از منزلش در روستای «غریب» ربودند و پس از تسلط چند ساعته بر این روستا منزل او و شماری از نیروهای الحشد العشائری را منفجر کردند و از روستا عقب نشینی کردند.

برخی منابع می گویند که ارتش عراق و پلیس فدرال و نیروهای الحشد تلاش دارند تا حملات روزانه داعش را مهار کنند اما این حملات متوقف نمی شود به همین دلیل به ساکنان الحویجة و روستاهای اطراف مجوز داده شده که از هر خانه یک نفر به طور داوطلبانه سلاح حمل کند و از مناطق خود از طریق ایجاد گروه های محلی کوچک، حمایت کند.

وقتی داعش خود را در کرکوک ترمیم می کند

«محمد عثمان» نماینده پارلمان عراق از استان کرکوک، اوایل بهمن ماه مدعی شد که داعش هنوز کنترل 40 درصد از مساحت کل این استان را در دست دارد.

وی گفت: داعش تا به این لحظه در کرکوک حضور دارد و بیش از 800 داعش در این استانند و تلاش دارند صفوف خود را برای انجام عملیات تروریستی منسجم کنند و کنترل مناطق آزاد شده در این استان را بار دیگر به دست گیرند.

این نماینده وابسته به حزب اتحادیه میهنی کردستان در حالی این ادعا را طرح می کند که پس از برگزاری همه پرسی جدایی منطقه کردستان با پافشاری های «مسعود بارزانی» رئیس وقت این منطقه، نیروهای عراقی کنترل کرکوک و سایر مناطق مورد منازعه را به دست گرفتند و برای برقراری نظم و امنیت در این مناطق مستقر شدند. وی افزود: تنها شهرها و خیابان های اصلی در مناطق غرب کرکوک در کنترل نیروهای عراقی است اما سایر بخش ها که مساحت آن به 40 درصد کل استان کرکوک می رسد، هنوز در اختیار داعشی هاست. عثمان در ادامه خواستار اقدام فوری و سریع برای آزادسازی کامل کرکوک شد. «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق و فرماندهی کل نیروهای مسلح این کشور در 9 دسامبر 2017، پایان داعش در عراق و بازپس گیری سراسر این کشور را اعلام کرده بود.

ظهور گروه مسلح «پرچم های سفید» در مناطق مورد منازعه

پس از سه سال نبرد سنگین و اعلام شکست نظامی و نهایی داعش در عراق، صداهایی از کوه های کرکوک و اربیل تحت عنوان «پرچمهای سفید» (الرایات البیضاء) شنیده شد که در ابتدا چندان اخبار درستی درباره آن وجود نداشت اما کم کم در رسانه ها اطلاعاتی درباره این گروه منتشر شد. این گروه مسلح در کوه های «داقوق» واقع در حد فاصل کرکوک و اربیل اعلام موجودیت کرد دست کم هزار و ۳۰۰ نفر نیرو که اغلب از عناصر تروریستی شکست خورده و فراری از عراق و سوریه هستند؛ جذب این گروه شده اند.

سرتیپ «ثامر الحسینی» فرماندهی نیروهای واکنش سریع عراق درباره این گروه می گوید: واقعیت ماجرای این گروه مسلح این است که بقایای داعش، القاعده و سایر گروه های تروریستی مشابه با شماری از جدایی طلبان مخالف شرایط جاری در مناطق مورد منازعه متحد شدند و این گروه را تشکیل دادند.

وی درباره این جدایی طلبان توضیح داد: این افراد، تحت تعقیب نیروهای کردی آسایش و پیشمرگه نیز هستند و ضرورت ایجاب کرده که با تروریست ها متحد شوند و گروه پرچمهای سفید را تشکیل دهند تا در منطقه ای کوهستانی پناه گیرند. شرایط جغرافیایی منطقه نیز به نفع آنهاست و دسترسی به آنها دشوار است

گفته می شود که فرماندهی این گروه را شخصی به نام «المنصوری» برعهده دارد و از تمام عناصر تکفیری شکست خورده خواسته که برای انتقام از نیروهای الحشد به وی بپیوندند.

علاوه بر کرکوک اخباری نیز درباره درگیری های پراکنده در مناطق «الجلام» واقع در سامرا و سایر مناطق در استان صلاح الدین منتشر می شود و روزنامه سعودی عکاظ از فعالیت گروه پرچمهای سفید در اطراف شهر طوزخورماتو در استان صلاح الدین خبر می دهد.

فارس

شما هم می توانید صاحب پنل رایگان #پیام_صوتی شوید www.iransot.ir

هم اینک عضو کانال رادیو تلگرامی #آوای_قم شوید : https://t.me/avayeqom


   #عراق #داعش #انتخابات #گروگان #گروگان گیری #استقلال #رادیو #تلگرامی #اخباری #سوریه

محتوای خبر «پشت پرده - کرکوک - نفت خیز ناآرام در آستانه انتخابات عراق» را در سایت «قم پرس» ببینید